جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2015.

Archive for می, 2015

جایگاه دانشگاه نباید به اندازه یک اداره پایین بیاید

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در گفتگو با «نسیم» معتقد است اگر رؤسای دانشگاه‌ها توسط وزیر علوم عزل و نصب ‌شوند؛ جایگاه و شخصیت دانشگاه‌ به شدت در حد یک اداره تنزل می‌یابد.

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه در گفت و گو با «نسیم» درباره برخی تلاشها حول بیرون آوردن حق انتصاب روسای دانشگاهها از حوزه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بخش قابل توجهی از اعضای شورا کسانی هستند که با حکم رهبری در شورا حضور دارند و عملاً شورا مشروعیتش را از تأییدات رهبری نظام به دست آورده و به همین دلیل مصوبات شورا حکم قانون را پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اهتمام ویژه ولی فقیه به این مسئله افزود: اینکه چرا تعیین رؤسای دانشگاه‌ها به این شورا سپرده شده فلسفه کاملاً دقیقی دارد چرا که  قرار است دانشگاه‌ها به عنوان عرصه‌های فکری، فرهنگی و عرصه‌های حضور نخبگان علمی کشور شخصیت و جایگاهی فراتر از اداره دولتی داشته باشند. ادامه مطلب »

و اینک جاهلیت مدرن!

واژه «جاهلیّت»، بی درنگ اذهان را به هزار و چهار صدسال قبل باز ‌می‌گرداند. به عصری و در میان نسلی که به دلیل دارا بودن پاره‌ای از صفات و ارتکاب به برخی اعمال در نزد اهل فرهنگ و تمدّن «جاهل» شناخته شده‌اند. «جاهل»، گاه مترادف با «بی‌خبر»، «بدوی»، «فاقد فرهنگ و ادب» و آنکه مبتلای تعصّب، پستی طبع، جنایت و غارت شناخته شده است و در خود مفهومی از «مذمّت» و سرزنش را نهفته دارد.نویسندگان، مورّخان و علمای علوم اجتماعی، گذار از پاره‌ای از صفات یاد شده و دوری گزیدن از برخی اعمال مذموم، همچون «زنده به گور کردن دختران» را فصل ممیّز دو عصر یا دو دوره معرفی می‌کنند. عصری که در تارک خود عنوان «عصر جاهلی» را داشت و عصر بعد از آن، که همواره با خصوصیاتی چون علم، ادب، خویشتن‌داری نفس و دوری از آلودگی‌ها و رذایل، از ماقبل خود منفک می‌شود. در روزگاری که اعراب و مسلمانان به تازگی عصر جاهلیت را پشت سر گذاشته بودند، پیامبر اعظم(ص) فرمودند: «من بین دو جاهلیّت مبعوث شدم که دومین آن مخرّب‌تر از اوّلی است.» ادامه مطلب »

صدا و سیما مغز متفکری ندارد

کوشکی درباره بی هدف بودن و سرگشتگی سازمان صدا و سیما و دلیل آن بیان کرد: دلیل این بیماری این است که این رسانه مغز متفکری ندارد و مدیران این سازمان همه اجرایی هستند.

محمد صادق کوشکی در آسیب شناسی کیفیت سریال ها و برنامه های تلویزیون به مهر گفت: بزرگترین مشکلی که برنامه های صدا و سیما از آن رنج می برد و تاکنون راه حلی هم برای آن یافت نشده این است که این سازمان برای فعالیت های خود راهبرد کلان، دقیق و منطقی ندارد.

