جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2014.

Archive for آگوست, 2014

وزارت علوم از موضوع بورسیه‌ها گرو‌کشی کرده است

وی در آغاز گفت: اینکه بگوییم استیضاح وزیر علوم درست یا نادرست است، سخن اشتباهی است. استیضاح در مجلس، ساز و کار قانونی دارد و حق قانونی مجلس است که مجلسی‌ها تصمیم گرفتند از آن استفاده کنند. ما اساتید دانشگاه می‌توانیم بگوییم از این کار مجلس خوشمان می‌‌آید یا خیر؟
کوشکی ادامه داد: می‌شود این بحث را مطرح کرد که چرا مجلس، آقای هاشمی وزیر بهداشت و درمان را استیضاح نمی‌کند. علت این است که وزیر بهداشت از آغاز تا به امروز به دنبال این بوده که در وزارت خانه متبوع خود مشکلات را شناسایی و حل و فصل کند و سرویس دهی به جامعه داشته باشد. این عملکرد باعث شده که نه تنها مجلس بلکه همه ارکان جامعه مجبور شوند از کار ایشان تقدیر کنند.
این استاد دانشگاه افزود: اگر دقیقا‌‌‌ همان اتفاقاتی که در وزارت بهداشت رخ داده بود در وزارت علوم نیز رخ می داد، فرجی دانا استیضاح نمی‌شد.
با توجه به اینکه وزارت بهداشت نیز مسئولیت کل آموزش پزشکی را زیر نظر دارد. این وزارت خانه کوشید، سیاست‌ها توسعه‌ای در حل وفصل مشکلات جامعه را دنبال کند؛ در حالی که در وزارت علوم، چنین سیاست‌هایی ابلاغ نشده است. نتیجه عملکرد وزارت علوم، سبب شده برای برخی از نمایندگان ابهاماتی پدید آید. ادامه مطلب »

مناظره جنجالی حق شناس و کوشکی در دانشگاه شیراز در مورد توافق ژنو

به گزارش غریو، محمد جواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب منحله اعتماد ملی و صادق کوشکی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در دانشگاه شیراز به مناظره نشستند. در این مناظره که با عنوان “توافق ژنو، فتح الفتوح یا ژنوچای” که به همت انجمن اسلامی دانشگاه شیراز برگزار شد برای اولین بار دو استاد روابط بین الملل در زمینه توافق ژنو به مناظره پرداختند.

حق شناس: پیشنهاد روحانی در گفتگو با کدخدای جهان با اقبال اکثریت مواجه شد

حق شناس در ابتدا گفت: توافق ژنو در سوم آذر بین ایران و ۱+۵ منعقد شد. تقریبا از حدود سال ۸۲ که فعالیت های هسته ای ایران برای اولین بار در دولت دوم خاتمی علنی شد برای رسیدن به یک توافق و همراهی با طرف مقابل وارد گفتگو شدیم. از آن زمان تا کنون با ۴ گروه مذاکره کننده ایرانی با طرف مقابل وارد گفتگو شدیم.در اولین مرحله آقای روحانی بود که در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی تا پایان دولت خاتمی در این مسئولیت بود.در دوره احمدی نژاد لاریجانی کمتر از دوسال مذاکرات را پیش برد و بعد از آن به خاطر اختلافاتی که با احمدی نژاد داشت این مسئولیت به مدت ۶ سال به جلیلی واگذار شد. ادامه مطلب »

متأسفانه دولت‌های سیاسی ایران همچون دولت‌های آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی، دیانت را جدای از سیاست می‌دانند/ برخی از افراد شیعه معتقدند در غیاب امام عصر ورود پیدا کردن به عرصه‌‌های سیاسی و اجتماعی غلط است

محمدصادق کوشکی عصر امروز در نشست آموزشی با عنوان نظام فکری و اندیشه‌های امام خمینی (ره) در مؤسسه جوانان آستان قدس اظهار کرد: برای آنکه مباحث اندیشه‌ای امام خمینی (ره) را بیشتر پی ببریم باید از جایگاه حکومت دینی در حوزه سیاسی کشور سخن بگوییم.

وی افزود: متأسفانه دولت‌های سیاسی ایران همچون دولت‌های آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی دیانت را جدای از سیاست می‌دانند و معتقدند حکومت هیچ ارتباطی به آخرت مردم ندارد و باید به امور دیگری همچون نفت، گاز، آب، برق و… بپردازند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اندیشه‌های سیاسی و دینی امام خمینی (ره) با مقام معظم رهبری مبنای مشترک دارد، تصریح کرد: برای آنکه اندیشه نظام رهبری و امام خمینی (ره) را بدانیم، باید از چارچوب سایر اندیشه‌های سیاسی آگاه باشیم.

