جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2015.

Archive for آوریل, 2015

وضعیت کنونی مذاکرات بهترین حالت برای تداوم هژمونی آمریکاست

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با حضور در نشست بررسی ماهیت مذاکرات هسته‌ای که به همت مرکز مطالعات راهبردی ایالات متحده (دیده‌بان آمریکا)‌ با همکاری پژوهشگاه مطالعات جهان که ظهر امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: آمریکا به هیچ عنوان مایل به این نیست که مذاکره به نتیجه برسد و ختم به خیر شود.

وی ادامه داد: باید از خودمان بپرسیم برای آمریکایی‌ها وضع فعلی که توافق صورت بگیرد و این بحران حل شود مطلو‌ب‌تر است و یا اینکه پرونده هسته‌ای کج‌دار و مریض طی شود. مانند وضعیتی که بعد از توافق ژنو تا امروز می‌بینیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای آمریکایی‌ها این شکل از مذاکره که بحران ادامه داشته باشد و مذاکره کش‌دار طی شود مطلوب‌تر است. چون آمریکایی‌ها اگر بگویند با مذاکره مخالفیم باید در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشند به خاطر همین درباره مخالفت با مذاکرات حرفی نمی‌زنند و دوست دارند مذاکرات به همین شکل  ادامه پیدا کند. ادامه مطلب »

تعهدات ما با درصد و عدد کاملاً مشخص است. اما تعهدات طرف مقابل مشخص نیست

کمیته صیانت از منافع ایران: نشست خبری کمیته صیانت از منافع ایران با عنوان «توافق لوزان؛ کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟» با سخنرانی اساتید و کارشناسان​ و حضور رسانه‌های داخلی و خارجی جهت تبیین واقعیات مذاکرات ​لوزان یکشنبه ۱۶ فروردین برگزار شد.

از آن جا که آقای روحانی از واژه‌ی توافق استفاده کردند، من هم از همین واژه استفاده می‌کنم. چند ابهام جدی راجع به این متن وجود دارد: اول این که تعهدات ما با درصد و عدد کاملاً مشخص است. اما تعههدات طرف مقابل مشخص نیست. معلوم نیست قرار است لغو یا تعلیق یا توقف شود. هم طرف ایرانی و هم طرف غربی از واژه‌های مختلف استفاده شده است. فابیوس که در این باره می‌گوید هنوز بر سر زمان‌بندی و برداشته شدن تحریم‌ها به توافقی نرسیده‌ایم. این چه توافقی است که تعهدات طرف غربی اصلاً مشخص نیست؟

کلید راستی آزمایی در دست آژانس است/ین آژانس همان آژانسی است که در طول این همه سال تا الان تقریباً هیچ گاه از ایران اقناع نشده است

ابهام بعدی این که کلید توقف یا لغو یا تعلیق در دست کیست؟ یعنی فرض کنیم ما تعهدات مان که اجرایشان بسیار سخت و هزینه‌بر هم هست، را انجام دادیم، اگر آژانس راستی‌آزمایی کرد و اقناع نشد، ما باید صبر کنیم تا بالاخره آژانس اقناع شود. این آژانس همان آژانسی است که در طول این همه سال تا الان تقریباً هیچ گاه از ایران اقناع نشده است. ما از ظریف می‌پرسیم که چه گونه مطمئن خواهید شد که آژانس اقناع شده است؟ می‌گوید اگر این کار را نکند، آب‌روی آژانس خواهد رفت. چند بار باید آژانس را بیازماییم؟ در آستانه‌ی توافق، آمانو می‌گوید ما هنوز ابهام داریم راجع به ایران. ساز و کار پیش‌نهاد شده، پذیرش پروتکل الحاقی است. مگر اجرای داوطلبانه‌ی پروتکل برای آن‌ها اطمینان آورد. ادامه مطلب »

نگاه غرب به دموکراسی گزینشی است بنابراین مقابل خیزش یمنی‌ها می‌ایستد

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس درباره سرکوب مردم انقلابی و آزادی‌خواه یمن توسط کشورهای مدعی لیبرال دموکراسی اظهار داشت: اینجاست که مطمئن می‌شویم دموکراسی را هیچ گاه کشورهای غربی به عنوان یک امر مطلق نپذیرفته‌اند و عملاً دموکراسی از ابتدا در مغرب زمین به عنوان دموکراسی گزینشی با معیارهای دوگانه مطرح بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: بنابراین غرب هیچگاه دموکراسی را به عنوان حقی برای تمام بشریت معرفی نکرده است، بلکه در چارچوب منافع ملی خود آن را می‌پذیرد.

