جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2014.

Archive for فوریه, 2014

وقتی در جشنواره فیلم فجر از نمادهای فاسد سینمای پهلوی تقدیر می‌شود

خبرگزاری فارس ـ سینما: آنچه که در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر و در آستانه سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد بودیم یک فاجعه بود، فاجعه‌ای که شاید کم‌نظیر باشد، ۳۵ سال پیش در ۱۲ بهمن امام رسما اعلام کردند که ما با فحشا مخالفیم با سینما مخالف نیستیم و در افتتاحیه جشنواره سی و دوم وزارت ارشاد از برجسته‌ترین و بارزترین مصادیق فحشا در عصر پهلوی تقدیر کرد.

من سئوالم از آقای وزیر ارشاد این است که اگر «بهروز وثوقی» و «فردین» مجسمه‌های فحشا در سینمای پهلوی نبودند پس چه کسانی می‌توانند مصداق فحشا در سینمای پهلوی باشند؟ دوستان وزارت ارشاد خیلی دل‌شان می‌خواست که به سینمای عصر پهلوی ادای دین کنند ولی جرات نکردند و این مسئولیت را به یکی از چهره‌های فاسد آن دوره یعنی «سعید راد» سپردند و واقع باید به مردم مسلمان ایران تسلیت گفت چراکه با پول بیت‌المال و در آستانه سی‌وپنجمین سالگرد انقلاب اسلامی از فاسدترین چهره‌های سینمای عصر پهلوی تجلیل شد آن هم با همت مسئولین ارشاد در این دوره. ادامه مطلب »

“استقلال” شاه‌بیت اندیشه‌های سیاسی امام است

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و اهمیت توجه به اندیشه‌های امام خمینی (ره) گفت: امام راحل به عنوان یک اندیشمند دینی و فردی که دین را از زوایا و ابعاد مختلف مورد دقت قرار می‌داد، مطرح است. ایشان نه تنها یک فقیه بلکه یک فیلسوف عارف بود و از ابعاد مختلف دین را مداقه قرار داد و با این نگرش توانست مباحث سیاسی را استخراج کند.

وی در ادامه افزود: بنابراین در این نگرش استقلال مهم‌ترین رکن اندیشه سیاسی امام است و سیاست دینی جز با استقلال محقق نمی‌شود، امام راحل معتقد بود که یک جامعه دینی زمانی می‌تواند ادعای دیندار بودن داشته باشد که بتواند همه نیازهای خود را تأمین کند و برای حل معضلات خود نیازمند سایر جوامع و تمدن‌ها نباشد.

کوشکی با اشاره به اینکه دیدگاه امام راحل به اندیشه سیاسی کشور-ملتی یا به تعبیر لاتین nation-state نبود. امام جهان اسلام را یک پدیده یکپارچه می‌بیند که زمانی می‌توان این را جامعه اسلامی یا جهان اسلام نامگذاری کرد که برای خود تمدن سازی کرده باشد و به واسطه تمدنی که ساخته، قادر باشد همه نیازهای خود را پاسخ دهد و به یک اقتدار همه جانبه و دارای ابعاد مختلف رسیده باشد. ادامه مطلب »

کوشکی از راز موفقیت ایران می‌گوید

به گزارش فارس، ‌محمدصادق کوشکی در سلسله همایش‌های بزم اندیشه در مؤسسه پژوهش‌های آستان قدس رضوی با بیان اینکه قبل از انقلاب گروهبان‌ها و افسران آمریکایی حق تجاوز به حقوق ایرانیان را داشتند، اظهار داشت: سرلشکران ارتش ایران حتی حق پاسخ خواستن از گروهبان آمریکایی به خاطر اعمال ضد انسانی و ضد اسلامی وی را نداشتند.

وی افزود: تاج‌الملوک مادر محمدرضا شاه در خاطرات خود می‌گوید محمدرضا با ناراحتی وارد اتاق من شد و از او به دلیل ناراحتی‌اش را خواستند و محمدرضا با ناراحتی از آدم حساب نکردنش توسط آمریکایی‌ها برای آگاهی از استفاده هواپیماهای F۱۴ ارتش ایران برای جنگ ویتنام گفت.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه رابطه رژیم صهیونیستی با ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی بسیار مناسب و تمامی شیرهای نفت به سوی این رژیم غاصب باز بود، گفت: رژیم صهیونیستی حتی با همکاری جاسوسان خود در حکومت پهلوی به دنبال تغییر محمدرضا شاه و آوردن فردی با اختیار کامل برای آنها بودند. ادامه مطلب »