وی با اشاره به سریال ها و برنامه هایی که از تلویزیون پخش می شود، عنوان کرد: صدا و سیما نمی داند که می خواهد زندگی را بر اساس دیدگاه روانشناسی غربی نشان دهد، بر اساس سبک زندگی معمولی نمایش دهد یا می خواهد از تفکر انقلابی سخن بگوید و مردم را بر اساس آموزه های انقلابی تربیت کند. البته بعضی از برنامه ها و سریال ها هستند که هدف مشخصی دارند. به طور مثال برنامه «گلبرگ» می خواهد سبک زندگی ساده خانوادگی را ترویج دهد. من کاری ندارم که این برنامه چقدر در هدف خود موفق بوده است اما هدف مشخصی دارد. با این حال هدف چنین برنامه هایی هم با وجود برنامه های دیگر نقض می شود. ادامه مطلب »

مظلومیت فرهنگ

نگاه منصفانه به فضای فعلی کشورمان به گونه‌ای است که هر ناظر منصفی به این حقیقت رهنمون می‌شود که بسیاری از مسئولین در دولت‌های گوناگون، عملاً درک درستی از مقوله فرهنگ و مفهوم آن نداشته و ندارند. معادل و برابر نهاد فرهنگ در کشور ما فعالیت‌هایی قلمداد می شود که زمانی، فرح پهلوی متصدی اجرای آن بود.

به عبارت دیگر، عرصه‌های هنری مترادف با فرهنگ تلقی می گردد. به همین دلیل وزارت فرهنگ، متولی عرصه‌های هنری و انتشاراتی گردیده است. منظور از دستگا‌ه‌های فرهنگی، دستگاه‌هایی هستند که متولی امر هنر (اعم از نمایشی و تصویری) بوده و حداکثر تعریفی که در این حوزه برای دستگاه‌های ذی‌ربط  لحاظ شده است، بحث آموزش است. در معنای موسّع آن، آموزش پرورش و رسانه‌ها نیز در حوزه فرهنگ گنجانده می‌شود. با توجه به گزاره فوق و در نتیجه، حداکثر درکی که از فرهنگ حاصل می‌شود،  نگاهی تجملی و زینتی است؛ در حالی که معنای فرهنگ در قاموس انقلاب اسلامی، مساوی است با تمام امورات زندگی اعم از سیاست، اقتصاد و اجتماع. فرهنگ یعنی نحوه زیست ما و برای ما که مسلمان هستیم، نحوه زیست و سبک زندگی ما، یعنی دین ما.متاسفانه شاهد ظهور رویکردهایی نسبت به مقوله فرهنگ هستیم که آن را به درجه دو و درجه سه تقسیم می‌کند و فرع بر اقتصاد، سیاست، پیشرفت اقتصادی و سیاسی می‌داند. ادامه مطلب »

نگاه عده‌ای به موضوع رابطه ایران و عربستان ساده‌لوحانه و احمقانه است

محمدصادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس درباره این پرسش که چرا در رابطه با عربستان با یک انفعال در عرصه دیپلماسی مواجه هستیم، بیان داشت: چیزی به عنوان لابی سعودی در ایران که به صورت جریان یا گروهی باشند، نداریم اما متأسفانه کسانی هستند که خیلی ساده‌لوحانه و در واقع به شیوه‌ای حتی می‌شود گفت که احمقانه به مسئله و رابطه ایران و سعودی‌ها نگاه می‌کنند.

به گفته وی، برخی‌ها بدون درک واقعیت‌هایی که بین این دو کشور وجود دارد، درباره رژیم آل‌سعود و واقعیت‌های آن فکر می‌کنند، اما ناگفته نماند که اختلافات میان جمهوری اسلامی و رژیم آل‌سعود، اختلافات مختصری بوده که قابل حل و فصل است.

کوشکی ادامه داد: برخی‌ها جمهوری اسلامی را عامل ایجاد تنش بین دو کشور می‌دانند، که این نیز ناشی از نگرش بی‌ارتباط با واقعیت، ساده‌انگارانه و حتی احمقانه‌ است؛ اما اینکه این‌ها را لابی سعودی‌ها بدانیم، درست نیست چراکه سعودی‌ها در این حد نیستند که در ایران لابی داشته باشند. ادامه مطلب »