جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2014.

Archive for ژانویه, 2014

کوشکی در کتابی، شهرسازی از نظر اسلام را بررسی کرد

دکتر محمد صادق کوشکی،‌استاد دانشگاه در گفت‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، خبر از انتشار جدیدترین کتابش با عنوان «اسلام و شهرسازی» داد و گفت: این کتاب در آمدی است بر موضوع نگاه اسلام به شهرسازی که با حمایت سازمان نوسازی شهر تهران منتشر شده است.

وی افزود: در این کتاب مبنا را بر این گذاشته‌ایم که هر تمدنی در سبک زندگی نمودهایی دارد و یکی از این نمودها در مبانی شهرسازی آن تمدن ظهور و بروز پیدا می‌کند و اگر تمدنی داشته باشیم و بخواهیم تمدن دینی فراگیر شود، باید به اجرای این تمدن بپردازیم که سبک زندگی مهم‌ترین جزء آن است.

کوشکی گفت: در این کتاب با توجه به متون روایی شیعه درباره معماری و شیوه شهرسازی در اسلام بحث شده است و اینکه چه الزامات و مقتضیاتی دارد به تفصیل در این کتاب شرح داده شده است. ادامه مطلب »

دولت اعتدال یا پل پیروزی؟

به گزارش مشرق،دکتر محمد صادق کوشکی در یادداشتی نسبت به استفاده ابزاری گروه های افراطی جبهه دوم خرداد از دولت روحانی هشدار داده است. متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

۱- آنهایی که سن شان اقتضا می کند می دانند که اصلاح طلبان افراطی ( بخوانید جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین) چشم دیدن هاشمی و یاران او(‌باز هم بخوانید روحانی) را نداشه و ندارند و راه خود را از راه آنان جدا می دانند و البته بسیار مایلند ( و مخفی هم نکرده اند) که از هاشمی و روحانی به عنوان خاکریز و سنگر استفاده کنند و البته دلیل عمده این اختلاف اساسی  آن است که “دو حاکم در اقلیمی نگنجند”!

اگرکار، دست مشارکت و مجاهدین باشد پس از قلع و قمع جبهه موسوم به اصول گرایان با همان داس و  کمباین (و حتی با خشونت بیشتر) به جان کار گزاران و هاشمی و اطرافیان او خواهند افتاد! آنانی که باور نمی کنند حوادث قبل از انتخابات مجلس ششم را دوباره مرور کنند.

۲-آقایان هاشمی و روحانی بهتر از هر کسی ماهیت مشارکتی ها و مجاهدین انقلاب را می شناسند و می دانند که در این مطلب اغراقی نیست! مشارکتی ها و مجاهدین پس از انتخاب روحانی به این تصمیم رسیدند که از دولت روحانی، پل پیروزی بسازند. پلی که پس از عبور می توان برای همیشه پشت سرگذاشت و حتی آن را به دست تخریب چی ها سپرد! ادامه مطلب »

کتاب «هویت و الگو» کوشکی به چاپ دوم رسید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «هویت و الگو؛ درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏‌سازی» تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ سئوالاتی که ارتباط نزدیک با اسم کتاب دارند. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏سازی، هویت و الگوهای تمدن‏سازی ممکن نیست، لذا در این اثر سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود. چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟

کوشکی در ۵ بخش به این مسائل می‌پردازد: بازنگری در مفهوم الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مولفه‌های هویت ایرانی در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی، انقلاب اسلامی و مفهوم توسعه فرهنگی، انقلاب اسلامی نماد توانمندی تمدن سازی اسلامی. ادامه مطلب »

دولت مانع از تداوم فضای نقد و آزادی بیان و مطبوعات نشود/ تعجب از توقیف، پیش از برگزاری دادگاه

دکتر کوشکی استاد دانشگاه با بیان اینکه امید است تا عاملان توقیف هفته نامه یالثارات الحسین با اصلاح رویه جاری موجبات تداوم فضای نقد و آزادی بیان و مطبوعات را فراهم آورند،‌ گفت: مسئولان باید پذیرای نصیحت‌های خیرخواهانه و در برخی مواقع تند و تیز باشند.

اشاره: در حالی دادگاهی شدن دو نشریه منتقد دولت و توقیف هفته‌نامه «یالثارات الحسین» در هیات نظارت بر مطبوعات در بحبوحه ادعاهای نقدپذیری و سخنرانی‌های پیاپی در حمایت از آزادی بیان رخ داد که همگان را دچار تعارض ذهنی بین این دعاوی و شیوه عملکرد مدعیان ساخت، اما رخداد عجیب‌تر این بود که توقیف هفته‌نامه یالثارات با اظهارات وزیر ارشاد در جلسه پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس که مدعی بود «توقیف روزنامه هنر نیست»، مقارن شد.

