جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for اکتبر, 2016.

Archive for اکتبر, 2016

از FATF فقط محدودیت‌ها و موانعش برای ما می‌ماند

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه در گفتگو با «نسیم آنلاین»، در خصوص اظهارات روز گذشته علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی در خصوص این توافق با بیان اینکه قبل از اینکه وارد جزئیات موضوع FATF شویم باید با دولتی‌ها به این سوال پاسخ دهند که لزوم پیوستن ایران به FATF چیست؟ گفت: اگر پیوستن به این توافق برای برداشته شدن تحریم‌ها باشد باید ابتدا به این سوال پاسخ داده شود با وجود توافق‌های قبلی چه مقدار از تحریم‌ها برداشته شده که اکنون می‌خواهند توافق جدیدی با طرف غربی داشته باشند.

کوشکی تاکید کرد: در شرایطی که مشکلات ایجاد شده برای ارتباطات سیستم بانکی ما توسط آمریکا تعمدی است پیوستن یا عدم پیوستن ایران به FATF نمی‌تواند مشکلی از ایران حل کند چون تا وقتی که فشار آمریکایی‌ها بر روی شبکه بانکی بین المللی جهانی وجود دارد مسلما دسترسی ایران به دارایی‌های خودش را محدود می‌کنند و حتی اگر FATF را هم امضا کنیم ولی از این فشارها خارج نشویم برای ما فایده‌ای ندارد. ادامه مطلب »

نمی‌دانم نام قراردادهای روحانی را چه بگذارم؛ وثوق الدوله یا ۱۹۱۹؟

صادق کوشکی استاد دانشگاه در همایش “خسارت محض”  تصریح کرد: دولت یازدهم هرگونه انتشار مطلب در مورد قرارداد کرسنت را ممنوع اعلام کرده است، اما بعداً وزیر ارشاد گفته است که بابت کرسنت باید ۱۴٫۵ میلیارد دلار خسارت پرداخت کنیم.

وی افزود: دولت تهدید می‌کند کسی در مورد کرسنت صحبت کند و مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این مورد باید خفه‌خون بگیرد. اخباری منتشر می‌شود که خسارات کرسنت به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار هم می‌رسد.

کوشکی با اشاره به نقش زنگنه در انتعقاد قرارداد کرسنت اضافه کرد: در زمان وزارت زنگنه در دولت خاتمی شرکت توتال برای بهره‌برداری از مخازن مشترک با قطر به ایران آمد. توتال برداشتش را کرد و رفت، اما پس از آن کارشناسان متوجه شدند این شرکت از حوزه‌‌های اختصاصی ایران استفاده کرده است. توتال به اسم حوزه‌های مشترک رفته بود اما از حوزه‌های اختصاصی برداشت می‌کرده است. ادامه مطلب »

جنگ زرگری کلینتون و ترامپ

مناظره اخیر انتخاباتی میان هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، حاوی نکات قابل‌تأمل و عبرت‌آموزی در ارتباط با تشابهات و تفاوت‌های سیاست خارجی این کشور در برابر انقلاب اسلامی بود. در این خصوص ابتدا باید گفت که سیاست‌ خارجی دو حزب آمریکایی جمهوری‌خواه و دموکرات، هیچ‌گاه ازجمله حوزه‌های اختلافی برجسته میان این دو حزب نبوده است اما با توجه به اینکه این دو جریان مطرح، پایگاه‌ها و خواستگاه‌های اقتصادی متفاوتی دارند، در مورد روش‌ها و تاکتیک‌های اجرایی، همیشه با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته‌اند.

تولیدکنندگان سلاح، به‌طور سنتی به جمهوری‌خواهان نزدیک هستند و صاحبان صنایع و فناوری، با دموکرات‌ها قرابت دارند. این مسئله موجب برانگیختن انگیزه جمهوری‌خواهان برای استفاده از قدرت نظامی، هنگام تصدی پست ریاست جمهوری شده است تا از این طریق، کسب‌وکار کارخانجات اسلحه‌سازی به‌عنوان حامیان این حزب، رونق گرفته و توسعه یابد. به همین دلیل است که خصوصیت جنگ‌طلبی، در میان رؤسای جمهور جمهوری‌خواه مانند جورج بوش پسر و پدر، بیش از دموکرات‌ها به چشم می‌خورد.

در مقابل، حزب دموکرات تمایل بیشتری به استفاده از روش‌های غیرنظامی و مبتنی بر راهبردی که به‌زعم آنان «قدرت هوشمند» نامیده می‌شود، دارد که درواقع، ترکیبی از قدرت سخت و نرم در مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی این کشور محسوب می‌شود. ادامه مطلب »

غبار حاشیه‌ها بر معیشت مردم

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

۱- مسئله اصلی این روزهای کشور که به گونه‌ای تمام اقشار را درگیر خود کرده است، یقیناً معیشت و بهبود وضعیت معیشتی آنان است. مسئله معیشت از ابتدای پیروزی انقلاب، مورد توجه و همت مسئولین بوده است اما به دلایل مختلفی، رتبه اقتصادی کشور هنوز به‌پای سایر مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی نرسیده است که عدم خودباوری، غفلت از اولویت‌ها و پرداختن به حواشی را می‌توان ازجمله علل آن برشمرد.

