جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2017.

Archive for مارس, 2017

آمریکایی ها باید از انتخابات خود شرمسار باشند

دموکراسی برای اداره جامعه در همه دنیا در حال گسترش است و انتخابات در نظام‌های دموکراتیک به عنوان مظهر تجلی و اراده مردم است و هر کشوری برای برگزاری انتخابات، سازو کار و قوانین خاص خود را دارد. میزان حضور مردم در پای صندوق‌های رأی، یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی در هر کشوری محسوب می‌شود و نمایانگر تعلق خاطر مردم به کشور و سرزمین خود است. جمهوری اسلامی ایران هم یکی از کارآمدترین، مدر‌ن‌ترین و مردم‌سالارترین نظام سیاسی را در جهان داراست و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و با درک عمیق، بنیانگذار انقلاب از جایگاه مردم، الگوی مردم‌سالاری دینی را به دنیا عرضه کرد. در این بین  اخیرا مقامات آمریکایی در اظهاراتی گستاخانه نظام انتخاباتی کشورمان را زیر سوال برده و آن را غیر آزاد خطاب کرده‌اند. برای بررسی این موضوع با دکتر صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی به گفت‌وگو نشستیم:
کوشکی در خصوص ادعای اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر غیردموکراتیک بودن ساختار انتخابات در ایران، اظهار داشت: باید پذیرفت که یک تعریف شاخص از پدیده مردم‌سالاری یا مشارکت سیاسی یا دموکراسی که شاخص جهانی شود، وجود ندارد. حتی تعریف و برداشت از موضوع دموکراسی در اروپا و آمریکا متفاوت است؛ اینکه آیا انتخابات دو حزبی متمرکز در آمریکا دموکراتیک است یا انتخابات چندحزبی متکثر در اروپا، محل اختلاف است. خیلی‌ها براساس نوع نظام انتخاباتی متکثر، نوع دموکراسی آمریکایی را قبول ندارند و آن را دموکراتیک نمی‌دانند زیرا این برهان وجود دارد که مردم مجبورند از بین دو گزینه یکی را برگزینند.

ادامه مطلب »

توپخانه فرهنگی دشمن

خبرگزاری فارس: توپخانه فرهنگی دشمن

امروزه تهاجم فرهنگی جبهه استکبار جهانی به رهبری آمریکا علیه ارکان انقلاب اسلامی یک حقیقت انکارناپذیر است و شواهد بسیاری دال بر آن وجود دارد. غفلت از این تهاجم شوم می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد، همچنانکه غفلت و سستی در تقابل با تهاجم نظامی نیز می‌تواند صدمات شدیدی به ملت و کشور وارد آورد. ازآنجاکه تهاجم فرهنگی در قاموس دشمن به معنای ضعیف کردن اراده‌ها، تغییر هویت انقلابی و اثرگذاری بر تفکر نسل جوان بر پایه تفکرات مادی غرب است، لطمه‌ای که از این ناحیه متوجه کشور می‌شود، حتی از تبعات منفی تهاجم نظامی و امنیتی نیز بیشتر است. این، همان نکته‌ای است که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با دست‌اندرکاران راهیان نور بر آن تأکید کرده و فرمودند: «حرکت نظامی اگر چنانچه از سوی دشمن انجام بگیرد، ملت را پرانگیزه‌تر می‌کند، مشت ملت را در مقابل آن‌ها محکم‌تر می‌کند؛ حرکت نظامی این است؛ اما حمله‌ فرهنگی به‌عکس است؛ اگر دشمن بتواند حمله‌ فرهنگی را انجام بدهد، [انسان را] بی‌حال می‌کند، از تصمیم می‌اندازد، اراده‌ها را تضعیف می‌کند، جوان‌های کشور را از کشور می‌گیرد؛ حمله‌ فرهنگی این است.»

