جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2015.

Archive for آگوست, 2015

کشورهایی که محتوا ندارند از افسانه استفاده می‌کنند / انسان‌های خداگونه می‌توانند هر هنری را بارور کنند

به گزارش گروه فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه هنر وقتی می‌خواهد زایندگی داشته باشد و محتوا پیدا کند باید از جایی ایده و الهام بگیرد، اظهار کرد: هنر در بهترین حالت قالب است و محتوا و مضامین هستند که هنر را از آنچه که هست متعالی‌ می‌کنند و ارتقا می‌دهند. به همین خاطر است که خیلی از ملت‌ها که مضمون و محتوا ندارند، هنر خود را در قالب اسطوره و افسانه می سازند و آن اسطوره و افسانه درون‌مایه هنرشان می ‌شود.

وی ادامه داد: فردوسی برای نگارش شاهنامه، رستم را خلق می‌کند، او باید رستمی داشته باشد تا بتواند شاهنامه را ایجاد کند و معتقد است بدون رستم، شاهنامه ناقص است. امروز نیز به لطف خدا، هنرمندان و فرهنگیان ما در دورانی به سر می برند که اگر چشم خود را به درستی بگشایند، غنی‌ترین مضامین انسانی و بشری که رویکرد الهی پیدا کرده‌اند و خدایی شده‌اند در دسترس شان قرار دارند.

کوشکی با تاکید بر اینکه انسان‌هایی که به مرز خداگونگی رسیده‌اند می توانند هر هنری را غنی و بارور کنند، گفت: بهترین جا و مکان برای ودیعه گذاشتن یاد و پیکرهای شهدا مکان‌های هنری است. اگر هنر از این مضامین عالی جدا شود، دیگر چیزی برای عرضه ندارد. به همین خاطر تشییع و خاک‌سپاری شهدا در حوزه هنری ابتکار خوبی است و هم بانیان این حرکت را باید تقدیر کرد و هم اینکه امیدوار باشیم که حضور پیکرهای شهدا در این مکان فرهنگی و هنری منبع الهام و خلاقیت باشد برای همه هنرمندانی که در این عرصه فعالیت می کنند. ادامه مطلب »

«رمز و راز ملکه» به منافع ملی پایبند است

مستند «رمز و راز ملکه» به منافع ملی و اصول سیاست خارجی کشور پایبند و وفادار بوده است، بدون اینکه بخواهد این وفاداری تبدیل به رفتارهای عاطفی و احساسی شود.

به گزارش «جوان»، محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی در گفت‌وگو با ستاد خبری مستند «رمز و راز ملکه» با اعلام این مطلب افزود: ساخت چنین مستندی جای امیدواری است و ارزش خاصی دارد. امیدوارم ساخت چنین مستندهایی تداوم داشته باشد. از سوی دیگر این مستند به منافع ملی و اصول سیاست خارجی کشور پایبند و وفادار بوده است، بدون اینکه بخواهد این وفاداری تبدیل به رفتارهای عاطفی و احساسی شود.

این پژوهشگر فرهنگی اظهار داشت: به نظرم می‌شد در بخش پژوهش کار مخصوصاً در جایی که نسبت انگلستان با منطقه و کشورما بررسی می‌شد، کار بیشتری شود و پژوهش قوی‌تری صورت گیرد. ان‌شاءالله سازندگان مستند در کارهای آینده خود از نظر مشاوران بهره بیشتری بگیرند. کوشکی در پایان گفت: در مجموع کار قابل‌توجه و مستندی فراروی جامعه دانشگاهی است که به نظرم مخاطبان اصلی آن هستند، ولی می‌تواند مورد توجه مخاطبان عام نیز قرار گیرد.

توقع خوش‌بینانه از رازداری آژانس

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره گزارش احتمالی آمانو از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت: نتیجه‌ای که بیش از یک دهه از روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آورده‌ایم نشان دهنده آن است که توقع رعایت قانون از سوی آژانس توقع بسیار خوش‌بینانه‌ای است.

وی افزود: ساختار روابط بین‌الملل و ساختار سازمان‌های بین‌الملل بر مبنای قدرت شکل گرفته و آنچه در این سازمان‌ها حرف اول را می‌زند نفوذ و قدرت کشورهایی است که در این سازمان‌ها حضور دارند.

کوشکی اظهار داشت: اینکه ما توقع داشته و دلخوش به این باشیم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقررات را رعایت می‌کند و به قوانین و قول‌های ارائه داده به ایران پایبند است اشتباه محرزی است که باید از آن فاصله گرفت ضمن اینکه این انتظار نشان می‌دهد ما ساختارهای جهانی و سازمان‌های بین‌المللی را نشناخته‌ایم. ادامه مطلب »

اولین منتقد این توافق، ظریف است

آقای کوشکی! در تحلیل شرایط موجود حتما سوال اصلی این خواهد بود که توافق هسته‌ای چه تاثیری در آرایش نیرو‌‌های سیاسی داخلی خواهد گذاشت؟ به یک معنا بحث بر سر این است که در چنین شرایطی‌ آیا گروه‌های حامی‌ دولت دست بالا را در آرایش و معادلات سیاسی خواهند داشت یا اینکه مردم به‌گونه‌ای دیگر به ماجرا نگاه می‌کنند؟

بحث توافق بحث ملی است همانگونه که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند اگر توافق و موضوع هسته‌ای موجب چند‌دستگی و پار‌ه‌پاره شدن جامعه شود و فضای وحدت ملی را خدشه‌دار کند خودش می‌تواند به‌عنوان عامل تهدید محسوب شود؛ از همین رو نباید اینگونه شود. به همین خاطر باید نگاه به این موضوع ملی باشد.

