جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2016.

Archive for ژانویه, 2016

با پول نفت تنها منابع مالی یارانه‌ها تأمین می‌شود

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری بسیج در رابطه با نامه رهبر معظم انقلاب در پاسخ به رئیس جمهور در خصوص اجرایی شدن برجام اظهار کرد: متن این نامه حاوی چند نگرانی عمده است، نگرانی‎هایی که به صورت ملموس و محسوس در کشور مشاهده می‎شود.
وی ادامه داد: یکی از نگرانی‎ها این است که دولت راه حل مشکلات اقتصادی  و معیشتی جامعه را به اجرایی شدن برجام  محدود کرده است؛ البته ممکن است شعارهای دیگری هم بدهد، اما درعمل تمرکز دولت در طول دوسال گذشته اجرایی شدن برجام بوده است.

کوشکی ضمن انتقاد از بی توجهی های دولت به اجرای اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: دولت تا کنون هیچ حرکت جدی برای اجرای اقتصاد مقاومتی نداشته است و همواره در تلاش بوده تا رونق اقتصادی کشور را به لغو تحریم ها گره بزند. ادامه مطلب »

مثلث معرفت، هنر و دین

سوال این است که آیا میان دو مقوله معرفت و هنر با دین ارتباطی هست یا نه؟ اگر هست چگونه توجیه می گردد؟ به عبارت دیگر آیا یک اثر هنری مثلانقاشی یک گل، دینی و غیر دینی دارد؟ همان طوری که می توان پرسید آیا فیزیک دینی و غیر دینی وجود دارد یا نه؟ انسان دیندار دنیا را در یک چارچوب تعریف می کند. یعنی دنیا را در ارتباط با معنایی می بیند که از آسمان آمده و بشر در خلق آن نقش ندارد. در حالی که انسان غیر دیندار دنیا را صرفا یک پدیده می بیند که اگر من آن را نفهمم ممکن است اصلانمود خارجی و حتی وجود نداشته باشد. بنابراین انسان دیندار هر امری را از زاویه و عینک دیانت خود می بیند. لازم به تذکر است که این بحث هرچند انتزاعی، به نظر می رسد اما بسیار کاربردی است به طوری که انسان دیندار هر هنر و معرفتی را به این شرط می پذیرد که با آن مقیاس و چارچوب دینی سازگار باشد و اگر از آن خارج باشد حتی اگر به ظاهر هنرمندانه باشد آن را اصلاهنر نمی داند. لذا امکان ندارد انسان دیندار محصول غیردینی تولید کند و یا حتی ورودی غیردینی داشته باشد.

من از آن روز که در بند توام آزادم

شادمانم که به دست تو اسیر افتادم

از طرفی انسان غیردینی تنها قید و بندش خودش است پس خودش هنر را تعریف می کند و شاخص می گذارد و هرگاه خواست به میل خود آنها را عوض می کند. نتیجه ا ین روند هم آن می شود که ممکن است در تعریف هنر، انسان تا آنجا پیش رود که بگوید: اصلاانسان خودش نباید در هنر دخالت کند و به طور ناخودآگاه هرچیز از او به وجود آمد هنر است و یا بالعکس به گونه ای مضیق و با صدها شرط به تعریف هنر بپردازد.

همان طور که می بینید به این ترتیب هنر غیردینی بسته به آنکه چه کسی آن را تعریف کند به تعداد آدم های روی زمین متفاوت خواهد بود همان طور که امروزه در مباحث پست مدرنیسم معرفت نیز مثل هنر به گونه ای افراطی نسبی شده است.

معرفت و هنر دینی کاملا استاندارد است و چارچوب دارد. که این چارچوب هم به سلیقه آدم ها نیست بلکه آدم عالم یا هنرمند می تواند آن را بپذیرد یا نه؟

آیین کلیسایی هیچ نسبتی با هنر نداشته است یعنی از ابتدای ترویج مسیحیت تا پایان قرون وسطی چنین تصور می کرده اند که هنر سمبل تجمل است در حالی که انسان برای رنج کشیدن به این دنیا آمده یعنی برای جبران گناه نخستین آدم. بدین ترتیب کلیساها همگی مکان هایی سرد و خشن و زمخت بودند و هیچ تزئینی به جز یک صلیب در آنها نبود اما با ورود اروپا به دوران رنسانس و بعد از آنکه بورژوازی هنر را در خدمت اشرافیت گرفت و کلیساها خلوت شدند، متولیان کلیسا برای جذب دوباره مردم به کلیسا به هنرمندان سفارش دادند که کلیساها را تزئین کنند. به طوری که بزرگترین آثار هنرمندانی چون میکل آنژ در این وضعیت به وجود آمد. لذا واضح است که آیین مسیحیت هیچ داعیه ای در هنر ندارد و از بحث ما خارج است. انسان هنرمند در فضای زیبایی شناسی دینی و معرفت دینی این پیش فرض را دارد که:الله جمیل و یحب الجمال.

