جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2016.

Archive for دسامبر, 2016

پیام‌ها و پیامدهای مصوبه سنا

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» و در یادداشتی نوشت:

پس از مدت‌ها کش و قوس و گمانه زنی، طرح تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریم‌های ایران» موسوم به «داماتو» که در سال ۱۹۹۶ به اجرا در آمد و مدت زمان اجرایی آن در اواخر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد، با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ مخالفی توسط سناتورهای آمریکایی، به تصویب رسید. مجلس نمایندگان آمریکا چندی پیش بر سر تمدید این تحریم‌ها، اجماع کرده بودند و اکنون باید دید رئیس جمهور این کشور مصوبه کنگره را به صورت قانونی در می آورد یا آن را وتو می کند.

اولین نکته در ارتباط با این موضوع این است که در واقع تحریم‌ها به استراتژی ثابت آمریکا در قبال ایران تبدیل شده و واشنگتن به دنبال این است تا تحریم‌ها را به حوزه‌های دیگر نیز تسری داده و با عناوین دیگر تشدید کند. مقامات ارشد آمریکا بارها بر حفظ ساختار تحریم‌ها حتی پس از توافق هسته‌ای تأکید کرده و آن را بخش لاینفک استراتژی این کشور برای مهار ایران می‌پندارند.  بر این اساس است که می‌بینیم ماهیت خصمانه کاخ سفید علیه ایران با هیچ توافقی – از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون – تغییر نکرده و در واقع ابزارها و روش‌های تقابل را تغییر می‌دهد. مروری اجمالی بر دوره پسابرجام نشان می‌دهد که دشمنی با ایران برای آمریکا اصالت پیدا کرده و واشنگتن همچنان ایران را دشمن راهبردی خود می‌داند. این ساده لوحی است که برخی گمان کنند آمریکا به صرف چند جلسه گفتگو و با وعده و وعید، تغییرات ماهوی کرده و دست از دشمنی با ایران اسلامی برداشته است. ادامه مطلب »

ترامپ آماده حمایت و پشتیبانی بیشتر از رژیم صهیونیستی است

صادق کوشکی” استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص روابط تل آویو – واشنگتن در دوره ریاست جمهوری ترامپ تصریح کرد: با توجه به رکودی که در خصوص سازش میان ابومازن و رژیم صهیونیستی در طول چهار سال دوم ریاست جمهوری باراک اوباما به وقوع پیوست و عملا بن بستی که در این مسیر ایجاد شد رژیم اشغالگر قدس یک نگرانی عمده پیدا کرد و آن این بود که با شدت گرفتن انتفاضه سوم که از سپتامبر سال گذشته آغاز شده و در واقع چهاردهمین ماه خود را سپری می کند از یک سو مسیر سازش به بن بست رسیده است و از سوی دیگر این رژیم دچار نا امنی شدید شده است و قادر به سرکوب کامل انتفاضه نیست.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: در غزه حضور و مقاومت نیروهای مقاومت اسلامی، نگرانی های این رژیم را بیش از پیش بیشتر کرده است. در حال حاضر صهیونیست ها باید در جبهه های مختلف با مردم فلسطین بجنگند، هم جبهه کرانه باختری و هم در غزه، از سوی دیگر مسیر سازش هم دیگر راه به جایی نخواهد برد. ادامه مطلب »