کسانی که سعی می‌کنند توافق و مساله هسته‌ای را در حد یک موضوع جناحی تقلیل دهند عملا دانسته یا نادانسته خیانت بزرگی را مرتکب می‌شوند چرا که در قبال مساله‌ای که امروز و آینده کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد نمی‌توان موضع جناحی، خطی یا حزبی گرفت.

این موضوع مساله ملی است و به همه جناح‌ها، طیف‌ها و گروه‌ها مربوط است و اگر قرار است در قبال توافق موضعی اعلام شود این موضع، موضع نظام جمهوری اسلامی ایران است. از همین رو مراجعی مثل شورای امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی یا شورای نگهبان در جایگاه خود ابراز نظر می‌کنند و اگر این مساله را پذیرفتیم به این معناست که این مساله از سوی نظام جمهوری اسلامی پذیرفته شده ‌ و اینکه  کلیت نظام این موضوع را پذیرفته است و همه باید در مسیر تحکیم و تقویت توافق حرکت کنند و مانع سوءاستفاده دشمن از توافق شوند. اگر نظام هم نپذیرفت همه باید به این انتخاب تمکین کنند. از همین رو به اعتقاد من تقلیل این مساله مهم ملی در سطح جناحی و حزبی از کسانی بر‌می‌آید که به‌دنبال سو‌ء‌استفاده‌های انتخاباتی ‌هستند که حرکتی خائنانه‌محسوب می‌شود. ادامه مطلب »

زمان ۱۵ ساله توافق برجام برای به حداقل رساندن اقتدار نظامی و امنیتی ایران است

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست‌خارجی خبرگزاری فارس درباره اظهارنظر اوباما مبنی بر اینکه اجرای برنامه برجام پس از ۱۵ سال شرایط را برای اقدام نظامی علیه ایران مناسب‌تر می‌کند، گفت: در توافق، عددهایی مانند ۱۰ و ۱۵ سال و بیش از آن سال وجود دارد. طبیعتاً این اعداد نشان‌دهنده آن است که این توافق از سوی آمریکایی‌ها تنظیم شده تا اقتدار نظامی، امنیتی و دفاعی ایران را به حداقل ممکن برسانند تا در نهایت بتوانند با کمترین هزینه علیه جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شده و بر آن غلبه کنند.

کوشکی افزود: تصور آمریکایی‌ها این است که در شرایط فعلی و با توجه به ساختار دفاعی جمهوری اسلامی ایران، امکان سیطره و غلبه نظامی بر ایران وجود ندارد، لذا آنها تنها تلاش دارند به بهانه توافق برجام از نظر اطلاعاتی اشراف کاملی بر ساختار دفاعی و نظامی ایران پیدا کنند. در عین حال بکوشند این ساختار را تا حد ممکن تضعیف کرده تا در زمان مورد نظر که قرار نیست حتماً ۱۰ سال باشد و شاید ۵ سال و کمتر از آن باشد علیه جمهوری اسلامی وارد عمل شوند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها اگر لحظه‌ای احساس کنند جمهوری اسلامی به حدی ضعیف شده که می‌توانند به آن حمله و بر آن سیطره پیدا کنند، قطعاً این کار را انجام خواهند داد. ادامه مطلب »

عربستان با بازپس‌گیری عدن به دنبال احیای بخشی از حیثیت خود است

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌و گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس، در خصوص اقدامات عربستان در یمن اظهارداشت: محاسبات عربستان در مقطع طراحی عملیات علیه یمن و تشکیل ائتلافی از کشورهایی مانند مصر و پاکستان به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه عربستان قصد داشت بار عملیات زمینی در یمن را متوجه کشورهایی مانند مصر و پاکستان نماید و خود صرفا نقش هماهنگ کننده، پشتیبان و نیروی هوایی را عهده دار شود، اظهار داشت: محاسبه عربستان به نتیجه نرسید و طرح عملیاتی سعودی‌ها برای ورود به یمن و سرنگونی ائتلاف مردمی که انصار الله ایجاد کرده بود بی نتیجه ماند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: از پایه‌های طرح عربستان مبنی بر وجود نیروی زمینی از سوی پاکستان و مصر و پشتیبانی هوایی از سوی سعودی‌ها، تنها نیروی هوایی باقی ماند و نیروهای‌ تکفیری و القاعده در یمن با ائتلاف با نیروهای طرفدار منصور هادی سعی کردند نقش نیروی زمینی عربستان را ایفا کنند. ادامه مطلب »

