جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2014.

Archive for مارس, 2014

پیشنهاد تشکیل شعبه ویژه «نهی از منکر» در قوه قضائیه

محمدصادق کوشکی تحلیل‌گر و استاد دانشگاه تهران در پی شهادت علی خلیلی، طلبه ناهی از منکر به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: در طلیعه سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را یک حرکت جهادی در حوزه فرهنگ و اقتصاد نامیدند، با شهادت یکی از ناهیان منکر و تقارن انتخاب این عنوان از سوی رهبری مواجه شدیم و همین نشان می‌دهد که چرا امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، سال حرکت جهادی با تأکید بر فرهنگ و اقتصاد اطلاق شد.

وی با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته بیش از بیست نفر شهید راه امر به معروف و نهی از منکر شده‌اند، اظهار داشت: این نشان می‌دهد این فریضه به شدت مغفول مانده است که اصل هشتم قانون اساسی هم بدان توجه دارد اما متأسفانه مورد بی توجهی جدی قرار گرفته است.

کوشکی در ادامه افزود: یکی از ملزومات امسال که باید حتماً مورد توجه قرار می‌گرفت و شهادت شهید خلیلی این واجب فراموش شده را به یاد آورد، عزم جهادی در ترویج امر به معروف و نهی از منکر است، این فریضه آنقدر مورد بی‌مهری قرار گرفته که کسانی که می‌گویند امر به معروف با گستاخی عده‌ای روبه رو می‌شوند، نشانه آن هم در دهه گذشته، بیش از بیست شهید در این راه است. ادامه مطلب »

حقوق بشر دغدغه آمریکایی‌ها نیست بلکه مشکل‌شان هویت و استقلال ملت ایران است

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس محمد صادق کوشکی با بیان اینکه از زمانی که پرونده هسته‌ای ایران مطرح شد خیلی از افراد دلسوز این تذکر را همواره بیان می‌کردند که پرونده هسته‌ای ایران بهانه‌ای در دست غربی‌هاست و اگر ما سعی کنیم که این بهانه را از دست دشمن خارج کنیم باز آنها مساله دیگری مانند حقوق بشر، حقوق زنان و بحث آزادی‌های مذهبی را مطرح می‌کنند گفت: غربی‌ها به رهبری آمریکا بهانه‌های مختلفی را به دست می‌گیرند تا با اصل انقلاب ضدیت و دشمنی کنند و انقلاب اسلامی ایران را به نقطه تسلیم و شکست برساند و یا اینکه آنرا از محتوا تهی کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بارها و بارها چهره‌های مختلف نظام این تذکر را داده‌اند که بحث هسته‌ای واقعاً دغدغه غربی‌ها نیست و بحث هسته‌ای و بحث حقوق بشر بهانه‌ای در دستان غربی‌هاست گفت: غربی‌ها و آمریکایی‌ها بدون دلیل نمی توانند با انقلاب اسلامی دربیفتند بلکه باید با دستاویز و بهانه‌ای سعی کنند تا انقلاب اسلامی را به سمت شکست و یا تسلیم و یا انحراف بکشانند و اگر ما در تمام موارد هم تسلیم دیدگاه غربی‌ها شویم و بخواهیم بهانه‌های مختلف را از دست آنها خارج کنیم آنها باز هم بهانه دیگری را علم خواهند کرد. ادامه مطلب »

لطمات احمدی‌نژاد بیشتر از خاتمی و روحانی بود

خیبرآنلاین”: نظر شما راجع وضعیت این روزهای رسانه های کشور، به ویژه سایت های اینترنتی چیست؟