ادامه مطلب »

سکاندار سینمای دولت تدبیر کسانی بودند که ویترین آنها «پنجاه کیلو آلبالو» و «فروشنده» بود

محمد صادق کوشکیدکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل فرهنگی، فارغ‌التحصیل دکتری اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی  دانشگاه تهران (گروه مطالعات منطقه‌ای)   در دوره‌های کارشناسی‌ارشد در دانشگاه تهران، دانشگاه جامع امام حسین (ع) و علوم و فنون فارابی تدریس می‌کند. بی شک او یکی از تحلیل‌گران خاص فرهنگی است که سینمای ایران را در سی و اندی سال اخیر  بشدت پیگیری کرده است. برای تحلیل کارنامه فرهنگی دولت حسن روحانی به بهانه استعفای حجت الله ایوبی با ایشان به گفتگو نشسته‌ایم. گفتگوی پر تیتری که بسیار جذاب، خواندنی و لبریز از نکات آموزنده است؛ نکاتی که استراتژیست‌های فرهنگی  حسن روحانی باید با دقت فراوان آن را بخوانند

*آقای دکتر اگر خاطرتان باشد من و شما یک گفتگوی فوق العاده جنجالی قبل از جشنواره سی و یکم فجر انجام دادیم و کارنامه سینمایی دولت «محمود احمدی نژاد» را بررسی کردیم که نتایج فوق العاده‌ای آن گفتگوی چالشی در پی داشت. در این ایام پایان سال و با توجه به پایان دولت حسن روحانی، تقاضای بنده از شما این است که با توجه به رفتن «حجت الله ایوبی» دورانی که گذشت را با یکدیگر بررسی و مرور کنیم.

ادامه مطلب »

آیا اعضای فعلی کابینه روحانی حاضرند دوباره به ایشان رای بدهند؟

کوشکی۱-دو سال پیش صاحب این قلم در مطلبی که با عنوان «اولین رئیس جمهور چهار ساله ایران» در یکی از نشریات کشور منتشر شد به صراحت از “روحانی” به عنوان اولین رئیس جمهور ایران که تنها یک دوره عهده‌دار این منصب خواهد بود یاد کرد و دلائلی را برای اثبات این مدعا بیان داشت.

امروز این گزاره به شکلی بسیار جدی‌تر و بدیهی‌تر مطرح است که حسن روحانی بخت و اقبالی برای کسب رأی از جامعه ایران امروز و برد در انتخابات ریاست جمهوری آینده ندارد! و آنهایی که بداهت این گزاره را باور ندارند لازم است لحظاتی از حصار جلسات سیاسی جناحی بی‌حاصل و بی‌انتهای خود خارج شده و به واقعیات عریان و آشکار جامعه نگاهی بیاندازند.

۲-گذشته از سبد رأی اصلاح طلبان حرفه‌ای و آنهایی که در طول چهار سال گذشته از سفره چرب تدبیر و امید بهره‌مند شده‌اند ، دیگر کسی رغبتی به ریاست جمهوری مجدد روحانی ندارد. آیا مردم خوزستان به روحانی رأی خواهند داد؟‌ آن هم در حالی که روحانی پس از ابراز شرمساری بابت لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، حاضر نشد از بی‌کفایتی دولتش در بحران قطع آب و برق خوزستان شرمسار شده و عذرخواهی کند!

ادامه مطلب »

تصویر‌سازی به سبک ترامپ !

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا که با شعار تمرکز بر اقتصاد ویران‌شده این کشور و بازسازی داخلی به‌جای صرف هزینه مالیات‌دهندگان در مداخلات نظامی خارجی روی کار آمد، این روزها ساز جدیدی کوک کرده و بر تقویت و به روز رسانی سلاح‌های اتمی این کشور تأکید کرده است. وی اخیراً در مصاحبه با رویترز گفته است که «اگر قرار است کشورها سلاح هسته‌ای داشته باشند، ما قوی‌ترین و بهترینش را خواهیم داشت!» این اظهارات متناقض با وعده‌های انتخاباتی در حالی است که ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری، در گفتگو با شبکه «راشا تودی» تصریح کرده بود: «تاکنون ما حدود شش تریلیون دلار برای این جنگ‌ها صرف کرده‌ایم. با این پول می‌توانستیم کشورمان را دو مرتبه بازسازی کنیم. نتیجه این وضع نیز آن بوده است که در موقعیت بسیار بدی قرار گرفتیم.»

