جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژوئن, 2014.

Archive for ژوئن, 2014

داعش عراق ماهیتی بعثی – تکفیری دارد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: تا زمانی که اقدامات گروه های بعثی-تکفیری خطری برای اسراییل و آمریکا محسوب نشود سازمان ها و نهادهای بین المللی این گروه را تروریستی اعلام نمی کنند.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با تفاوت بعثی های سوریه با گروههای تکفیری-بعثی در عراق ، خاطرنشان کرد: گروه داعشی که هم اکنون در عراق است با حزب بعث فعال در سوریه از نظر بافت نیروها تفاوت دارد و هرچند در ابتدا هر دو جهت گیری‌ها و پشتیبانی یکسانی داشتند ولی امروز از نظر بافت نیروهای داعش عراق متفاوت هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بخشی از نیروهای داعش فعال در عراق با وفاداران رژیم بعث اهداف مشترکی دارند، خاطرنشان کرد: بازماندگان حزب بعث، وفاداران صدام و گروه داعش در عراق هردو با دولت مرکزی اختلاف دارند و مخالف به قدرت رسیدن شیعیان هستند همچنین هر دو گروه قصد دارند وضع موجود در عراق را متشنج کرده و شرایط سرنگونی حکومت قانونی این کشور را فراهم کنند.

وی ادامه داد: این اهداف مشترک باعث شده است که گروههای بعثی _تکفیری در عراق علیرغم اختلاف‌های متعددی که با بعثی های سوریه دارند با یکدیگر همکاری کرده و د ادامه مطلب »

جمهوری اسلامی عامل تنش در منطقه نیست که بخواهد تنش‌زدایی انجام دهد

مشروح گفتگوی خبرگزاری «نسیم» با محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه درباره کارنامه یکساله دستگاه سیاست خارجی دولت یازدهم بدین شرح است:

* «نسیم»: به عنوان سوال اول لطفا ارزیابی کلی خود از سیاست خارجی دولت یازدهم در یکسالی که از عمر این دولت می‌گذرد را بیان بفرمائید

کوشکی: آقای روحانی از ابتدای مبارزات انتخاباتی خود و پس از آن به گونه‌ای برگ برنده خود را سیاست خارجی دانسته و از اینکه ایشان را به عنوان شیخ دیپلمات بشناسد استقبال می‌کردند.

اولین مشکل همین جاست، معرفی کردن سیاست خارجی به عنوان برگ برنده خطای استراتژیکی است؛ وقتی دولت و رئیس‌جمهوری چنین تفکری را مطرح می‌کند این به معنای نادیده گرفتن همه داشته‌ها، توان‌ها و ظرفیت‌های داخلی است. برگه برنده هرجامعه‌ قدرتمندی، توانمدی‌های درونی او و نه سیاست‌خارجی آن جامعه است. ادامه مطلب »

خالی بودن خزانه با برگزاری جشنهای ریاست جمهوری در تناقض است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اصولگرایان ، محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری بسیج، با بیان اینکه برگزاری جشنهای سراسری در ۳۱ استان کشور همزمان با سالگرد انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور هیچ گونه توجیهی ندارد گفت: از روز اول فعالیت دولت یازدهم تا به امروز مسئولان و مدیران دولتی تا می توانستند از خزانه خالی به ارث مانده و همچنین کمبود بودجه برای اجرای برنامه ها صحبت می کردند، در حالی که امروز می بینیم که در اقدامی بدعت گونه مسئولان ارشد دولت قصد دارند تا در روز ۲۴ خرداد سالگرد پیروزی آقای روحانی در انتخابات،جشنهای سراسری در کشور برگزار کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هر هزینه غیر ضروری که در دولت مصرف شود، با نمره منفی مردم روبرو خواهد شد اظهار کرد:برگزاری جشن به بهانه های مختلف همچون جشنی که در کاخ سعد آباد توسط همسران مسئولین برگزار شد، به مرور باعث بی اعتمادی مردم به دولت می شود. ادامه مطلب »

اصلاً بیانات امام(ره) خوانده نشده که حالا بخواهیم «بازخوانی» کنیم

کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد لزوم بازخوانی بیانات امام در شرایط فعلی گفت: کلمه بازخوانی که بعضاً ما استفاده می‌کنیم، اشتباه است. زیرا اصلاً بیانات امام خوانده نشده است که حالا بخواهیم آن‌ها را بازخوانی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان قزوین “کیوسنا” محمد صادق کوشکی گفت: در نگاه رهبری و امام خمینی(ره)، دانشجوی مطلوب دانشجویی است که دینش، دنیا و محیط پیرامونی‌اش را بشناسد و خود را برای انجام آن تکالیف آماده کند.

وی افزود: ما باید بدانیم که اکنون برای پیاده کردن دین خدا چه باید بکنیم و بعد خود را از لحاظ علمی، معنوی و جسمی برای انجام آن تکلیف آماده کنیم. دانشجوی مطلوب بایدتکلیفش را تا حد وسعش انجام دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با طرح این سؤال که شناخت دین و دنیا به چه معناست؟ ادامه داد: شناخت دین قطعاً به معنای رساله خواندن نیست. اینکه دنیا را بشناسیم نیزقطعاً بالاتر از جغرافی خواندن است. شناخت دین و دنیا به نحو مطلوب همان چیزی است که رهبری به آن بصیرت می گویند. امام نیز به آن آگاهی می‌گفتند که این بصیرت و آگاهی دقیقاً دانشجو رابه سمتی می‌برد که شرع آن را تکلیف کرده است. ادامه مطلب »

السیسی مجال استبداد نخواهد یافت

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: السیسی می‌داند دیگر زمان استبداد در مصر به سر آمده و او مجال استبداد نخواهد یافت.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به روی کار آمدن السیسی در مصر به تحلیل وضعیت آتی این کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: السیسی در آخرین سخنان خود اعلام کرد که بحث امنیت را در اولویت کار خود قرار خواهد داد و فرصت را برای درگیری‌های داخلی هدر نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: از نظر من بحث تامین امنیت که از سوی السیسی مطرح شده به دو بخش مقابله با اخوان‌المسلمین و احزاب وابسته به آن و همچنین بحث گروه‌های تکفیری و مسلحی باز می‌گردد که دولت او را بسیار نگران کرده است زیرا او فعالیت‌های اخوان را برای خود خطرناک می‌داند و از سوی دیگر عملیات‌های تروریستی و مسلحانه در بخش‌هایی مانند شبه جزیره سینا نیز امکان بروز و ظهور مجدد دارد. ادامه مطلب »