خداوند زیبایی را تعریف کرده و اگر مثلا من (هنرمند) هم بخواهم بفهمم زیبایی چیست باید از خود خداوند بپرسم. این معنا افقی وسیع را نزد دیدگان هنرمند و عالم دینی باز می کند که اگر چه به ظاهر محدود ا ست اما این محدودیت باعث می شود ذهن او نظام مند شود و دنیا را کاملامنظم و با حکمت و زیبا ببیند. ادامه مطلب »

دانش آمریکاشناسی مردم افت کرده است

محمدصادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و نویسنده کتاب تاریخ مستطاب امریکا گفت: با اینکه وسایل ارتباط جمعی و رسانه ها اینقدر توسعه پیدا کرده اما دانش آمریکا شناسی مردم خیلی افت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، «تاریخ مستطاب آمریکا» نام کتابی است که دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی گروه روابط بین الملل دانشگاه تهران اخیراً با قلم طنز نوشته است. این کتاب در سه بخش به تاریخ داخلی آمریکا، تاریخ آمریکا در نسبت با دیگر کشورها و تاریخ آمریکا در نسبت با ایران پرداخته است. در این کتاب درکنار متن مستند و طنز سیاسی کاریکاتورهای مازیار بیژنی هم آمده است. در مصاحبه ای که می خوانید علاوه بر گفتگو با محمدصادق کوشکی درباره محتوای کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» به گونه شناسی از جریان های مخالف آمریکا در جهان و روحیه ضد استکباری در ایران امروز نیز توجه شده است:

*در خصوص کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» و دلیل انتخاب چنین موضوعی برای نوشتن کتاب بفرمائید؟

دلیل خیلی از رفتارهایی که در کشورمان اتفاق می افتد را به صورت مستدل و دقیق نمی دانیم؛ یکی از آنها دشمنی با آمریکاست. از اوایل انقلاب یا حتی قبل از انقلاب، مردم و انقلابیون ما اجمالاً می دانستند که آمریکا دشمن است، یقین هم داشتند و دشمنی های آمریکا را هم می‌دیدند، به همین خاطر مردم ما صدام را آمریکایی می دانستند هرچند که سندی برای این کار نداشتند اما اگر هشت سال جنگ را ببینید مردم در راهپیمایی ها و مصاحبه ها صدام را آمریکایی می‌دانستند و می گفتند: رژیم آمریکایی صدام. آمریکا را حامی صدام می دانستند اما وقتی می گفتیم سند شما چیست؟ سندی نداشتند، به تدریج این سندها بیست سال بعد از جنگ منتشر شد، فیلم ها پانزده سال بعد از جنگ منتشر شد و مردم دیدند که صدام دقیقا آمریکایی بوده و با چراغ سبز آمریکا و با حمایت آمریکا جنگ هشت ساله‌ای را علیه انقلاب و نظام راه انداخته است. ادامه مطلب »

غربی‌ها حتی از مظاهر تمدن اسلامی نیز می هراسند

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدصادق کوشکی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص تمدن اسلامی و ضرورت توسعه این تمدن گفت: تمدن اسلامی موضوعی است که به سادگی نمی توان ابعاد مختلف آن را شناخت و این پدیده نیاز به مطالعه عمیق دارد.

مولف کتاب «هویت الگو؛ درنگی بر هویت ایران امروز و الگوی اسلامی بومی تمدن‌سازی»، به ضعف کشورهای مسلمان در توجه به تمدن اسلامی اشاره کرد و اظهارداشت: در بین خود مسلمانان جهان شناخت درستی نسبت به تمدن اسلامی وجود ندارد.