اعتراض چند مداح نباید خللی به اکران وارد کند/اگر چهره ابوالفضل(ع) به نمایش درنیاید، نمایش “رستاخیز” مشکلی ایجاد نخواهد کرد

فیلم دینی چه باید باشد؟

از آنجایی که ما الگوی عمومی و دقیقی در خصوص سینمای دینی نداریم و هنوز در حال تجربه کردن هستیم، طبیعی است که در مسیر تولید فیلم‌هایی که بتوانند مصداق سینمای دینی باشند، دچار ابهامات بسیار می‌شویم، اینکه اصلاً آیا سینما می‌تواند دینی باشد یا خیر، هنوز برای ما یک ابهام است. برخی معتقد هستند که آری و بعضی بر این باورند که خیر. پرسش دیگر اینکه فیلم دینی چه باید باشد؟ اینکه فیلم دینی صرفاً باید در خصوص تاریخ زندگی چهره‌های مقدس باشد یا هر فیلمی که مفاهیم دینی را عرضه می‌کند، لقب سینمای دینی را می‌گیرد؟

زمانی که در عرصه‌های کلی هنوز ابهام داریم و راه نرفته در برابرمان هست، در موارد جزئی‌تر و تکنیکی مانند نشان دادن تصاویر مقدسات جامعه هم دچار اختلاف‌نظر هستیم و طبیعی است که اقشاری از جامعه ممکن است با نمایش دادن چهره افراد مقدس دین ما مشکل داشته باشند و عده‌ای دیگر نه. این مسئله در حوزه مسائل شرعی هم وجود دارد مانند اختلاف فتوای مراجع تقلید و این اختلاف‌نظر‌ها اتفاق تازه‌ای نیست. ادامه مطلب »

برخی توجه به مشکلات شهروندان ایرانی غیراصلاح‌طلب را پوپولیستی می‌دانند

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به عادی‌سازی نقش فابیوس در صدور خون‌های آلوده ایدز به کشورمان از سوی رسانه‌های دولتی و سیاسی کردن این موضوع اظهار داشت: در نظر بسیاری از مطبوعات اصلاح‌طلب و فعالان سیاسی این جریان ما دو نوع شهروند ایرانی داریم؛ شهروند ایرانی خوب شهروندی است که موافق دیدگاه اصلاح‌طلبان باشد و چنین شهروندی اگر در خیابان در چاله‌ای هم بیفتد همه مطبوعات اصلاح‌طلب بسیج می‌شوند و شهرداری را مقصر می‌دانند.

کوشکی ادامه داد: اگر در موردی مأمور راهنمایی و رانندگی مؤدبانه با شهروند اصلاح‌طلب برخورد نکند، راهنمایی و رانندگی از سوی مطبوعات اصلاح‌طلب محکوم می‌شود و با آن برخورد تبلیغاتی صورت می‌گیرد اما اگر یک ایرانی غیراصلاح‌طلب با هر گرایش سیاسی دچار مشکل و بیماری شود چون گرایش اصلاح‌طلبانه ندارد اصلاً به زعم آنها ارزش پرداختن نیز ندارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از نظر مطبوعات و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب شهروند ایرانی کسی است که اصلاح‌طلب باشد، خاطرنشان کرد: در نظر آنها توجه به مشکلات شهروند ایرانی غیراصلاح‌طلب پوپولیستی است. ادامه مطلب »

اسلام بدلی!

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس «محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

یکی از ویژگی‌های اسفناک دوران سیطره‌ رسانه‌های مدرن، تهی کردن واژگان از معنا و وارونه‌سازی مفاهیم است به نحوی که گاه، شدیدترین استبدادها را به نام دموکراسی اعمال می‌کنند. بیشترین جنایات بشری را به نام حقوق بشر انجام می‌دهند. فحشا، تحقیر زنان و به بردگی کشاندن آنها را به نام فمنیسم تبلیغ می‌کنند. به نام آزادی، بشر را در پیچیده‌ترین زندان‌ها قرار می‌دهند و هزاران لفظ و عبارت دیگر که توسط رسانه‌ها تبلیغ می‌شود و معنای عکس خود را به همراه دارد. این شیوه‌ای است که در غرب به کار گرفته می‌شود. این کلام حضرت امام(ره)خواندنی است: «از چیزهایى که ما در این عصر با آن مواجه هستیم، این لغات و واژه‌هاست که عوض شده است. بسیارى از واژه‏ها و لغتهاست که در عصر ما در ایران یک صورت دیگرى پیدا کرده و یک لغت‌نامه جدیدى باید برایش باز بکنند.» در همین راستا، رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اخیر خود با دانشجویان فرمودند: «بعضی‌ها که در حرفها و نوشتجات و اظهارات این تعبیر «اسلام رحمانی» را به کار می‌برند، انسان مشاهده می‌کند و خوب احساس می‌کند که این اسلام رحمانی یک کلیدواژه‌ای است برای معارف نشئت‌گرفته‌ی از لیبرالیسم، یعنی آن چیزی که در غرب به آن لیبرالیسم گفته می‌شود.»! در این‌باره نکاتی قابل اعتناست: ادامه مطلب »