جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2014.

Archive for سپتامبر, 2014

اصلاح طلبان غیرت ملی ندارند/می خواهند خسارت انگلیس را هم تمام و کمال پرداخت کنند

خبرگزاری آریا-روزنامه های اصولگرا امروز واکنش های تند نسبت به اتهامات نخست وزیر انگلیس علیه ایران که تنها ۱۰ ساعت پس از دیدار خود با روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل داشت، نشان دادند در این میان روزنامه های اصلاح طلب ترجیح دادند نسبت به این موضوع سکوت کنند. روزنامه های اصولگرا ضمن انتقاد شدید از اظهارات کامرون به سکوت روزنامه های اصلاح طلب و شوق و ذوق هفته گذشته آنها نسبت به دیدار تاریخی رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس نیز حمله کردند و آن را نابجا خواندند.

صادق کوشکی در پاسخ به این سوال که چرا در این موضوع واکنش تندی را از اصلاح طلبان شاهد نبودیم به خبرگزاری آریا گفت:اصلاح طلبان غیرت ملی ندارند و وطن فروشند. ادامه مطلب »

مگر قانون چیزی جز اعمال زور نظام‌مند است؟!

پایگاه اطلاع رسانی اصولگرایان — وسواسان خناس و سکولارهای نفوذی در اطراف رئیس جمهور به دنبال حذف تدریجی تجلیات فقاهت و دیانت در نظام اسلامی اند و گاه به گاه منویات خود را از زبان ریاست جمهور بیان می کنند!…

۱- آن روزی که مترجمان عرب واژه علمانی را معادل سکولار وعلمانیت را برابر نهاد سکولاریسم قرار دادند تصور نمی کردند این انتخابها در آینده چه طوفانهایی در ساحت اندیشه وعمل برپا خواهد کرد! طوفانهایی که بسیاری از پرده ها را فرو خواهد ریخت ومصادیق یوم تبلی السرائررا پدید خواهد آورد!.

۲- سخنان ریاست محترم جمهور در مشهد در خصوص عفاف وحجاب ، مقوله اختلاط نامحرمان وکاربرد زور در برقراری امنیت اخلاقی چندان به نظرات یک مجتهد برخاسته از حوزه علمیه قم شبیه نبود! اگر بنا باشد به فرمایش ایشانٌ بانوان خودشان راه استقرار عفاف را پیدا می‌کنند دیگر چه نیازی به حکومت فقهاست؟اگر بنا باشد همین قاعده را در مورد سایر مصادیق امنیت به کار بگیریم آن وقت محصولی جز آنارشیسم درو نخواهیم کرد! فرضأ یکی پیدا شود وبگوید مردم خود راه مبارزه با سرقت وقتل وتجاوز واستقرار امنیت را پیدا کنند آیا این سخن زیر سوال بردن فلسفه عملی حکومت و(حکومت دینی)نیست؟کجای دنیا ودر منظر کدام حقوقدان اجرای قانون بر عهده مردم گذاشته شده است؟ ادامه مطلب »

دولت امروز متوجه شده‌ که مانع اصلی در حل مسأله هسته‌ای خود غربی‌ها هستند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در خصوص تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا برعلیه ایران در گفتگو با «نسیم»، اظهار داشت: همانگونه که بارها گفته شده طرف ۱+۵ و به ویژه آمریکا نه تنها تمایلی برای رسیدن به توافق با ایران ندارند بلکه در ادعاهای خود نیز از ابتدا صداقتی نداشته‌اند.

کوشکی دلیل عدم صداقت طرف غربی را عدم احساس نیاز به آن در رابطه با جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: آنها از یک ایران قدرتمند و مستقل به شدت هراسان هستند و مایلند با استفاده از هر شیوه‌ای از تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای جلوگیری کنند؛ نیت و نگاه‌ آنها در این مسئله نیت کاملا خصمانه‌ای است که آن را پنهان نیز نکرده‌اند.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه طرف غربی هیچگاه در ۳۵ سال گذشته سوء نیت خود بر علیه جمهوری اسلامی ایران را پنهان نکرده گفت: آنها همیشه گفته‌اند که مایل هستند ایران همچنان کشوری ضعیف باقی‌ بماند و به هیچ عنوان از قدرتمند شدن، توسعه یافتن و صنعتی شدن ایران خوشحال نیستند. ادامه مطلب »

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی دست آمریکا را در حمایت از داعش رو می‌کند

محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل امروز در گفتگو با خبرنگار بین الملل فارس در خصوص تایید و حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از گروهک تروریستی داعش اظهار داشت: بعید است که برای شناسایی کسانی که از فرصت افراط گرایی موجود در منطقه سوء استفاده کردند و پدیده‌ای به نام داعش را از طریق رسانه پول و مدیریت حمایت کرده اند، کمیته‌ای تشکیل شود.