این روند همچنین شائبه‌های فراوانی نیز تولید کرد که حداقل آن گمانه‌زنی درباره آغاز دوران ارعاب و زهر چشم‌گیری از رسانه‌ها برای ساکت کردن منتقدین تنها یکی از این موارد محسوب می‌شود.

اما سوالات، ابهامات، تعارضات و شائبه‌های مطرح شده مواردی هستند که نیاز به پاسخ و توضیح دارند که خبرگزاری فارس برای دست‌یابی به آن به گفتگو با  دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای پرداخته است. ادامه مطلب »

ساختار فرع بر تفکر بسیج است

جناب کوشکی، اگر امکان دارد در آغاز درباره‌ی جنگ نرم کنونی غرب علیه ایران و ابعاد آن کمی توضیح بفرمایید.

غرب در دوره‌ی اخیر با سه شیوه به ایران حمله می‌کند. نخستین شیوه، ترویج فرهنگ برهنگی در میان مردم است. در ایران، حجاب عامل قوام اجتماعی است. جامعه‌ی ایران خانواده‎محور است. عاملی که می‎تواند به سرعت خانواده را تحت‎الشعاع قرار دهد و سبب فروپاشی شود ترویج برهنگی است. از سوی دیگر به‌کارگیری این ابزار به ضعف ایمان و اعتقاد مردم ایران، به‎ویژه جوانان، منجر می‎شود که در صورت تداوم سستی پایه‎های حکومت دینی را در پی دارد. شیوه‌ی دوم ترویج مصرف‎گرایی است. مصرف‎گرایی باعث می‎شود نگاه اجتماعی افراد از بین برود و به جای اینکه درباره‌ی مسائل کلان اجتماعی مثل نظام جمهوری اسلامی و انقلاب و مفاهیم ارزنده‌ی دینی بیندیشند، فقط درباره‌ی خود و مصرفشان و اینکه چگونه پول مورد نیاز برای مصرف را در بیاورند فکر ‎کنند. شیوه‌ی سوم گسترش سطحی‎نگری در جامعه است ‎که جامعه را از عقلانیت و تفکر دور و دچار احساسات می‌کند. بر اثر این سطحی‌نگری جامعه در همه‌ی عرصه‎ها، چه دین و چه سیاست و رفتارهای خانوادگی، احساسی وارد عمل می‌شود. غرب با این هدف که سه راهکار یادشده در میان‎مدت نظام جمهوری اسلامی را به فروپاشی و بن‎بست خواهد رساند، تهدیدات نظامی و تحریم اقتصادی را همچون پشتیبانی برای این شیوه‎ها به کار برد. اهرم‌های اقتصادی و نظامی درواقع عاملی برای غافل ساختن مسئولان نظام از دفاع در برابر سه راهکار یادشده است. تأکید رهبر معظم انقلاب بر توجه جامعه به عقلانیت و تولید علم برای غفلت‌زدایی از جامعه است. به دلیل غفلت مسئولان نظام در این عرصه، دشمن با خیال راحت عمل می‎کند و از ما تلفات می‎گیرد. نمونه‌ی واضح آن هم احساسی عمل کردن جامعه در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته بود. دشمن از این رفتار احساسی جامعه در انتخابات سال ۱۳۸۸ استفاده کرد. جالب است که رهبری در همان سال به نامزدهای انتخابات و حامیانشان توصیه می‎کرد سازوکارهایی را در پیش بگیرند تا انتخابات به جای انتخابات احساسی و دوقطبی، انتخابات عقلانی و چندقطبی باشد. ادامه مطلب »

تحول علوم، جریانی سیاسی، ایدئولوژیک و ضد سلطه

تدوین مبنای علمی و فلسفی برای تحول علوم انسانی که رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن اشاره کردند، چه مفهومی دارد؟ لطفا تشریح بفرمایید.

برای تحول باید قبل از هر گامی روش تولید علم را مشخص کرده و سپس به چیستی علم پرداخت و اینکه علم چگونه تولید می شود؛ اگر به این دو سوال بنیادین پاسخ دهیم، کمک شایانی به تولید علم در همه عرصه ها کرده ایم و اگر این دو مبنا نباشد، امکان ایجاد علم به صورت مفید نخواهد بود. این حرکت اقدامی است که باید توسط اهل علم و دانشمندان انجام شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این راستا باید زمینه سازی، بستر سازی و تسهیلات ایجاد کرده و همه استادان دانشگاه و دانشمندانی که این توانمندی را دارند را متمرکز کند اما خودِ شورا به عنوان نهاد اداری علمی قادر به انجام کار علمی نیست.

