جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2013.

Archive for دسامبر, 2013

وزارت ارشاد به سمت ولنگاری حرکت می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی اصولگرا: دکتر محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر سیاسی در گفت‌و‌گو با «جوان‌آنلاین» با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در حوزه فرهنگی گفت: به نظر می‌رسد دولت فعلی استراتژی مشخصی در حوزه فرهنگ نداشته باشد. اگر هم  راهبرد مشخصی در حوزه فرهنگ دارد، هنوز بیان نشده است. ظاهرا عرصه فرهنگ برای دوستان برنامه‌ریز دولت یعنی شخص آقای رییس جمهور و دوستان اطراف او مهم نیست و غیر از عرصه فرهنگ دغدغه‌های دیگری دارند.

کوشکی با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ای در حوزه فرهنگ ندارد، افزود: من از سوی دولت برنامه‌ای در حوزه فرهنگ ندیدم، دوستان هم بیانیه‌، طرح و ایده‌ای در این خصوص ابلاغ نکرده‌اند. اما عملکرد وزارت ارشاد در طول سه ماه گذشته نشان می‌دهد، ارشاد به دنبال روشی برای گسترش لیبرالیسم در کشور است. خصوصا اینکه دیدگاه‌های معاون سینمایی کاملا لیبرالیسم به نظر می‌رسد و ظاهرا هیچ توجیهی نمی‌توان کرد. ادامه مطلب »

آثار جنگ را با نادانی از بین بردیم

به گزارش رویش نیوز به نقل از ناچارنامه، محمد صادق کوشکی، محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی و فرهنگی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی سرزمین نور که از شبکه یک سیما پخش شد، با بیان اینکه آثار تاریخی هشت سال دفاع مقدس، هویت ما را نشان می‌دهد، اظهار داشت: رفتن راهیان نور و مشاهد مناطق عملیاتی دفاع مقدس باعث می شود که بخش مهمی از هویت تاریخی خود را ببینیم. اگر به دیدن ویرانه های تخت جمشید و بناهای تاریخی اصفهان و شیراز و … می رویم، به دلیل یافتن هویت تاریخ ماست.

وی ادامه داد: ساخت و ساز شهرهای جنگ زده مثل خرمشهر، زمانی خوب است که شناسنامه اش در دستمان باشد. خرابه های خرمشهر را یک آدم ظاهر بین خرابه می بیند اما باطن این خرابه ها، تاریخ جنگ را نشان می دهد. مثلا اگر بگویند خرابه های خرمشهر باعث تخریب روحیه مردم می شود، باید گفت که این خرابه ها هویت تاریخ ماست. مثلا اگر بگویند که تخت جمشید تخریب شده و آن را نابود یا بازسازی کنیم، نشان دهنده نادانی است. خرابه‌های تخت جمشید ما را یاد اسکندر مقدونی می‌اندازد که این بنا را به آتش کشید و درس عبرتی برایمان است که دیگر نگذاریم مشابه این داستانها برای کشورمان تکرار شود. ادامه مطلب »

در شرایط فعلی «حرکت‌های دانشجویی» داریم نه «جنبش»/ تسخیر لانه جاسوسی؛ یک نمونه جنبش موفق دانشجویی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: اگر جنبش دانشجویی را پدیده‌ای مستقل، خودآگاه، مفید برای جامعه و باورمند به معتقدات دینی بدانیم، من چیزی به اسم جنبش دانشجویی در فضای دانشگاهی نمی‌بینم.

به گزارش خبرنگار اندیشه «خبرگزاری دانشجو»، وقتی نام دانشگاه مطرح می‌شود، در کنار فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی، مساله حرکت‌های دانشجویی در زمینه‌های سیاسی و فرهنگی نیز به میان می‌آید. حرکت‌هایی که در تمام دانشگاه‌های دنیا مرسوم است و از آنها به «جنبش‌های دانشجویی» تعبیر می‌شود. در این رابطه گفت‌وگویی داشتیم با دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و از او در رابطه با جنبش‌های دانشجویی ایران و مختصات آنها پرسیدیم.
در روزگار فعلی چیزی به نام جنبش دانشجویی در ایران وجود ندارد
«خبرگزاری دانشجو»- وضعیت‌ جنبش‌های دانشجویی در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و این جنبش‌ها چه مولفه‌ها و شاخصه‌هایی دارند؟ ادامه مطلب »

مناظره ثمره مثبتی ندارد

محمدصادق کوشکی، درباره اظهارات اخیر محمدرضا خاتمی گفت: من این طور حرف ها و این گونه افراد را خیلی جدی نمی گیرم، حتی ارزش ندارند که رویشان فکر کرد.

وی همچنین در مورد نوع محکومیت سران فتنه اظهار داشت: باید کاری کنیم که این ها فراموش شوند، در حالی که تکرار نامشان به نفعشان است؛ بهترین مجازات برای آنها فراموش کردنشان است.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی مناظره روحانی و احمدی نژاد بیشتر موجب ناامیدی مردم می شود و هیچ تاثیر مثبتی ندارد؛ چرا که بعید است دو طرف قواعد مناظره را رعایت کنند، به همین خاطر من معتقدم این اتفاق نمی افتد و اگر هم به فرض رخ بدهد ارزش و ثمره مثبتی نخواهد داشت.

سینما باید در خدمت قوانین فقهی و شرعی باشد

بانی فیلم آنلاین : تعدادی از منتقدان و پژوهشگران سینما در جلسه آسیب‌شناسی سینمای دینی اطلاق عنوان سینمای دینی را صحیح ندانسته و تاکید کردند که سینما می‌تواند مفاهیم دینی و اخلاقی را بیان کند و در خدمت دین باشد.

به گزارش مهر، کوروش جاهد منتقد سینما در نشستی که در فرهنگسرای ارسباران با حضور عبدا… اسفندیاری منتقد، محمدصادق کوشکی پژوهشگر و مهرزاد دانش از منتقدان سینما برگزار شد، در تعریف خود از ارتباط بین سینما و دین گفت: سینما از مغرب زمین آمده با این حال سینما تابع جهان‌بینی است و دین هم ارتباط مستقیم با جهان‌بینی و نگرش به جهان دارد.

وی ادامه داد: سینمای دینی در کشور ما تحت‌تاثیر چند فیلم و به طور مشخص محمد رسول ا… به کارگردانی مصطفی عقاد است. تمام فیلمسازان ایران ناخودآگاه در شخصیت‌پردازی، صحنه‌پردازی و داستان‌ فیلم‌های تاریخی به این فیلم توجه دارند.

این کارشناس و منتقد سینما با اشاره به اینکه امروز ما در دنیای عدم قطعیت‌ها زندگی می کنیم ولی دین از گزاره‌های قطعی سخن می‌گوید، اظهار کرد: باید دید هنر و سینما که محصول این دنیاست و جنبه هنری و پرسشگری نیز دارد چگونه می تواند با دین که امری مطلق است برخورد داشته باشد. ادامه مطلب »