جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2015.

Archive for نوامبر, 2015

استفاده از بیت‌المال برای تطهیر آمریکا

به گزارش مرکز رسانه ای بیان؛ محمد صادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به ۱۳ آبان ماه و روز ملی مبارزه با آمریکا اظهار داشت: شاید مهمترین دلیل اهمیت ۱۳ آبان این باشد که عوامل داخلی آمریکا به دنبال کمرنگ کردن این روز هستند.

کوشکی افزود: از سال ۸۸ که اهالی فتنه سعی کردند این روز را با شعارهای انحرافی کمرنگ کنند، تا امسال که برخی به دنبال این هستند که روز ملی مبارزه با استکبار برگزار نشود یا به صورت کمرنگ برگزار شود.

وی تأکید کرد: حساسیت آمریکا و عوامل داخلی‌اش در مسأله استکبار ستیزی نشاندهنده اهمیت این روز است و با توجه به این که آنها قصد دارند این روز را حذف کنند و اگر هیچ دلیلی برای برگزاری محکم و سنگین‌تر ۱۳ آبان نباشد، حساسیت استکبار و نوکران داخلی‌اش کفایت می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به تلاش دشمن برای نفوذ در کشور اشاره و تصریح کرد: آمریکا، عواملی در داخل کشور دارد و این عوامل کسانی هستند که به آمریکا اعتقاد و باور دارند و برده فکری آمریکا هستند. ادامه مطلب »

واقعه ۱۳ آبان؛ انقلاب دوم در سطح جهانی

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، ابتدا با اشاره به روز۱۳ آبان گفت: روز ۱۳ آبان، یادآور حوادث مهمی است که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن مظهر استکبار یعنی آمریکا از ایران نقش اساسی داشت.

اتفاقات تأمل‌برانگیز روز ۱۳ آبان

وی ادامه داد: در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳، مأموران رژیم شاه، امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند؛ در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت‌های آمریکا در ایران، راهپیمایی کردند ولی نیروهای امنیتی رژیم شاه، به آنان حمله کرده و آنان را به خاک و خون کشیدند؛ در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند و با این وجود امام(ره) توسط نماینده‌ای که فرستاد از کار دانشجویان حمایت کرده و به نحوی به آنان برگ برنده‌ای جهت ادامه مسیر انقلاب دادند؛ بدین ترتیب مبارزه ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد؛ بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این روز را به روز «ملّی مبارزه با استکبار» نام‌گذاری کردند. ادامه مطلب »

لندن به واشنگتن هم رحم نمی کند

به گزارش جهان، دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر در مورد سابقه حضور استعمار پیر انگلیس در ایران گفت: شاید اولین ارتباط کشورمان با استعمار انگلیس به دوران صفویه و شاه عباس برگردد که انگلیسی ها تعدادی از مأمورین شان مانند برادران شرلی را به عنوان تاجر و بازرگان در بخش های مختلف سیاسی و حتی به نوعی جاسوس در کسوت بازرگان به ایران فرستادند.

وی افزود: می دانید برادران شرلی در مسائل داخلی ایران البته به اسم مشاوره و پیشنهاد، دخالتشان را آغاز کردند تا زمان قاجار که این دخالت ها به اوج خود رسید. معمولاً سفارت انگلیس برای خودش به نوعی شأن حاکم در برقراری رابطه با ایران پیدا می کند. در دوران پهلوی و روی کار آمدن سلسله پهلوی چنانکه خود محمدرضا پهلوی در کتابش اشاره می کند که پدرم را انگلیسی ها آوردند و همان ها او را از سلطنت کنار گذاشتند؛ یعنی به اعتراف صریح محمدرضا پهلوی، انگلیسی ها در تأسیس سلسله پهلوی و در طی دوران حکومت آنها و همچنین در تحویل قدرت از رضاخان به فرزندش محمدرضا، نقشی مستقیم داشتند و شاید دیگر آخرین دخالت رسمی آنها به عنوان یک ابر قدرت در ایران بحث کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ باشد که با همکاری آمریکایی ها، سرنوشت کشورمان را به نفع خود رقم زدند. ادامه مطلب »

دانشگاه مرکز اصلی نفوذ آمریکا است/اساتید غرب‌زده در دوران پسابرجام جان تازه‌ گرفته‌اند

به گزارش تهران پرس، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «قاصدنیوز» پیرامون منافذ نفوذ آمریکا در ایران در دوران پسابرجام گفت: دانشگاه یکی از مراکز اصلی نفوذ بوده و اساتیدی که فکر و ذهن و خوراک آن‌ها آمریکایی است، صحنه‌گردانان این نفوذ خواهند بود.

دکتر کوشکی افزود: این صحنه‌گردانان با استفاده از فضایی که با محوریت بزک کردن و شکست قبح مذاکره با آمریکا شکل‌گرفته است، جان تازه‌ای گرفته‌اند و بر دیواری که هم‌اکنون کمی سست شده است، میخ خود را می‌کوبند.

عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران گفت: برخی‌ها می‌گویند که اولین سنگر با برجام فتح شد، با فتح دو خاکریز دیگر، کار تمام خواهد شد یا می‌گویند دیواری را خورد کردیم که با دو، سه لگد دیگر پایین خواهد ریخت.

وی با اشاره به دارای اهمیت بودن برخی مصادیق کوچک همانند ورود مک‌دونالد به ایران گفت: در سال ۱۹۹۱ مک‌دونالد در چین اولین شعبه خود را راه‌اندازی کرد، در همان هفته نیوزویک در جلد خود “چین را فتح کردیم” را تیتر کرد. به نظر می‌رسد این جنس حرکت‌ها شروع پروژه‌ای بزرگ است.

نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» درباره وظیفه نیروهای انقلاب گفت: وظیفه ما این است که دیوارهای سست شده را تعمیر کنیم و به نظر با بازخوانی جنایات آمریکا و خباثت‌های آنان، نفرت از او را هرچه بیشتر کنیم و به قول رهبر معظم انقلاب در مقابل بزک کردن آمریکا بایستیم.

آمریکایی ها به بهانه نفوذ پای میز مذاکره حاضر شدند

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل استراتژیک و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه سیاسی در خصوص منع مذاکره با آمریکا در موارد غیر هسته ای از سوی رهبری گفت: با توجه به موفقیت آقای  روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و شعار اصلی وی یعنی  حل و فصل مسئله هسته ای از طریق دیپلماسی که با این شعار توانست رای اکثریت را بدست آورد باید گفت: مقام معظم رهبری علی رغم میل باطنی و صرفا به دلیل احترام به نظر مردم، پذیرفتند که دست آقای روحانی جهت حل مسئله هسته ای باز باشد.

این استاد دانشگاه در خصوص نفوذ دشمنان به ویژه آمریکا به کشور در قالب مذاکره و توافق هسته ای گفت: آمریکایی ها از چند طریق قصد ورود و نفوذ به کشور را دنبال می کنند. یکی اینکه مهره های و سربازهای آمریکایی در داخل کشور در قالب فعالین سیاسی و مطبوعاتی به بهانه مذاکره و توافق هسته ای به دنبال عادی سازی روابط بین ایران و آمریکا هستند. یعنی اینکه به همگان اعلام می کنند که همین طور که مسئله هسته ای با مذاکره حل شده  پس سایر مسائل و اختلافات با گفت و گو و مذاکره با آمریکا قابل حل و فصل است. این گروه معتقد است که ما باید راهی رو شروع کنیم که در پایان دوستی با آمریکا نتیجه آن است.

کوشکی در ادامه اذعان داشت: مجریان طرح نفوذ در کشور، برخی عوامل دانشگاهی و مطبوعاتی و حتی فعالان سیاسی به شدت غرب زده اند که سربازان و نوکران بی جریه و مواجب آمریکایی ها هستند.همچنین از روزهای نخست انقلاب تا کنون آمریکا از سوی ایران یک کشور استعمارگر و مستکبر شناخته می شد که در عرصه بین المللی به ضرر آمریکایی ها بود که در مذاکرات هسته ای، فرصتی داد تا این عناوین را از چهره اش پاک کند. ادامه مطلب »

۱۳ آبان، یادآور اصل استکبارستیزی و مانع از تداوم تفکرات انحرافی در کشور است

به گزارش فتن، محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار «نسیم»، در خصوص اهمیت استکبارستیزی در کشور با بیان اینکه استکبار ستیزی از اصول و مبانی انقلاب اسلامی است خاطر نشان کرد: استکبار ستیزی یکی از خطوط اصلی سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی و از عناصر هویت‌بخش به جامعه، نظام اسلامی و انقلاب اسلامی ماست.

کوشکی با بیان اینکه هرگونه کم رنگ شدن خط استکبارستیزی، اختلال هویتی در کشور ایجاد می‌کند گفت: این اتفاق علاوه براینکه نظام و انقلاب را از اهداف اولیه خودش به شدت دور می‌کند، موجب دگردیسی و تحول منفی در جامعه و نظام و انقلاب خواهد شد.

وی افزود: به واسطه اینکه تمایلاتی در بخشی از بدنه دولت برای ایجاد رابطه با آمریکا و گسترش مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بروز کرده است اکنون یادآوری اصل استکبارستیزی به همراه خطوط قرمز و هویت‌بخش این عنصر مانع از تداوم تفکرات انحرافی که به دنبال دور کردن انقلاب از آرمان‌ها و خطوط محوری هستند می شود و همچنین اگر کسی دچار غفلت شده باشد این غفلت را پاک می‌کند و اصول انقلاب و محور استکبار ستیزی را بین کسانی که دچار فطرت فراموشی شده‌اند تذکر می‌دهد. ادامه مطلب »

آمریکا نگران چیست؟

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

طی سال‌های اخیر و به ویژه پس از شکست راهبردی و پرهزینه آمریکا در عراق، بسیاری از چهره‌های برجسته و استراتژیست‌های ایالات متحده، با صراحت از پایان دوران امپراتوری آمریکا در غرب آسیا سخن به میان آوردند. ریچارد ‌هاوس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، از جمله این افراد است که با صراحت اظهار داشت: «این واقعیت را باید بپذیریم که اساساً دوران امپراتوری ایالات متحده در خاورمیانه پایان یافته است.»  برخی از صاحب‌نظران برجسته ایالات متحده نیز با بیان مشکلات کشورشان در این منطقه، نزدیک شدن به ایران را به عنوان مهم‌ترین راه‌حل مشکلات مورد اشاره قرار دادند و بر آن تأکید کردند. مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده از جمله این افراد است. وی پس از شکست مفتضحانه آمریکا در عراق و افزون شدن معضلات کدخدا در این کشور، به روشنی اعلام کرد آمریکا در منطقه با مشکلات اساسی روبه‌رو شده و کلید حل این مشکلات در دستان جمهوری اسلامی ایران است. ادامه مطلب »