برخی مخالف اسلامی سازی علوم انسانی و تحول بوده و آن را ممتنع و غیرممکن می دانند، این دیدگاه را چطور می توان توجیه کرد؟

البته هر فرد نظر خاص خود را دارد و کاری نمی شود کرد، بنابراین نظر ممتنع این افراد را نمی توان برگرداند اما کسانی هستند که قائلند این کار شدنی است و آن را اثبات نیز کرده اند؛ ضمن اینکه این بحثی نیست که از دیروز شکل گرفته باشد، بلکه از دوران پیش از انقلاب و تاریخ معاصر که ما با غرب آشنا شدیم و اندیشمندان اسلامی این ضرورت را احساس کردند و به اندازه و حد خود این موضوع را پیگیری کردند، تحول علوم انسانی مطرح شد و این طور نبوده که ما همیشه مصرف کننده صرف علوم غربی باشیم و امروز تنها قرار است این روند منسجم شده و شتاب گیرد. بنابراین در خصوص تحول علوم انسانی آن طور نیست که کاری انجام نشده باشد و تازه بخواهیم این کار را شروع کنیم. همین امر نشان می دهد می توان به علوم انسانی اسلامی دست یافت. ادامه مطلب »

مردم هنوز منتظر بازگشت خواص به آغوش نظام هستند/ خواص باید حسابشان را ازعوامل فتنه جدا کنند

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری دفاع مقدس اظهار داشت: مردم در روز ۹ دی ماه سال ۸۸ به صورت خودجوش وارد عمل شده و کسی به آن‌ها فرمانی برای شرکت و حضوردر راهپیمایی نداد.

وی تصریح کرد: در روز ۹ دی ماه مردم بر اساس اعتقادات و باور‌هایشان وارد میدان شدند و تمام شعار‌ها در حقیقت حرف خود مردم بود.

کوشکی تاکید کرد: مردم هشدارهایی را در قالب شعار، در روز ۹ دی خطاب به سران فتنه مطرح کردند و این نشانگر درک بالا و آگاهانه مردم نسبت به مسائل و موضوعات روز جامعه است.

وی با بیان اینکه برخی به صلاح نظام عمل نکردند و با اقدامات غیر عقلانی و غیر منطقی خود وارد عمل شدند، خاطر نشان کرد: جامعه در روز ۹ دی با حضورشان خواستند یک فرصت دیگر به افراد گمراه شده و عاملان فتنه بدهند. ادامه مطلب »

رسانه ملی در طول سال به مباحث ریشه‌ای درباره حماسه ۹ دی بپردازد

به گزارش آوینی فیلم ، محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار با اشاره به برنامه‌های تلویزیون در مناسبت های مختلف و به ویژه سالروز حماسه ۹ دی بیان کرد: صداوسیما در این روزها رسالت‌هایی دارد و باید با تولیدات ویژه و باکیفیت به آگاهی‌بخشی و عمق‌بخشی‌های بیشتر اقدام کند که البته این آگاهی‌بخشی در طول سال هم می‌تواند اتفاق بیفتد و محدود کردن این روند به مناسبت‌ها جفا در حق آگاهی است.

وی ادامه داد: روزهای مناسبتی در قالب گرامیداشت و بزرگداشت یک اتفاق است و رسانه ملی هم بیشتر به جنبه هنری و عاطفی قضیه توجه می‌کند و برنامه‌های سرود و نمایش و فیلم روی آنتن می‌رود که روش درستی هست. در چنین روزهایی نمی‌توان ۲۴ ساعته میزگرد برگزار کرد. سالروز ۹ دی هم از این اتفاقات مجزا نیست. حماسه ۹ دی مباحث اندیشه‌ای و تاریخی دارد که باید در طول سال به آنها پرداخت. این روز بخشی از تاریخ کشور ماست و تاریخ را نمی‌توان در یک روز ریشه‌یابی کرد. ادامه مطلب »

آقای ظریف! توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است!!

دولت آمریکا  با نقض توافق نامه ژنو اقدام به تحریم۱۷ شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد.دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند که در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما در مصاحبه با واشنگتن‌پست اعلام کرد که توافق ژنو هنوز نمرده است.

وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است، که این تماس هم مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

محمد صادق کوشکی کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در این خصوص در گفتگو با بی باک اظهار داشت: بر خلاف مسئولین متصدی در سیاست خارجی که از احتمال مرگ توافق نامه هسته ای ژنو در آینده سخن گفتند باید اینگونه گفت که توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است. ادامه مطلب »