وی افزود: البته نیازی هم به تشکیل کمیته حقیقت یاب نیست وقتی مقامات رژیم صهیونیستی به صراحت مطرح می‌کنند که ما از طرف داعش خطری را احساس نمی‌کنیم.

این استاد دانشگاه  با اشاره به اینکه در خاورمیانه همه از این گروه تروریست آسیب دیده‌اند، به غیر از صهیونیست‌ها، تاکید کرد: در چنین شرایطی واضح است که پدیده داعش محصول حمایت‌های چه کسانی است از این رو حمایت از این گروهک و جنایت آن باید به لیست اعمال تروریستی و جنایتکارانه آمریکا و رژیم صهیونیستی اضافه شود.

کوشکی در پایان تصریح کرد:‌ بر اساس منطق سود و زیان بیشترین منفعت از ظهور پدیده داعش در طول ۶ سال گذشته نصیب آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است و بیشترین زیان به جهان اسلام رسیده است و از این منطق آشکار می‌شود که پدید آورندگان این مجموعه متوحش و تروریستی هرگز خود را محکوم نمی‌کنند از این رو کمیته و دادگاهی تشکیل نخواهد شد.

گذار به نظم نوین جهانی

آنچه رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضاى مجلس خبرگان رهبرى در موضوع تحولات جهانى و منطقه‌اى بدان اشاره فرمودند، حساسیت شرایط فعلی جهان و موقعیت استثنایی جهان اسلام در این تحولات را به خوبی نشان می‌دهد. در عین حال سخنان ایشان بیانگر آن است که شرایط و تلاطم های کنونی فقط به فضای سیاسی و سقوط و ظهور برخی دولت‌های منطقه محدود نمی‌شود بلکه تغییر نظم موجود و ایجاد نظم جدیدی را به دنبال خواهد شد؛ که تغییرات بزرگ‌تری در حوزه‌های مختلف را در آینده رقم خواهد زد. لزوم فهم چیستی و ابعاد این نظم جدید موضوع نوشتار حاضر  است که می‌کوشد با نگاهی کلان‌نگر آن را مورد واکاوی قرار دهد. به طور کلی جهان در دوران گذار است اما چند سالی است که وارد مرحله‌ی جدیدی شده و بیداری اسلامی، بخش عمده‌ی تحولات آن است. این شرایط به نحوی شتابان در حال جهش است. دوران گذار نظم جهانی وارد مرحله‌ی جدیدی شده است که مقام معظم رهبری از آن با عنوان «پیچ تاریخی» یاد می‌کنند. مهم‌ترین مولفه این نظم جدید، بر هم ریختن نمودار و هندسه نظم موجود و ایجاد نظم نوین مطابق معماری جدید است.

چارچوبی که بر مبنای آن جهان‌های “اول و سوم” شکل گرفته بود در حال تغییر است و دوقطبی دیگری بر مبنای جهان استکبار و جهان استضعاف در حال شکل‌گیری است. در این دو قطبی نوین، قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال ظهور هستند. این اتفاقات، مقدمه تغییر شکل کاملی است که فضای بین‌الملل بایستی منتظر آن باشد. جهان در شرایطی است که بی‌ثباتی‌های عدیده‌ای را شاهد بوده و آبستن شکل‌گیری نظمی جدید است. بنابراین تمامی قدرت‌ها با فهم این مسأله در تلاش‌اند وارد بازی‌ها و ائتلاف‌هایی شوند و بازسازی‌هایی را شکل‌دهند تا در آینده‌ی جهان سهم بیش‌تری را از آن خود کنند. در این گذار، شرق دیروز فرو پاشیده است و غرب امروز توانمندی کمی برای عبور از آن را دارد و نمی‌تواند نظمی را آن گونه که خود می‌خواهد، شکل داده و حاکم کند و قدرت‌های نوظهور از جمله قدرت اسلام و اسلام‌گرایی با محوریت ایران و انقلاب اسلامی، از مؤلفه‌های مهم و تأثیرگذار در شکل‌گیری نظم نوین جهانی هستند. ادامه مطلب »