باوجود تأکید رهبر بصیر انقلاب بر عدم اتکا به نفت و ضرورت فاصله گرفتن از اقتصاد تک‌محصولی و باوجود تنوع معادن و منابع در کنار گستردگی آن‌ها، هنوز هم توانایی‌ها و استعدادهای کشور بالفعل نشده است. هنوز هم دشمنان با توسل به حربه تحریم و سوءاستفاده از ضعف‌های اقتصادی تلاش می‌کنند که صف مردم را از مسئولین جدا کرده و آنان را در مقابل نظام قرار دهند. ادامه مطلب »

سومین مرحله از پروژه عادی سازی روابط با اسرائیل به سرکردگی سعودیها هیچ دستاوردی برای اعراب نخواهد داشت

“صادق کوشکی” استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص همکاری و برقراری مناسبات برخی کشورهای منطقه  به ویژه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی گفت: به نظر می رسد پذیرش رژیم صهیونیستی توسط کشورهای منطقه غرب آسیا یکی از نکات بسیار مهمی است که حامیان این رژیم، مخصوصا آمریکا و کشورهای اروپایی به آن توجه داشتند و عملا با فشار آنها بود که کشورهایی مثل مصرو اردن پذیرفتند با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار کنند، هر چند ترکیه خیلی پیشتر از این دو کشور با رژیم اشغالگر روابط سیاسی برقرار کرده بود.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه افزود: در مقطع زمانی که رژیم صهیونیستی اعلام وجود کرد دولت ترکیه کاملا لائیک بود و تمامی نگاهش به غرب بود و به همین دلیل در آن مقطع زمانی هیچ تعهدی نسبت به جهان اسلام و کشورهای عربی احساس نمی کرد. از این بستر برای ترکیه خیلی جذاب بود که در منطقه غرب آسیا بتواند یک شریک قابل اعتنا داشته و با همکاری آن  بتواند امتیازاتی از غرب مخصوصا در مقطع زمانی کنونی برای پیوستنش به اروپا و ورودش به اتحادیه اروپا بگیرد. ادامه مطلب »

اشتباهی بودن حمله آمریکا به ارتش سوریه صحت ندارد/حملات ادامه خواهد داشت

«محمد صادق کوشکی» استاد دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل منطقه‌ای در مورد  حمله‌هایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه در دیرالزور و پیام آن گفت: موارد همکاری آمریکایی‌ها با داعش را فراوان مشاهده کرده‌ایم. در طول سال‌هایی که داعش در عراق فعالیت کرده است از سال ۲۰۱۳ به بعد هر زمان که نیروهای بسیج مردمی عراق قصد پیشروی و تهاجم به داعش داشته‌اند آمریکایی‌ها مواضع بسیج مردمی عراق را بمب باران می‌کردند و می‌گفتند اشتباهی صورت گرفته است.

کوشکی افزود در منطقه جرف‌الصخر در سال ۲۰۱۳ یک بار نیروهای تیپ حضرت ابالفضل را بمباران کردند و بیش از ۳۰۰ نفر از نیروهای عراقی کشته شدند. یا بارها مواضع ارتش عراق را بمباران کردند و گفتند اشتباها این کار انجام شده است. کما اینکه در همان مقاطع هم بارها اشتباها اسلحه و مهمات را برای نیروهای داعشی ارسال کردند و گفتند اینها اشتباها صورت گرفته‌اند. ادامه مطلب »

طبق منطق دولت یازدهم آزادی بیان با توقیف رسانه در تناقض نیست!

محمدصادق کوشکی  فارس،‌ با بیان اینکه اقدامات متناقض دولت یازدهم از اظهار آزادی بیان رسانه در سال اول تا توقیف آنها در سال چهارم، همگی متناقض است،‌ گفت: اگر بخواهیم رفتارهای دولت روحانی را ارزیابی کنیم باید متوجه باشیم که این دولت را نمی‌توان تنها با شاخص‌ها و مؤلفه‌های منطقی ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم منطق خاص اختصاصی و استثنایی خود را دارد افزود: وقتی روحانی اعلام می‌کند که باید منتقدین را دار زد و صدای آنها را خفه کرد معنایش آن است که دولت ترجیح می‌دهد برخی منتقدینی را خفه کرده تا دهان آن منتقدی که تشخیص می‌دهد را باز نگه دارد تا هر آنچه می‌خواهد بگوید و انجام دهد.

کوشکی اظهار داشت:‌ منطقی که روحانی و دولتش دارد متفاوت از دیگر منطق‌های موجود است که مصداق آن را در برجام به خوبی می‌بینیم.

وی خاطر نشان کرد: روحانی به صراحت اعلام کرده که همه تحریم‌ها به یکباره برداشته می‌شود در حالی که ظریف به صراحت گفته هیچ تحریمی در عمل برداشته نشده است که تمامی این موارد نشان دهنده تناقض در دولت یازدهم است که لابد طبق این منطق ایرادی در این موضوع وجود ندارد؟ ادامه مطلب »