جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for جولای, 2014.

Archive for جولای, 2014

امروز تنها یک بخش از دین تبدیل به سبک زندگی شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی ناحیه بسیج دانشجویی خراسان رضوی، محمدصادق کوشکی در جمع دانشجویان شرکت کننده در ششمین دوره طرح ولایت خراسان‌رضوی در اردوگاه امام رضا(ع) مشهد به بیان ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه مسئله سبک زندگی در بین مردم جامعه به درستی درک نشده است و هنگامی که مسئله‌ای مد شد مردم به دنبال آن می‌روند.

وی با اشاره به فرموده امام صادق(ع) که «مردم را به وسیله رفتارتان به دین دعوت کنید نه با زبانتان» گفت: برای آموزش اسلام نباید اسلام را تبلیغ کرد بلکه باید اسلامی زندگی کنیم.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به زیرساخت‌های دینی تاکید کرد: این زیرساخت‌ها در گذشته سبب جلوگیری از اختلاط محرم و نامحرم می‌شد به‌طور مثال خانه‌ها در گذشته دارای اندرونی و بیرونی بودند.

وی با بیان اینکه این زیرساخت‌های دین سبک زندگی دینی را نشان می‌داد بیان داشت: ما باید سبک زندگی دینی را به جای تذکر و یا آموزش، وارد زندگی مردم کنیم. ادامه مطلب »

استفاده از نقطه ضعف مردم علیه علی(ع)

دکتر محمدصادق کوشکی در مورد اینکه چرا با وجود اصرار مردم در بیعت با امیرمومنان حضرت علی (ع) از فرمانهای ایشان برای اموری مثل جهاد و … طفره می رفتند و ایشان را تنها گذاشتند؟ گفت: مهمترین دلیلی که حالا نه فقط در مورد حضرت امیر(ع) بلکه در مورد همه پیشوایان و ائمه حق که از جانب مردم تنها گذاشته شدند و از آنها پیروی نکردند و شاهد بودیم که در مقاطعی حتی در برابرشان موضع گرفتند این بود که پیروی کردن ائمه حق یا اولیای حق یعنی حرکت در مسیر فرامین الهی با غرایز و خواسته ها و طبیعت انسان متضاد و مغایرت دارد.

وی افزود: بنابراین اکثر مردم بنا به تعریفی که قرآن بیان داشته اهل تعقل و تشخیص مصالح خودشان نیستند. معمولا به دنبال این هستند که غرایز و خواسته های طبیعی خودشان را ارضا کنند که ارضای این غرایز و خواسته های طبیعی نقطه متقابل پیمودن مسیر الهی است. معلوم است که مردم زمانه حضرت امیر(ع) هم از این قاعده و سنت الهی مستثنی نبودند.

کوشکی در مورد اینکه چرا آنهایی که با امام علی(ع) مخالف بودند بعد از شهادت ایشان با امام حسن(ع) بیعت کردند هم بیان کرد: آنها می دانستند که حاکمیت ائمه(ع) در مجموع مصالح آنها را به دلیل عدالت و عدم تبعیض بین مردم جامعه تأمین می کند ولی حال و حوصله مقاومت را هم نداشتند که برای به دست آوردن و حفظ مصالح خودشان از طریق حکومت حق، پافشاری و مجاهده کنند. ادامه مطلب »

افزایش توان نیروهای مقاومت فلسطین روز قدس امسال را متمایز می‌کند

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: تفاوت روز قدس امسال با سال‌های پیش این است که در سال‌های گذشته همواره این فلسطینی‌ها بودند که در پناه‌گاه‌ها به‌سر می‌بردند ولی این بار اشغالگران نیز طعم ناامنی را می‌چشند و این بخاطر افزایش توان نیروهای مقاومت اسلامی است.

صادق کوشکی در گفت‌وگو‌ با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ با اشاره به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه خاطرنشان کرد: افزایش توان بازدارندگی و دفاعی مقاومت اسلامی در غزه باعث شده است تا درگیری‌های رژیم صهیونیستی با فلسطینی‌ها نسبت به دفعات گذشته تفاوت چشمگیری داشته باشد.

او ادامه داد: تنوع و افزایش اقتدار مقاومت اسلامی فلسطین، توان موشکی گسترده‌تر، قدرت بهره‌برداری از پهپادها، نفوذ یگان‌های کماندویی مقاومت به درون سرزمین‌های اشغالی و ضربه زدن به پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی همگی باعث شده است تا نبرد فعلی نسبت به دو جنگ گذشته به نفع مقاومت چرخش داشته باشد. ادامه مطلب »

مشکل آمریکا و اسرائیل توسعه و جهانی شدن انقلاب اسلامی ایران است/ ما NPT را امضا کردیم و همه حقوق آن را هم میخواهیم

به گزارش غریو؛ همایش خط قرمز(گردهمایی بزرگ نه به صنعت هسته ای دکوری) که ۲۹ تیر در سالن شهید اسلامی نسب مجتمع فرهنگی شلمچه در شیراز و با حضور چهره های مختلف دانشگاهی و سیاسی شیراز برگزار شد.