کوشکی با اشاره به این موضوع که ممکن است برخی از اندیشمندان و یا فعالان سیاسی و فرهنگی از تمدن اسلامی سخن بگویند ولی واقعاً شناخت کافی در این مورد وجود ندارد، بیان کرد: آگاهی های لازم در خصوص شرایطی که تمدن اسلامی را هم ایجاد می کند وجود ندارد.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه به دشمنی ها با تمدن اسلامی اشاره کرد و در خصوص علل این دشمنی ها توضیح داد: کسانی و مکتب هایی که به دشمنی با تمدن اسلامی می پردازند به این دلیل است که مایلند تمدن آن ها انحصاری باشد و تنها تمدن موجود در جهان تمدن غربی باشد و از این رو از احیا و شکل گیری تمدن اسلامی می هراسند و با راه های شکل گیری آن مبارزه می کنند. ادامه مطلب »

علوم انسانی اسلامی لازمه تمدن اسلامی است/ هشت گام تمدن اسلامی

کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر قرار است ما تمدن اسلامی داشته باشیم باید علوم انسانی ما اسلامی شود اما جامعه هنوز راهش را میان علوم اسلامی و علوم غربی پیدا نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع تمدن نوین اسلامی و عناصر و اجزای آن و یا امکان تشکیل آن از جمله مقولاتی است که در سال‌های اخیر و با تاکید رهبری معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به آن شده است. در این خصوص به بهانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی به سراغ دکتر کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران رفتیم تا به موضوعاتی مانند معیار سنجش تمدن، گام‌هایی که باید برای تمدن‌سازی برداریم، جایگاه علوم انسانی در تمدن‌سازی، بحران‌ها و چالش‌های مسیر تمدن‌سازی و… بپردازیم. متن زیر مشروح مصاحبه مهر با این استاد دانشگاه است؛

*چه زمانی می‌توانیم بگوییم یک جامعه دارای تمدن است؟ آیا معیاری برای سنجش آن وجود دارد؟

اگر جامعه ای بتواند بر اساس آنچه که دارد، به آنچه را که نیاز دارد پاسخ دهد، این جامعه متمدن خواهد بود. یعنی جامعه‌ای که می‌تواند بر اساس داشته‌های خود به خواسته‌های خود برسد. نشانه جامعه متمدن رضایتمندی است و نشانه اینکه در جامعه‌ای تمدن‌سازی وجود ندارد، نارضایتی است. چون افرادی که در آن جامعه زندگی می‌کنند نمی‌توانند به نیازهای خود پاسخ گویند. اما در جامعه متمدن افراد می‌دانند که می‌شود به نیازها پاسخ داد و چگونگی پاسخ به نیازها را نیز می‌دانند. ادامه مطلب »

«اسب تروا»‌ی شبکه جم برای نهاد خانواده

محمدصادق کوشکی» در روزنامه«جام‌جم»و در یادداشتی نوشت:

یک نکته بدیهی است که جامعه ایرانی جامعه خانواده محوری است و خانواده را به عنوان رکن اصلی خود پذیرفته و همه ایرانیان چه مسلمان و چه غیرمسلمانان ایرانی در طول تاریخ این محوریت خانواده را قبول کرده‌اند. اگر استحکام در جامعه ایرانی و تداوم فرهنگ دینی را می‌بینیم بیشتر از هر نکته دیگری مدیون استحکام خانواده هستیم. عموم شهدایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند ، قبل از انقلاب در دامن خانواده ها به عنوان انسان‌های والا و نمونه و شهادت طلب بزرگ شدند.شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در کانون خانواده تربیت شدند.

حال دشمن برای ضربه به کشور نهاد خانواده را هدف قرار داده است. دشمنان نظام و کشور پس از ۳۷ سال تلاش برای ضربه به ایران، با شناختی که از جامعه ایرانی به دست آوردند بهترین کار را ضربه به نهاد خانواده دیدند و استفاده از رسانه‌های تصویری یکی از راه‌های رسیدن به هدفشان بود. با راه اندازی شبکه‌های ماهواره ای قدم به قدم به کانون خانواده نزدیک شدند و نفوذ و تخریب را آغاز کردند.

آنها تهاجمات طی ۳۷ سال گذشته را بررسی کرده و متوجه شدند بهترین ضربه را می توانند از نفوذ به نهاد خانواده بزنند به همین دلیل خانواده را با راه اندازی شبکه هایی مانند جم هدف قرار دادند و دشمنان نظام همگام با هم در این مسیر قدم گذاشتند.

شبکه جم برای نزدیکی با خانواده ایرانی طی ماه های اخیر ، بازیگرانی را از ایران جذب کردند که طی سال های گذشته در فیلم های ایرانی بازی کرده بودند. نهاد خانواده با این چهره‌ها آشناست و آنها را راحت‌تر می پذیرد. به نوعی با این چهره ها اسب های تروا ساخته شد تا محتویات سریال های کلمبیایی که نتوانست تاثیر گذار باشد ،با چهره های آشنا به خانواده‌های ایرانی نفوذ پیدا کند. ادامه مطلب »