کوشکی اظهار داشت: یعنی اگر دموکراسی یا لیبرالیسم در عرصه‌ای موجب تضاد با منافع ملی غرب نباشد و منجر به تقویت منافع ملی آنها شود، البته غربیان با آن موافقت خواهند کرد اما اگر به هر دلیلی دموکراسی یا لیبرالیسم با منافع غرب در تضاد باشد بدون تردید اینچنین دموکراسی را در هیچ کجای جهان برنمی‌تابند. ادامه مطلب »

بخش بزرگی از حاکمیت مفهوم اقتصاد مقاومتی را نمی فهمد/ هر کس اقتصاد مقاومتی را فهمیده برای مردم تبیین کند

خبرنگار فرهنگ نیوز در گفتگو با استاد محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به آسیب شناسی روند اجرای اقتصاد مقاومتی پرداخته است.

فرهنگ نیوز: به نظر شما مجموعه دولت و مجلس و نهادها چقدر در انتقال مفهوم اقتصاد مقاومتی به متن جامعه موفق بوده اند؟

هیچ!

فرهنگ نیوز: خب! به نظر شما چه باید می کردند یا انجام دهند؟

در اولین قدم باید بررسی کنیم و ببینیم که آیا مسئولان این مقوله را اصلا قبول دارند یا خیر؟ چرا که به نظر من بخش بزرگی از حاکمیت مفهوم اقتصاد مقاومتی را نمی فهمد بنابراین این مقوله را قبول هم ندارد، لذا کسی که مفهومی را به واسطه عدم شناخت قبول ندارد، نخواهد توانست آن را به کسی آموزش بدهد.

نکته بعدی این است که عده دیگری هم هستند که می فهمند اقتصاد مقاومتی یعنی چه، اما این مفهوم را قبول ندارند، پس طبیعتا این عده هم تلاشی برای تفهیم اقتصاد مقاومتی به مردم نخواهند کرد بلکه برعکس می کوشند تا این مساله کج و غلط به مردم معرفی شود، چگونه؟ با خلط بحث بین اقتصاد ریاضتی و اقتصاد مقاومتی سعی می کنند تا اذهان عمومی را از مفهوم اصلی (اقتصاد مقاومتی) منحرف کنند.

ادامه مطلب »

رسانه‌ملی بسیاری از اخباری‌که مردم می‌خواهند رامنتقل نمی‌کند

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، در خصوص عملکرد صدا و سیما در طول یک سال گذشته گفت: صدا و سیما نتوانسته به تعهدات خود در طول یک سال گذشته  عمل کند.

وی در ادامه افزود: در حوزه سیاسی، اطلاع رسانی ها دقیق نبود و باعث اغنای مردم نشده است. معاونت خبر به علت آنکه سریع عمل نکرده و اطلاعاتی را که مردم نیاز داشتند، تامین نکرده و نتوانسته مردم را اشباع اطلاعاتی کندبخشی از جامعه به مصرف اطلاعاتی که از رسانه های بیگانه نشات می‌گیرد، روی آورده است. بسیاری از اخباری که مردم می‌خواهند بدانند معاونت سیاسی منتقل نمی‌کند.