کوشکی: بنده البته از اینترنت بدم می آید به جهت اینکه گشت زدن در فضای اینترنت باعث پوچی می شود. درواقع فضای اینترنت مانند چیپس و پفک است، راحت الحلقوم است اما انسان را سبک مغز می کند چون عمقی ندارد و مثل پف است و سیری کاذب با خود می آورد. آدم را ظاهرا از اطلاعات اشباع می کند اما نیازهای واقعی را برطرف نمی کند. کتاب اما مانند غذای مادر است که برخی نوجوانان و جوانان آن را کمتر دوست دارند (مثل آبگوشت) اما یک غذای سالم است که نیازهای واقعی بدن را تامین می کند. سایت های خبری که وضعیتش از این هم بدتر است. الآن بچه های مذهبی هم اسیر این سبک مغزی ها و زرد نویسی ها شده اند و برای اینکه کلیک خور مطالبشان بالا برود و روی طرف مقابل را کم کند، از تیتر زرد استفاده می کند. البته بخشی از آن اقتضاء کار است و بخشی دیگر، سرخوردن به فضای زردنویس ها.

بنده چند وقت پیش با یک فردی مناظره داشتم، این فرد رسما از اسراییل حمایت می کرد و می گفت که اسراییل حقیقتی است که باید پذیرفته شود، ۱۸۰ کشور دنیا او را پذیرفتند و ما نمی توانیم با این همه کشور بجنگیم. من دیدم که صحبت های این فرد میان دانشجویان تاثیر بدی می گذارد. دیدم با این آدم در مقام جدلی که دارد باید مثل خودش برخورد کرد. بنابراین گفتم که اشکالی ندارد، من آدرس منزل این آقا را بلد هستم و می دانم که الحمدالله همه چیز هم دارد. امشب با این جمع به منزل او می رویم و تمام وسایلش را غارت می کنیم و فرزندانش را اسیر می کنیم و بعد یک گوشه حیاط را به آنها می دهیم تا در آنجا زندگی کنند؛ تا این حرف را زدم، حاضرین متوجه منظورم شدند شروع کردن به کف زدن. خوب، این شیوه برای آن لحظه لازم بود اما این مدل حرف زدن جدلی است و استدلالی نیست. حالا در فضای سایت ها هم می بینیم که بچه های خوب، به کلیک خوردن افتاده اند. ادامه مطلب »

نقد محمد صادق کوشکی به دولت

به گزارش مهرستان، محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل فرهنگی در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور در آیین اختتامیه جشنواره مطبوعات و رسانه‌ها که خطاب به معترضان توقیف برخی از نشریات کشور و نیز رسانه‌های منتقد دولت و البته آن دسته از جرایدی بود که به گفته وی دژ پولادین نفوذناپذیر هستند؛ دژهایی که به‌ زعم رئیس‌جمهور حتی قوه مجریه و قوه قضایی هم جرئت نزدیک شدن به آنها را ندارد، اظهار داشت: بنده با بخشی از صحبت‌های رئیس جمهور موافق هستم. در حال حاضر نشریاتی وجود دارند که به جرم نقد معاون رئیس جمهور در امور زنان توقیف شدند. این نشریات تنها به این دلیل نقد صحبت‌های معاون رئیس‌جمهور و هیئت نظارت با عنوان توهین به مقدسات توقیف شدند.

کوشکی افزود:خیلی روند عجیبی است در همین چند ماه گذشته ما شاهد شکایت تعدادی از نشریات بودیم، آن هم به دلیل اینکه دولت را مورد نقد قرار دادند و دولت هم از آنها شکایت و راهی دادگاه کرد و برای آنها احکام مختلفی صادر شد. ادامه مطلب »

افراطیون قصد دارند دولت را روبروی نظام قرار بدهند/ وزیر ارشاد از حضور ده دقیقه ای در جشنواره عمار خودداری می‌کند

*جناب آقای کوشکی به نظر شما چه عواملی باعث بروز نگرانی‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب شده و برای رفع این نگرانی ها چه باید کرد؟

آن چه که در دیدار با اعضای خبرگان ملت مطرح شد بحث سر این بود که ایشان به صراحت از وضع فرهنگی کشور ابراز نگرانی کردند و تذکراتی را به مسئولین فرهنگی دادند. اگر بخواهیم این موراد ریشه یابی کنیم، بخشی از این نگرانی ها بر می گردد به عملکرد افراطیونی که در وزارت ارشاد در این شش ماهه گذشته حاضر شدند و تصدی ها را گرفتند. این افراطیون به نظر می رسد که هدف شان به بن بست کشیدن دولت آقای روحانی است و می خواهند دولت ایشان را روبروی جامعه و نظام قرار بدهند،از ابتدای فعالیت شان در وزارت ارشاد خط  افراطی ترین بخش اصلاح طلب را شروع کردند و این خط را توسعه دادند.

