جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2015.

Archive for سپتامبر, 2015

وضعیت اضطراری است

شبیخون فرهنگی دشمنان نظام اسلامی تنها در نقشه‌ها و طراحی‌های پیچیده اتاق‌های فکر آنان خلاصه نمی‌شود و نمی‌توان آن را یگانه عامل توطئه‌های آنان دانست. توجه به رخنه‌های قابل نفوذ در مرزهای فکری و فرهنگی بسیار اهمیت دارد و از این منظر، شناخت مؤلفه‌های تهاجم فرهنگی از یک سو و تشخیص زمینه‌های تهاجم‌پذیری در میان مسئولین از سوی دیگر، می‌تواند پازل مشکلات نگران‌کننده جامعه امروز ما را حل کند. در این باره گفتنی‌هایی هست:

۱- در دوره‌ای‌ نه چندان دور برخی دولت‌ها بر سرکار بودند که نه اصل شبیخون فرهنگی را می‌پذیرفتند و نه خود را در برابر تهاجم غرب، انسان‌های خودباخته می‌دانستند زیرا معتقد بودند که اصولاً تهاجمی در کار نیست و هضم شدن فرهنگ کشور در فرهنگ منحط غرب را جریانی عادی که در تمام جهان رایج است، تلقی می‌نمودند. جریانات سکولار در دوره اصلاحات قصد داشتند دین را از صحنه حاکمیت، مدیریت و برنامه‌ریزی و اجرا منزوی کنند و آن را در انحصار گروهی خاص و یا در قلمرو زندگی شخصی افراد، تعریف و تبیین نمایند که نتیجه چنین تفکری، رسوخ روح بی‌تفاوتی در جامعه درباره سرنوشت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خویش و بسترسازی برای سلطه فرهنگی بیگانه است. باید اذعان کرد که گسترش چنین روحیه‌ای در میان برخی مسئولین که نشانه‌های رجعت آن در شرایط کنونی بدون چشم مسلح قابل رؤیت است، بدون شک نشانه وضعیت اضطراری فرهنگی جامعه خواهد بود. این در حالی است که طیف وسیعی از دلسوزان در آن دوره در مقابل بی‌تفاوتی، فقدان هویت فرهنگی و برای حراست از ارزش‌های انقلاب ‌احساس مسئولیت نموده و در برابر متعدیانی که به آنها برچسب تمامت‌خواه و دیکتاتور می‌زدند هوشمندانه فریاد اعتراض خود را بلند کردند. ادامه مطلب »

اصلاح‌طلبان به صراحت به هم‌رنگ شدن جهانی تاکید دارند/ با عوض کردن رنگ جهانی انقلابی می‌شویم

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدصادق کوشکی  در سلسله جلسات بزم اندیشه، نگاه جهانی داشتن را از ویژگی‌های جوان انقلابی دانست و اظهار کرد: مبارزه با ظلم و استکبار و تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوب از ویژگی‌های جوان انقلابی است به عنوان مثال مشاهده می‌کنیم که چندی پیش یک جبهه جهانی از جوان‌ها در کشور تونس تشکیل شد که در مورد دین و ملیت‌های مختلف در مسئله فلسطین، صلح، مقابله با استکبار و محیط زیست توافقی تشکیل دادند.

وی با اشاره به تفاوت های دنیای معاصر و گذشته، اظهار کرد: در دنیای معاصر شکل حاکمیت، مناسبات و حتی تعریف خانواده تغییر کرده است و دنیا دهکده کوچکی شده که کدخداهای نامحسوس دارد و رهبری دنیا را در اختیار گرفته‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل، هم‌رنگی را از ویژگی‌های دنیای امروز معرفی و بیان کرد: جهانی‌سازی و آمریکاسازی از نام‌های دیگر هم‌رنگی بوده که این هم‌رنگ‌سازی از قدرت دنیای معاصر است و در پذیرش آن اجباری وجود ندارد. ادامه مطلب »