جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2014.

Archive for دسامبر, 2014

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»؛ توصیه قرآنی برای رفع اختلاف‌نظرهای سیاسی

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر سیاسی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در پاسخ به این سؤال که قرآن چه توصیه‌ای برای دوران سیاسی کنونی جامعه ما دارد، عنوان کرد: قرآن نه فقط برای اکنون بلکه برای زیست انسانی جامعه ایمانی راهبرد ارائه کرده است.

وی ادامه داد: قرآن پیش‌بینی کرده که ممکن است دو گروه از مؤمنان با هم درگیر شوند و حتی اختلاف نظر آنها به دلیل سوء برداشت‌ها و اختلاف سلیقه‌ها به جایی برسد که منجر به جنگ میان آنها شود که خوشبختانه تاکنون در جامعه ما چنین مسئله‌ای رخ نداده اما قرآن  برای چنین شرایطی هم راه‌ حل ارائه کرده است.

کوشکی با اشاره به آیه ۲۹ سوره فتح که می‌فرماید: «أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ؛ بر کافران سختگیر [و] با همدیگر مهربانند»، اظهار کرد: قرآن واقع‌بینانه به این مسئله نگاه کرده و نمی‌گوید نباید اختلاف نظر وجود داشته باشد بلکه معتقد است اختلاف نظر طبیعی است، اما توصیه می‌کند با رحمت برخورد کنیم تا اختلاف‌ها رفع شود. ادامه مطلب »

با رونق‌گیری انتفاضه سوم ما گلوی اسرائیل را در درون فلسطین می‌فشاریم

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» اظهار داشت: اگر بپذیریم همه دردسرهای ما از اسرائیل است و اگر ما تحریم‌ هستیم به دلیل تحریکات اسرائیلی‌ها است و همچنین اگر بپذیریم داعش به دست اسرائیلی‌ها خلق شده، پس بخش زیادی از مشکلات ما از خارج از کشور و مرزها به دست صهیونیست‌ها ایجاد می‌شود و دشمن اصلی ما صهیونیست‌ها هستند.

کوشکی با تاکید براینکه اکنون اتفاق مهمی در حال روی دادن است که همه ما از آن غافل هستیم گفت: اکنون انتفاضه سوم در حال شکل‌گیری است و معنای این اتفاق این است اسرائیلی‌ که داعش را ساخته‌اند و به جان جهان اسلام و منطقه انداخته‌اند و همان اسرائیلی‌ها که تحریم را به جان ما انداخته‌اند.

وی ادامه داد: همان اسرائیلی‌هایی که می‌خواهند ما را تحت فشار قرار دهند و گروه ریگی، پژاک و انصار الفلان را درست کردند به لطف خدا در حال روبرو شدن با اتفاقی در کرانه باختری هستند که اگر انتفاضه سوم رونق گیرد ما گلوی اسرائیل را در درون فلسطین فشار می‌دهیم. ادامه مطلب »

رهبر انقلاب از اهل فن، رمان‌های فاخر را می‌خواهند

به گزارش رصد  محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با تسنیم در رابطه استفاده از سبک‌هایی مانند رمان برای انتقال مفاهیم دینی و انقلابی گفت: اینکه ما از چه روش و چارچوبی برای انتقال پیام‌های الهی استفاده کنیم، باید ابتدا مجوز استفاده از این چارچوب‌ها از دین خودمان بگیریم. اگر دین ما مجوز داد که ما از رمان و داستان‌های کوتاه و بلند استفاده کنیم خوب استفاده می‌کنیم و اگر هم که اجازه نداد، سمعا و طاعتا.

کوشکی ادامه داد: فیلسوف خیلی نمی‌تواند در مجوز استفاده از سبک‌ها تعیین‌کننده باشد ولی فیلسوف در مصداق شناسی می‌تواند کمک کند. ما اجازه از هیچ انسانی نمی‌گیریم بلکه ما از دین و از کسی که کارشناس دین است اجازه خود را کسب می‌کنیم.در روزگار فعلی ما نگاه ‌می‌کنیم و می‌بینیم که رهبر انقلاب اهل فن را دعوت می‌کند که رمان‌های فاخر جهانی را بخوانند و تلاش کنند که در ایران هم رمان‌های فاخر و ارزشمند داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: رهبر انقلاب یک فقیه و کارشناس دین است زمانی که ایشان ما را به این کار دعوت می‌کند پس ما هم می‌توانیم آن را بدین معنی در نظر بگیریم که دین ما هم اجازه استفاده از این سبک‌ها را داده است. ادامه مطلب »