پژوهشگر علوم سیاسی در ادامه با اشاره به عملکرد معاونت سیما و صدا تصریح کرد: در این معاونت مشکل بنیادینی وجود دارد که فرهنگ انقلابی و اسلامی و دینی در آن عملا مظلوم است و اولویت، فرهنگ به جا مانده از دوران گذشته و فرهنگ غربی است. ادامه مطلب »

نهایت آرزوی اصلاح طلبان برای ایران «مالزی» است/ تنها راهکار آنان تسلیم و سازش است

ما در این گفت وگو در پی تطبیق اندیشه امام با جریان اصلاح طلبی در سیاست خارجی و حمایت از جنبش های منطقه هستیم. برای ورود می خواهیم بدانیم، رویکرد امام در مواجهه با جهان پیرامون به ویژه حمایت از جنبش های منطقه چه بود؟

امام به عنوان یک مسلمان مؤمن در همه عرصه ها به هر رفتار و گفتار و سکوتی از زاویه دین نگاه می کردند و افعال ایشان همگی با ملاحظات دینی و در پرتوی مقوله ای به نام تکالیف دینی قابل بحث است. ایشان دنیا را از محضر دین می دیدند و بر اساس دین، تصمیم سازی می کردند و بر حسب تشخیص شرعی و دینی، آن را اجرا می کردند. اگر بخواهیم ببینیم که نگاه امام به جهان پیرامون ایشان چیست، باید بدانیم که خواه زمانی که امام مدرس حوزه یا رهبر یک نهضت بودند یا در مقطعی که نقش سکاندار نظام جمهوری اسلامی و بانی انقلاب اسلامی در جهان را ایفا می کردند، در همه این مراحل نگاه امام به جهان پیرامون از زاویه نگرش دینی بود.

در اندیشه دینی، به طور مشخص اندیشه سیاسی اسلام به روایت شیعه، انسان مسلمان وظیفه دارد در قبال جهان پیرامونش واکنش نشان دهد، از مظلوم دفاع کند و با ظالم مبارزه کند. او باید در برابر منکراتی که در سطح بین المللی وجود دارد قیام کند و برای ابلاغ پیام های خداوند به منظور اقامه عدالت در سراسر جهان، البته به اندازه توانایی هایش بکوشد. با همین منظر، می بینیم که حضرت امام از شروع نهضت زاویه بندی های خودشان را با جهان پیرامون مشخص می کنند. ایشان در سال ۴۱ فرمودند:«امریکا از شوروی بدتر، شوروی از انگلیس بدتر، همه از همه بدتر، همه از همه پلیدتر» و نشان دادند قطب استکبار و ظلم را در جهان می شناسند، آن را محکوم می کنند و می خواهند با آن مقابله کنند. ادامه مطلب »

ملی‌گرا‌ها سند بیاورند که آیت‌الله کاشانی مغضوب دربار نبود/ نظر حضرت امام درباره ملی‌گراها

صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که آیا امام خمینی(ره) از تجربه همکاری آیت‌الله کاشانی با ملی‌گراها در مبارزات انقلابی خود بهره برد، پاسخ داد: شخصیتی مانند حضرت امام نیازی به الگو گرفتن از آیت‌الله کاشانی نداشت، ملی‌گرایی با مبانی دینی ما سازگار نیست.

وی افزود: اگر ملی‌گراها در ۲۸ مرداد خوب هم عمل می‌کردند باز هم ملی گرایی با مبانی اعتقادی ما سازگار نبود و امام با توجه به این استدلال با ملی‌گرایی موافق نبود.

وی در پاسخ به این پرسش که همکاری مجتهدی فقیه مانند آیت‌الله کاشانی با ملی‌گراها در آن برهه خاص را چگونه تحلیل می‌کنید، گفت: آیت‌الله کاشانی در آن مقطع تاریخی خاص نه به عنوان اتحاد با ملی‌گراها بلکه با ملی‌گرا‌ها به عنوان قشری از مردم که خواستار ملی شدن صنعت نفت بودند و با تسلط و نفوذ انگلیسی‌ها مقابله می‌کردند، همکاری کرد چون اینها بخشی از مردم ایران بودند و هر قشری از مردم ایران که قصد داشتند با شاه مقابله کنند راه برای ایشان مسدود نبود.

کوشکی ادامه داد: در پیروزی انقلاب نیز شاهدیم اقشار مختلف آمدند علیه حکومت وقت قیام کردند، اینکه بگوییم امام با ملی‌گراها اتحاد کردند چنین چیزی نیست. ادامه مطلب »