وی پیش‌ازاین اظهارنظر صریح، در شبکه‌های اجتماعی بارها از واژگان مرتبط با توان هسته‌ای استفاده کرده بود که مرور مصاحبه وی با «راشا تودی»، رمزگشایی از قصد و نیت وی را آسان می‌کند، آنجا که می‌گوید: «ما از پانزده سال پیش درگیر این جنگ هستیم. به نظر می‌رسد این جنگ برای همیشه ادامه خواهد داشت و کل منطقه غرب آسیا را فرا خواهد گرفت.» کارشناسان معتقدند هیاهوی اخیر ترامپ، ناظر به دو رویکرد است که یکی مصرف منطقه‌ای دارد و دیگری کاربرد داخلی و سرانجام هر دو رویکرد نیز سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های مفرط اقتصادی و سیاسی آمریکا است:

ادامه مطلب »

توسعه لیبرالی باعث تعمیق بحران هویت در جوان ایران شده است

کوشکی
به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا» جامعه ایران از بعد مواجهه با تمدن مدرن دچار پرسشی عمیق از خود شده است، پرسشی از جنس پیشرفت. دغدغه پیشرفت و چگونگی رسیدن به آن، دغدغه‌ای است که از دوران مشروطه تا به امروز، عموم متفکران، نخبگان و افراد جامعه را درگیر خود کرده است. در پاسخ به حل این دغدغه گاهی افرادی چون میرزا ملکم خان ناظم الدوله سربرآورده و مدعی می‌شدند که “باید تمدن فرنگی را بدون تصرف ایرانی” اخذ کرد و گاهی هم امثال امیرکبیر با راه‌اندازی “دارالفنون” سعی می‌کردند صرفا محصولات عینی تمدن مدرن غربی را اخذ کرده و به زعم خویش مانع ورود فرهنگ غرب شوند. در مقابل، عده‌ای مدعی این شدند که غرب مدرن صرفا مظاهر عینی و مادی نیست و این مظاهر دارای روحی است که با دین اسلام و فرهنگ ایران، تضاد ذاتی دارد و ساده‌اندیشی است که کسی بخواهد مظاهر تمدن غربی را اخذ نماید اما روح و فرهنگ آن را پس بزند. به زعم این عده باید به جای دنبال‌روی از تمدن غرب چه در حیطه معرفتی-فرهنگی و چه در حیطه صنعتی-فنی، به فکر تولید، تدوین، تدقیق و تنقیح مدلی از پیشرفت باشیم که ریشه در مبانی، اهدف، ارزشها، اصول و مؤلفه‌های معرفت اسلامی و فرهنگ ایرانی داشته باشد و سپس این مدل را در سطح جهانی بسط دهیم تا به جای تمدن مدرن غربی به تمدن نوین اسلامی برسیم. امروزه این دغدغه بسیار شدت گرفته و غالب جریانات زنده در جهان اسلام و جامعه ایران با این دغدغه مواجه هستند. امروزه این دغدغه به دلیل افول تمدن مدرن غربی که بسیاری از اندیشمندان خود غرب مدعی آن هستند، حساسیت، ضرورت و فوریت خاصی یافته است. برای بررسی بعضی از ابعاد این دغدغه و محصولات تمدن مدرن که امروزه تحت عنوان “توسعه لیبرالی” برخی از جریانات فکری و همچنین سیاسی را در برگرفته به گفت‌وگو با محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پرداختیم.

میدان جنگ را اشتباه نگیریم

خبرگزاری فارس: میدان جنگ را اشتباه نگیریم

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

بیش از ۳۸ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و آمریکا به نمایندگی از نظام سلطه، همواره تلاش کرده است نظام جمهوری اسلامی را به‌زانو درآورد که در این میان، از ابزارهای مختلفی بهره برده است، از فشار اقتصادی و تحریم گرفته تا حمایت تمام‌قد از جنگ تحمیلی،‌ گروه‌های تجزیه‌طلب و جریان‌های واداده داخلی اما هیچ‌یک از این توطئه‌ها نتوانستند اقتدار و مقاومت مردم و نظام اسلامی را به‌زانو درآورند.

در راهبردی که دشمن برای تغییر محاسبات کشور و توهم تسلیم شدن در برابر زیاده‌خواهی آنان تدوین کرده است، ترکیبی از فشارهای اقتصادی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با چاشنی تهدیدات «نظامی» در دستور کار قرارگرفته است تا این گزاره را به مردم و مسئولین القاء کنند که دو گزینه بیشتر پیش‌رو ندارند: یا جنگ یا رفاه ! دوگانه «تهدید» و «ارزش‌ها» البته مسبوق به سابقه است و به زمان حال منحصر نیست، چراکه اساس انقلاب اسلامی با آغاز جنگ تحمیلی، همواره در معرض تهدیدات قرار داشته است.

ادامه مطلب »