دکتر کوشکی با بیان اینکه امروز نخست وزیر رژیم صهیونیستی دستور تخریب محله شجاعیه غزه را داد؛ گفت: رمزی در این دستور است و هنوز اجساد شهدا در زیر آوار مانده اند و امکان کمک رسانی به مجروحان نیست و بسیار تلخ و دردناک است برای کسانی که غیرت را از علی و زهرا یاد گرفتند که برادرانشان زیر اوار فریاد بزنند و دستشان کوتاه باشد برای اینکه آنها را از زیر آوار دربیاورند و تشییع کنیم.

وی افزود: از همه اینها سختر برای کسانی که خون معنوی حیدر کرار درگهایشان غلیان می زند این هست که دستشان برای خرد کردن گردن کلفتان رژیم کوتاه است و شاید این دست بسته بودن در برابر ظالمان امتحانی برای صبر ما باشد همانطور که مولای متقیان مدتی دستش بسته بود و مجبور بود صبر کند.روزی هم میآید و دیر هم نیست که دست ما بسته نباشد و با دستان خودمان قصابان غره را مجازات کنیم. ادامه مطلب »

مسئولین ما از نهی از منکر می ترسند

اوضاع فعلی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

امروز در جامعه ما امر به معروف ونهی از منکر خود به یک منکر تبدیل شده است .حتی واجب فراموش شده نیست. بلکه منکر است و به منکر تبدیل شده است.حال می خواهیم بررسی کنیم  که چه اتفاقاتی افتاد که امر به معروف ونهی از منکرکه جز واجبات مسلم دین ما هستند و ستون های دین ما می توانند باشند و علاوه بر اصل شرعی بودن اصل قانونی هم دارندو اصل هشتم قانون اساسی ما هم در مورد همین است به منکر تبدیل شده اند. تبدیل شده اند به اصولی که انجام نمی شوند ویا کسی جرات انجام دادنشان را ندارد.یعنی مردم می ترسند این واجب را انجام دهند وانجام دادنش جرئت زیادی می خواهد،عواقب شدیدی هم دارد و علاوه بر عواقب شدید منفعتی هم برای فرد انجام دهنده آن ندارد.یعنی الان در جامعه ما انجام فعل حرام خیلی ساده و عادی شده و در واقع یعنی فعل حرام در جامعه ما تبدیل به معروف شده است و انجام دادن فعل حرام هیچ اشکالی ندارد و به کسی بر نمی خورد.راحت…مثل آب خوردن می شود فعل حرام را انجام داد. مثل آب خوردن می توان غیبت کرد، مثل آب خوردن میتوان دروغ گفت، مثل آب خوردن می توان آبروی افراد را ریخت، مثل آب خوردن می توان بی حجاب بود، مثل آب خوردن می توان بی حجابی را ترویج کرد، مثل آب خوردن میتوان بی عفت بود، مثل آب خوردن میتوان روزه خواری کرد، مثل آب خوردن میتوان ربا خورد، مثل آب خوردن میتوان ریا کرد. راحت راحت.چون کسی معترض آدم نمیشود. این اتفاق هم یک شبه رخ نداده است بلکه به مرور زمان رخ داده. آن هم در حکومتی اسلامی که حضرت امام خمینی (ره)در مورد فلسفه تشکیلش می فرماید: فلسفه این انقلاب این است که احکام الهی محقق شود.جالب است؛حکومتی تشکیل شده که احکام الهی در آن محقق شود،وحال پس از گذشت سی و پنج سال یک واجب الهی به منکر تبدیل شده و هزاران منکر به معروف تبدیل شده است،به همین سادگی! ادامه مطلب »

دولت صرفاً مجری سیاست‌های کلان نظام است

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی «خبرگزاری دانشجو»، با اشاره به دور ششم مذاکرات وین میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ گفت: براساس قانون اساسی «جمهوری اسلامی ایران»، سیاست گذاری‌های کلان نظام، در تمام عرصه ها، به عهده مقام معظم رهبری است، بنابراین دولت صرفاً مجری است و نقش سیاستگذاری ندارد.

وی افزود: طبیعتاً این موضوع در مورد مسأله هسته‌ای نیز صادق است، یعنی دولت صرفاً در حوزه تاکتیکی می تواند انعطاف هایی از خود نشان دهد، اما طراحی راهبردها و برنامه های کلان براساس ساز و کاری که قانون اساسی معین کرده به عهده رهبر معظم انقلاب است.

این کارشناس سیاست خارجی اظهار داشت: در مسأله هسته‌ای، ممکن است افرادی در قوه مجریه، تفکراتی مخالف با تفکر مقام معظم رهبری داشته باشند، اما این مهم نیست؛ چرا که وظیفه دولت، اجرای سیاستگذاری های کلانی است که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین می شود و تا کنون نیز چنین بوده است. ادامه مطلب »

تضییع حقوق، ره آورد آزادی بدون محدودیت یک قلم است

محمدصادق کوشکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر صبح قزوین، در رابطه با مناسبت “روز قلم” اظهار داشت: رسالت فرهنگی یک قلم افزایش آگاهی های مورد نیاز جامعه است.

