جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2016.

Archive for مارس, 2016

پیروزی اصلاح طلبان اتفاق عجیبی نیست

تحلیلگر سیاسی گفت: پیروزی اصلاح طلبان اتفاق عجیبی نیست.صادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آریا در تحلیل خود از نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران گفت: اگر ادوار گذشته مجلس را مقایسه کنیم می بینیم که از دور چهارم تا به امروز مقاطعی که دولت در اختیار یک گروه بوده است در مجلس هم همان فضا شکل گرفته است. در سال ۷۶ که دولت اصلاحات روی کار آمد، مجلس هم گرایش به آن سمت پیدا کرد و این رفتار درفضای دو دهه گذشته فضای رایجی بوده و این اتفاق عجیبی نیست.وی در خصوص همسویی مجلس دهم و دولت روحانی گفت: مجلس محل برخورد کارشناسی است نه برخورد سیاسی و جناحی. همه کسانی که در مجلس هستند اگر درباره تصمیماتی که دولت اتخاذ می کند با دید تخصصی و فنی امکان ورود داشته باشند و بخواهند به دولت کمک کنند، قطعا مطلوب است اما اگر بخواهند با نگاه جناحی و خطی به مسائل نگاه کنند، هم وظایف نظارتی مجلس فراموش می شود، هم جنبه تخصصی و فنی مجلس زیر سئوال خواهد رفت. از اینرو باید همه کسانی که از جناح های مختلف به مجلس راه پیدا می کنند نگاه شان بر این باشد که مجلس عرصه قانونگذاری با نگاه منافع و امنیت ملی و عرصه نظارت قوه مقننه بر قوه مجریه است و گرایش های جناحی نباید مانع از انجام این مجموعه وظایف شود.

سینمای ایران از دین فرار می‌کند

به گزارش خبرآنلاین، محمد صادق کوشکی در ادامه سلسه نشست‌هایی که در پنجمین هم‌اندیشی سینما انقلاب برگزار شد و به بهانه انتشار کتاب «آفتاب و آئینه» اظهار داشت: این کتاب درباره پژوهش‌هایی است که درباره ارتباط میان دین و سینما انجام داده‌ام؛ با توجه به اینکه دین مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها و نگرش‌هاست و می‌تواند بر روی نگاه‌ها اثرگذار باشد و حتی روی آن‌ها تغییر ایجاد کند.

وی ادامه داد: سینمای ایران پس از انقلاب مجموعه‌ای از چند نطفه در کنار یکدیگر است. جریان بدنه و حاشیه‌ای که در سینمای قبل از انقلاب وجود داشته را می‌توان در کنار هم دید. اما عملا آن‌هایی که مبتذل‌ساز قبل از انقلاب بودند، حذف شدند و آن‌هایی که آن زمان در حاشیه بودند، باقی ماندند و امروز استاد شده‌اند.

این استاد دانشگاه همچنین عنوان کرد: این عده بعد از انقلاب خودشان را تکثیر می‌کنند و باز هم دیده می‌شوند. مشخصه این سینماگران که غالب سینمای کشور شدند و نسل دوم آن‌ها هم امروز وارد جریان سینما شده، نکته‌ بارزی دارند که انقلاب را نادیده می‌گیرند؛ یا محدود می‌بینند و یا اگر هست نشانه‌های منفی دارد. البته در این سینما کارهایی هم هستند که به انقلاب توجه می‌کنند، مانند آثار ابراهیم حاتمی‌کیا که در اقلیت هستند. ادامه مطلب »

ادبیات سیاسی ما باید برآمده از دین باشد

به گزارش نامه‌نیوز، رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با مردم نجف‌آباد استفاده از دوگانه «تندرو و میانه‌رو» را برگرفته از ادبیات سیاسی دشمنان خواندند. ایشان با بیان اینکه «میانه روی» در برابر «انحراف» است و نه «تندروی» تصریح کردند: «تندروی در صراط مستقیم چیز بدی نیست. آنهایی که میگویند تندرو، منظورشان کسانی است که در راه انقلاب مصمّم‌تر و پایدارترند؛ حزب‌اللّهی‌ها را می‌گویند تندرو. میانه‌رو [هم‌] کسی است که در مقابل آنها تسلیم باشد.» در تشریح این بیانات رهبری با دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفتگویی انجام داده ایم که از نظر می گذرد؛

کوشکی در تشریح بیانات مقام معظم رهبری درباره عدم استفاده از ادبیات سیاسی دشمن به خبرنگار مهرگفت: یکی از نکاتی که در انقلاب اسلامی و پس از آن جمهوری اسلامی به عنوان مبنا قرار گرفته است، این است که ادبیات سیاسی ما باید برآمده از ادبیات دینی مان باشد؛ یعنی اینکه آنچه که در ادبیات سیاسی دنیا مرسوم و رایج است الزاما برای نظام و انقلاب ما کارآمد نخواهد بود.

وی افزود: به همین خاطر می بینیم حضرت امام(ره) در مقاطع مختلف از واژه هایی که برای بیان قطب بندی های جهان استفاه می شد، استفاده نمی کردند بلکه از مفاهیم قرآنی مانند جهان استکبار، مستکبرین، مستضعف و امثالهم استفاده می کردند. انقلاب اسلامی می خواهد مفاهیم را هم مفاهیم متفاوتی بکند. ادامه مطلب »

ایجاد امید در دل فراری های ضدانقلاب؛ رسالت دولت تدبیر و امید

وزارت ارشاد صد نسخه از کتاب “افسانه نیما” و صد نسخه از کتاب “انقلاب عاشورا” را از این نویسنده خریده است؛ همچنین کتاب های “زن” و “مصر از نگاهی دیگر” نوشته جمیله کدیور، در این لیست به چشم می خورد.

لازم به ذکر است عطاالله مهاجرانی، نخستین وزیر ارشاد در دولت اصلاحات بوده و امروز در بریتانیا ساکن می باشد؛ در کارنامه تصدی وزارت ارشاد اسلامی وی ترویج فرهنگ ضد اسلامی غرب بیش از همه به چشم می خورد. امروزه نیز عطاالله مهاجرانی حضوری فعال در شبکه دولتی انگلستان دارد و مواضع سیاسی وی که علیه حاکمیت ملی ایران طی سال های اخیر در این رسانه معاند بیان می کرد، مورد انتقاد بوده است. این درحالی است که “انجمن پادشاهی ایران” اینگونه از وی قدردانی می کند: تشکر و قدردانی می کنیم از عطالله مهاجرانی به خاطر تلاش و زحمتی که کشید و پست خودش را به خاطر همین فداکاری ها از دست داد.

همسر مهاجرانی، جمیله کدیور نیز در مجلس ششم یکی از نویسندگان نامه معروف به جام زهر به رهبر انقلاب بود و در تحصن و استعفای دسته جمعی نمایندگان نیز نقش مهمی داشت. اظهارنظرهای کدیور در روزهای فتنه ۸۸ هم در نوع خود جالب است. برای آگاهی از مواضع کدیور در باب فتنه ۸۸ همین نکته کافی است که وی ۵ سال پس از فتنه و در دولت تدبیر و امید به انتقاد از فرجی دانا می پردازد که چرا از تعبیر فتنه استفاده کرده است! ادامه مطلب »