ما در سینما شاهدیم که در افتتاحیه جشنواره فجر با پول بیت المال مسلمین از سینمای هالیوود تجلیل شد و میلیون‌ها تومان خرج ساخت ترانه ای در تجلیل از سینمای هالیوود می شود و به دنبالش از فاسدترین بازیگران عرصه پهلوی تجلیل می شود و نه وزیر و نه معاون وزیر هیچ کدام هیچ اعتراض خشک و خالی به این وضع نداشتند. ادامه مطلب »

ارشاد به دولت‌روحانی لطمه می‌‎زند

به گزارش جهان، محمد صادق کوشکی در گفت وگو با “آوینی فیلم” و در واکنش به صحبت های اخیر وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی مبنی بر نبودن منع برای اکران “عصبانی نیستم” گفت: اگر ایوبی گفته است که قصد برخورد با اکران فیلم “عصبانی نیستم” را ندارد، این یعنی اینکه با مضمون موافق هست و اگر ایشان مضمون فیلم را قبول نداشته و درست نمی دانند اجازه انتشار این فیلم را نباید بدهد و اگر مضمون را درست می دانند باید در باور های خود ایوبی بازنگری و تجدید نظر شود.

این کارشناس فرهنگی در ادامه به هزینه های بعدی اکران “عصبانی نیستم” اشاره کرد و گفت:من امیدوارم ایوبی شجاعت داشته باشد که تا انتها پای این فیلم بیایستد و اکران این فیلم قطعا هزینه هایی در پی دارد که اگر اقای ایوبی می خواهد پای این فیلم بماند و هزینه های آن را پرداخت کند امیدوارم که این شجاعت را داشته باشد. ادامه مطلب »

آقای روحانی نگاه امیدوارانه‌ای به غرب دارد

به گزارش خبرنگار نسیم بهاری؛ به نقل از نسیم، صادق کوشکی با طرح این سوال که آیا سیاست تنش زدایی دولت در سطح منطقه و جهان نتیجه داده است یا خیر، اظهار داشت: اولین گام برای تنش‌زدایی این است که منابع تنش در سطح جهان و منطقه را بشناسیم؛ اگر منابع تنش زدایی شناخته شود دیگر تنش زدایی کار سختی نخواهد بود. بدیهی است که منبع اصلی تنش آمریکا و رژیم اشغالگر و متحدابه گزارش خبرنگار نسیم بهاری؛ به نقل از نسیم، صادق کوشکی با طرح این سوال که آیا سیاست تنش زدایی دولت در سطح منطقه و جهان نتیجه داده است یا خیر، اظهار داشت: اولین گام برای تنش‌زدایی این است که منابع تنش در سطح جهان و منطقه را بشناسیم؛ اگر منابع تنش زدایی شناخته شود دیگر تنش زدایی کار سختی نخواهد بود. ادامه مطلب »

رئیس جمهور وارد عمل شود / اجازه تداوم انتشار به روزنامه هتاک را ندهید

گروه سیاسی مشرق – در پی انتشار یادداشتی از “هرمیداس باوند” عضو جبهه ملی در روزنامه جدید‌التأسیس و حامی دولت آسمان درباره غیر انسانی بودن لایحه قصاص، “صادق کوشکی” نویسنده، پژوهشگر تاریخ و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با مشرق درباره تحرکات اخیر نشریات زنجیره ای علیه مبانی اسلامی گفت: این اتفاقی که در روزنامه آسمان افتاده و مصاحبه‌ای که با یکی از اعضای جبهه ملی منتشر کرده است و در آن بحث قصاص را غیر انسانی خوانده است، دقیقا بحثی است که در سال‌های ابتدایی انقلاب اتفاق افتاد و امام به واسطه همین موضوع جبهه ملی را که در آن تاریخ لایحه قصاص را غیر انسانی خوانده بود مرتد اعلام کرد و خواستار برخورد شدید به واسطه این رفتار ارتداد آمیز شد.