وی افزود: قاعدتا قلم بُعدی از فرهنگ را نشان می‌دهد و در واقع همه آنچه را که در حوزه فرهنگ تولید می‌شود برخی ها تولیدات محسوس است و برخی ها نیز تولیدات انتزاعی را شامل خواهد شد.

کوشکی ادامه داد: بخش قابل توجهی از تولیدات انتزاعی حوزه فرهنگ به وسیله نشریات و کتابها و اطلاع رسانی ها محقق می‌شود بنابراین وقتی صحبت از قلم و نوشتن به میان می‌آید، سخن از یک بُعد مهمی از فرهنگ جامعه است؛ بنابراین روز قلم بدون تردید روزی است که در یک جامعه می‌تواند محصول اندیشه و دیدگاه ها و تولیدات ادبی و علمی یک کشور را در خود نشان دهد. ادامه مطلب »

۱۸ تیر برنامه‌ریزی شده بود

به گزارش سخن: محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به حوادث کوی دانشگاه و فتنه ۱۸ تیر ۷۸گفت: در سال ۷۸ ما شاهد این بودیم که افراطیون اصلاح‌طلب در قالب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین تئوری فتح سنگر به سنگر را مطرح کردند و برای رسیدن یه پیروزی در انتخابات مجلس ششم دورخیز کرده‌بودند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: برای رسیدن به همین هدف افراطیون اصلاح‌طلب دو پروژه را کلید زدند که یکی قتل‌های زنجیره‌ای و دیگری پروژه حوادث کوی دانشگاه و ۱۸ تیر است؛ شاهد مثال این عرض من این است، در انتخابات مجلس ششم که در همان سال برگزار شد، با توجه به جو سازی‌های فراوانی که در رابطه با قتل‌های زنجیره‌ای و اتفاقات کوی دانشگاه از سمت افراطیون اصلاح‌طلب صورت گرفت، آنها توانستند اکثریت مجلس را فتح کنند و آقای حجاریان در دیداری که با دانشجویان اصلاح‌طلب داشت به صراحت گفت که جنبش دانشجویی حرف مفت است، شما باید بروید پارکینگ و کتاب بخوانید و گفت که ما دیگر به شما نیازی نداریم و شما کار خودتان را انجام دادید. ادامه مطلب »

سهم‌خواهی جناح‌ها در عراق وضعیت را پیچیده کرده است

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: مسأله امروز عراق این است که گروه‌های مختلف عراقی سهم‌هایی می‌خواهند که از کرسی‌های پارلمانی آن‌ها نیز فراتر است و این سهم‌خواهی ‌ها است که در عراق کار را پیچیده می‌کند.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با ادعای هوشیار زیباری مبنی بر اینکه عراق می‌تواند به صورت فدرالی اداره شود، خاطرنشان کرد: قانون اساسی جدید این کشور ساختار سیاسی عراق را فدرالی اعلام کرده و در حال حاضر هم این کشور به صورت فدرالی اداره می‌شود.

وی ادامه داد: یعنی در طول سالهای ۲۰۰۵ تا امروز استان‌های عراق از اختیارات فوق‌العاده‌ای برخوردار بودند. هم چنین شوراهای استانی و استاندارها برای اداره مناطق خود اراده زیادی داشتند به طوری که می‌توان گفت از ۲۰۰۵ تا امروز دولت مرکزی عراق تنها یک ناظر بوده است و عمده تحولات و رخدادهای حکومتی در این کشور توسط شوراهای استانی و استاندارها طراحی و برنامه‌ریزی می‌شد و منطقه اقلیم کردستان هم بر اساس همین قانون از سال ۲۰۰۵ تا امروز کاملا به‌صورت خودمختار اداره شده است. ادامه مطلب »

غربی‌ها از روز اول مذاکرات جدی نبودند

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه غرب از روز اول مذاکرات جدی نبود و تعهداتشان براساس موافقتنامه ژنو ضعیف و بی‌خاصیت بوده، گفت: متاسفانه غربی‌ها تمایلی به حل مسئله هسته‌ای ایران ندارند و بعید است دست از بهانه‌جویی بردارند.

به گزارش فارس، محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در آستانه مذاکرات وین شش، با بیان اینکه خوشبختانه نگاه تیم مذاکره کننده ما به مذاکرات هسته‌ای نسبت به توافقنامه ژنو واقع‌بینانه‌تر شده است، گفت: در توافقنامه ژنو تیم مذاکره کننده ایرانی با خوشبینی محض و مفرط به طرف مقابل به ویژه آمریکایی‌ها نگاه می‌کرد.

وی افزود: توافقنامه ژنو در یک حالت کاملا توهمی بسته شده که کاملا به نفع غربی‌ها بوده و تا حد بسیار زیادی خواسته‌های آنها را تامین می‌کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به تذکرات مقام معظم رهبری و فشارهای اعمالی از سوی منتقدین و اعتراضات مردمی پس از توافقنامه ژنو اشاره کرد و اظهار داشت: تیم مذاکره کننده ایرانی پس از این نصایح دلسوزانه متوجه شدند که خوشبینی به طرف غربی برخلاف منافع ملی است. ادامه مطلب »