کوشکی ادامه داد: اندیشه‌های سیاسی اهل سنت که در چند قالب است با عنوان اندیشه‌های واقع‌گرا و عمل‌گرا شهرت دارد که از قرن ۲ هجری تاکنون در مراکز و دانشگاه‌های اهل سنت در حوزه ادبیات سیاسی آنها بیان می‌شود. ادامه مطلب »

‌ تا حالا جهنم نرفته‌ایم، آقای روحانی ارایه طریق کنند

یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران با کنایه و لفافه به سخنان توهین آمیز شیخ حسن روحانی خطاب به طیف گسترده منتقدین واکنش نشان داد.

به گزارش بی باک، دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار خیبر پیرامون توهین های عجیب رییس دولت یازدهم به کنایه گفت: سخنان دیروز آقای روحانی خیلی خوب و عالی بود. فقط منتظریم ارایه طریق نمایند که چگونه راهی جهنم شویم. ایشان تکلیف افراد نگران و دلواپس را برای رفتن به جهنم مشخص کردند اما اینکه چگونه برویم را نگفتند. چون ما تا حالا جهنم نرفته ایم و حالا منتظریم تا یک نفر راهنمایی کند. صرف اینکه بگویند به جهنم بروید کافی نیست، باید روش به جهنم رفتن را هم پیشنهاد دهند تا تکلیف همه کسانی که نگران هستند، روشن شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ادبیات روز گذشته روحانی امر جدیدی نبوده است، افزود: این ادبیات از جانب آقای روحانی جدید نبوده است و ایشان هرچند وقت یکبار منتقدان خود را مورد نوازش قرار می دهند و به کل کشور آموزش متانت، وزانت، دیپلماسی و عقلانیت می دهد.

کوشکی که تلاش می کرد با زبان طنز و به صورت کنایه آمیز سخنان خود را مطرح کند، با اشاره به رای دادگاه لاهه پیرامون ماجرای کرسنت، اظهار داشت: رای کرسنت هرچه می خواهد باشد، مهم نیست؛ مهم آن است که مردم از رییس جمهورشان متانت و وزانت یاد می گیرند. فوقش در کرسنت ما چند میلیارد دلار ضرر می کنیم؛ این اصلا مهم نیست! در مذاکرات یک مقدار امتیاز دیگر می دهیم، یک مقدار پول دیگر هم می گیریم و کل آن مبالغ را یکجا برای کرسنت پرداخت می کنیم و مشکل را با دیپلماسی و لبخند حل می کنیم. این مشکلی نیست؛ فقط مهم این است که مردم نگاه کنند تا از بزرگانشان شیوه سخن گفتن و زندگی کردن را یاد بگیرند. ادامه مطلب »

اسرائیلی‌ها برای گرفتن آتش بس لحظه شماری می‌کنند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس ، محمد صادق کوشکی صبح امروز در مراسم بررسی تحولات منطقه در خاورمیانه که در محل مسجد امام محمد باقر (ع) مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: توفیقی است برای من که توانسته‌ام در شهر علی بن موسی الرضا حضور پیدا کنم و پس از آن بتوانم در زمینه تحولات منطقه به ایراد سخنرانی بپردازم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: خیلی از ما انسان‌ها فکر می‌کنیم که در این ایام مردم مظلوم غزه فقط زیر بار حملات قرار گرفته‌اند و هیچ حرکتی از سوی مقامومت صورت نگرفته که این خود تفکر غلطی است و ما باید بر این باور باشیم که اگر خداوند نعمتی می‌دهد به خاطر قدردانی ازآن نعمت است و دستاورد‌های مثبتی برای مقاومت در این ۳۴ روز صورت گرفته که یکی از آن‌ها آتش بس ۷۲ ساعته است.

کوشکی به دستاورد‌های به دست آمده توسط مقاومت اشاره کرد و گفت: تا امروز اتفاقات مثبتی رخ داده که نخستین اقدام این بود که مقاومت اسلامی فلسطین توانست ۲ گروه اصلی نیرو‌ی مقاومت که از شاخه‌های اصلی جنبش فلسطین‌اند را با هم متحد سازد که این دو گروه خود مسلمانان‌اند و اکنون در غزه در حال پرداختن به مقاومت هستند.