این استاد دانشگاه افزود: الان ما شاهد تکرار این حادثه و تکرار اهانت به اسلام توسط یک عضو جبهه ملی منتهی در یک روزنامه که به الطاف وزارت ارشاد چاپ شده است هستیم. اگر وزیر ارشاد و هیأت نظارت به سرعت اقدام به توقیف این روزنامه به جرم توهین به مقدسات نکنند، اتهام غیر انسانی خواندن قصاص متوجه آنها نیز می‌شود و به همین خاطر توقع می رود حتماً وزارت ارشاد و شخص وزیر وارد عمل بشوند و اجازه ندهند این روزنامه‌ی هتاک در روزهای آینده منتشر شود. ادامه مطلب »

مردم باهوش بودند که استرداد را ندیدند/ یک پیشنهاد برای دولت

برنامه «مناظره» بعد از ظهرهای جمعه هر هفته روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. برنامه این هفته «مناظره» به تهیه‌کنندگی سعید نبی و اجرای مرتضی حیدری دقایقی پیش پس از ۲۵ دقیقه تأخیر با موضوع «سینمای ایران و دغدغه‌های مردمی» آغاز شد. در برنامه این هفته فعلاً ۳ مهمان برای مناظره حضور دارند. قرار است در این «مناظره» مسائل اصلی سینمای ایران مورد بررسی قرار بگیرد. بررسی اقتصاد سینما، هنر و صنعت سینما و حضور مردم و دغدغه‌های آنان در سینما از موضوعات مطرح شده در برنامه این هفته، مناظره است.
مهمانانی که در برنامه این هفته به مناظره با یکدیگر می‌نشینند، محمدصادق کوشکی، پرویز شیخ‌طادی کارگردان سینمای ایران، سید احمد میرعلایی مدیر عامل سابق بنیاد سینمایی فارابی هستند. به گفته حیدری، مجری برنامه، آقایان علیرضا رئیسیان و سید جمال ساداتیان از دیگر مهمانان این برنامه بودند که استودیو را ترک کرده و در این برنامه حاضر نشدند.

سوال نظرسنجی مناظره امروز به شرح زیر است:
برای اصلاح وضعیت موجود سینمای ایران اولویت با کادم راه‌حل است؟
۱- توجه به تولید فیلم‌نامه و نوآوری در سوژه‌ها
۲-حمایت از فیلم‌های فرهنگی
۳-کنترل فیلم‌های سطحی و مبتذل
۴- مدیریت اکران ادامه مطلب »

عوامل به بن‌بست کشاندن دولت روحانی از نظر کوشکی

دکتر” محمدصادق کوشکی” نویسنده، پژوهشگر تاریخ و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در یادداشت زیر به عوامل احتمالی به بن بست کشاندن دولت یازدهم اشاره می‌کند:

۱- چهار سال پیش چنین نوشته ای را باعنوان عوامل بن بست کشاندن دولت احمدی نژاد نوشتم و در آن به رئیس جمهور وقت یاد آوری کردم که  مهمترین عوامل به بن بست کشیده شدن دولت احمدی نژاد، اطرافیان ایشان (مشایی، رحیمی، جوانفکر)  هستند و رئیس جمهور باید فکری به حال اطرافیانش کند! البته حاصل کار را همه می دانند.

۲- اگر دولت روحانی در آینده ای نزدیک با مشکلات اساسی مواجه شود و یا حتی به بن بست برسد باید ریشه آن را در برخی اطرافیان رئیس جمهور جستجو کرد! اطرافیانی که ظاهرا برای زمین زدن دولت تدبیر و امید کمر همت بسته اند! ادامه مطلب »