وی نخستین دستاورد مقاومت را برتری مقاومت دانست و بیان کرد: نخستین دستاوردی که در نبرد اخیر به دست آمده اثبات برتری مقاومت فلسطین در حد یک ارتش بزرگ در دنیا و به صورت چریکی است. ادامه مطلب »

غربی ها پس از توافقنامه مسئله کشف حجاب را هم مطرح می کنند

دکتر محمدصادق کوشکی، محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سرویس سیاسی آفتاب ری؛ در پاسخ به این سوال که آینده مسیر مذاکرات با غربی ها چیست، اظهار داشت: پاسخ این سوال شما را من از زبان وزیر خارجه ی اسبق امریکا به شما می گویم. خانم کاندولیزا رایس می گوید اگر ایرانی ها می خواهند مستقل باشند، ما نمی خواهیم ایران حتی برق داشته باشد این آینده این روابط ایران با ۱+۵ است.

وی در ادامه عنوان کرد: ما معترضیم وقتی می بینیم در پرتو مذاکراتی که دوستان با سواد آقای روحانی انجام دادند، وندی شرمن سمبل امروز شیطان در دنیای ما، ملت ایران را به دروغگویی و بدقولی متهم می کند، این نتیجه مذاکرات است. سانتریفیوژها از کار بایستد مشکلی نیست، مشکل این است که این مردم خون داده اند و خون دل خورده اند تا کسی به آنها اهانت نکند.

محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی در خصوص اظهارات وندی شرمن گفت: این اولین باری نیست که آنها جسورانه برخورد می کنند؛ وقتی وندی شرمن اهانت می کند، دوستان مذاکره کننده با افتخار و لبخند می گویند ما با همه ی این ها گفتگو های ایمیلی و تلفنی داریم از خانم شرمن تجلیل می کنند که زن خونگرمی است، مادربزرگ خوبی است این پاسخ تیم مذاکره کننده ی ما به اهانت های وندی شرمن است. ادامه مطلب »

کسانی اسرائیل را تشکیل دادند که خود عضو شورای امنیت هستند/ چرا اسرائیل به غزه حمله کرد؟

کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر شورای امنیت علیه اسرائیل اجماع می‌کرد اصلا اسرائیل تشکیل نمی‌شد؛ کسانی اسرائیل را تشکیل دادند که خود عضو شورای امنیت هستند بنابراین هیچ‌گاه اسرائیل را محکوم نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در گفتگویی با محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به بررسی اوضاع غزه و راه مقابله با اسرائیل پرداختیم.

«خبرگزاری دانشجو»- نهادهای بسیاری وجود دارد که بحث حقوق بشر را پیگیری می کنند، چرا در مستائل مربوط به غزه سکوت کردند و اقدامی انجام نمی دهند؟

کوشکی: سازمان ملل در مود مسئله غزه نمی توانند اقدامی انجام دهند؛ تا کنون بیش از ۲۰۰ بار خواستند در مسئله فلسطین اقدامی انجام دهند آمریکا و انگلیس وتو کردند. ادامه مطلب »

بازگشایی گذرگاه رفح در گرو چراغ سبز آمریکا است

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: از آن جایی که دولت مصر بیش از پیش وابسته به کمکھای آمریکا و سعودیھا است تا زمانی که آنھا چراغ سبز نشان ندھند، گذرگاه رفح را برای کمک به مردم غزه باز نخواھند کرد.

صادق کوشکی در گفتوگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با اینکه چرا مصر گذرگاه رفح را برای کمکرسانی به مردم غزه باز نمیکند، خاطرنشان کرد: دولت فعلی مصر که برآمده از ارتش این کشور است ھماھنگی جدی با ایالات متحده آمریکا دارد و سیاستھای خود به ویژه سیاست خارجی خود را چه در زمان مبارک و چه در حال حاضر با ایالات متحده ھماھنگ میکند.

وی تأکید کرد: در چنین فضایی ھرگونه کمکرسانی به مردم غزه منافات جدی با سیاستھای آمریکا در راستای حمایت از رژیم صھیونیستی دارد و به ھمین دلیل است که مقامھای مصری با وجود اینکه از نظر افکار عمومی زیر فشار ھستند و بھای سنگینی را برای آن میپردازند ولی ھمچنان منتظر چراغ سبز آمریکا برای ارائه کمکھای بشردوستانه کشورھای مختلف به غزه ھستند. ادامه مطلب »