جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2017.

Archive for آوریل, 2017

آیا حضور نامزد پوششی تمسخر و دور زدن قانون نیست؟

دکتر کوشکیمناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در اولین نوبت به مسائل اجتماعی اختصاص داشت اما شرایط مناظره و ایفای نقش جهانگیری که در قامت ضربه گیر روحانی وارد میدان شده است و کارویژه تعریف شده برای وی نیز چیزی بیش از حمله به رقبای رئیس جمهور نیست، فضای مناظره را به اندازه یک مناظره سیاسی داغ کرد. اسحاق جهانگیری با علم به اینکه جایی در رقابت‌ها ندارد، بدون هرگونه برنامه‌ای تنها برای حمله و دفاع آمده است. در همین رابطه و اتفاقات مناظره اول نظر دکتر محمدصادق کوشکی را جویا شدیم:

دکتر کوشکی با انتقاد از عملکرد نهادهای نظارتی و دادن فرصت به فردی که ثابت شده است به عنوان مکمل نامزد اصلی وارد میدان شده، اظهار داشتند: دور اول مناظرات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، چند نکته را برای مردم روشن کرد، اولین نکته این‌که وقتی اثبات می‌شود کسی به‌عنوان پوشش و مکمل برای فرد دیگری که توان پاسخگویی به کارنامه خود را ندارد، بر اساس قانون می‌تواند وارد فضای انتخابات و مناظرات شود؟ وقتی همه می‌دانند که شخص مورد نظر قصد انصراف و کنار رفتن دارد و به دنبال دوپینگ برای نامزدی است که قادر به پاسخ‌گویی نیست، آیا این وقت خریدن برای دیگری نیست؟ باید حقوق‌دانان درباره این پدیده بحث کنند که دوپینگ نامزد اصلی توسط نامزد پوششی، تمسخر و دور زدن قانون نیست؟

ادامه مطلب »

«تاریخ مستطاب آمریکا» را در گوشی‌های همراه بخوانید

تاریخ مستطاب آمریکانسخه الکترونیک کتاب «تاریخ مستطاب»، نوشته صادق کوشکی به همراه کاریکاتورهایی از مازیار بیژنی همزمان با ایام برگزاری پویش مطالعاتی روشنا تولید و در کتابخوان فراکتاب توزیع شده است.

«تاریخ مستطاب آمریکا» به همراه کتاب کودک «بچرخ تا بچرخیم» اثر محمد سرشار برای هفتمین دوره پویش مطالعاتی روشنا معرفی شده‌اند که توزیع آن  از ۲۰ اسفند ۹۵ آغاز شده است. تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این است که کتاب کوشکی در قالب نسخه دیجیتال نیز عرضه می‌شود. نسخه الکترونیک اثر با قیمت ۵۹ هزار ریال در کتابخوانفراکتاب موجود است.

کوشکی در «تاریخ مستطاب آمریکا» در سه فصل به موضوعاتی چون تأسیس آمریکا و فضای داخلی آن، سیاست‌های آمریکا در عرصه بین‌المللی و سیاست‌های آمریکا در قبال ایران، با زبانی طنز به روایت تاریخ آمریکا می‌پردازد و در کنار آن در هربخش از کتاب کاریکاتورهای کشیده شده توسط مازیار بیژنی نیز استفاده شده است.

ادامه مطلب »

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» به چاپ پنجم رسید

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» نوشته محمدصادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران از سوی دفتر نشر معارف به چاپ پنجم رسید.

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی»، شامل هشت بخش با عناوین «سبک زندگی دینی و سبک زندگی غربی»، «سبک زندگی آمریکایی در تقابل با سبک زندگی دینی»، «دین به مثابه سبک زندگی»، «سبک زندگی دینی و دین برای زندگی»، «سبک زندگی دینی و معاش»، «سبک زندگی جهادی»، «رسانه‌ها و سبک زندگی» و «زندگی جهادی» است.

نویسنده در بخش «سبک زندگی دینی و سبک زندگی غربی» به مقایسه این دو سبک از زندگی پرداخته و به چگونگی شکل‌گیری واژه سبک زندگی اشاره کرده است. در بخشی از آن می‌خوانیم: «سبک زندگی غربی در آمریکا که دنیای بکر بود، تجلی یافت. اروپا بکر نبود. در قرون وسطی و قبل از آن تاریخ و تمدن داشت. این دنیای مدرن نتوانست در اروپا ۱۰۰ درصد بروز کند و ۸۰ درصد بروز کرد، اما در آمریکا از صفر ساخته شد».

ادامه مطلب »

۳۰ خردادی که «ماجرای نیمروز» نشان می دهد

محمدصادق کوشکی سینمای ایران از دین فرار می‌کند«ماجرای نیمروز» به جریانی می‌پردازد که سال‌هاست مردم آنها را طرد کرده‌اند؛ منافقینی که تاکنون بیش از ۱۷۰۰۰ نفر را در کشور ترور کرده‌اند؛ ۱۷۰۰۰ نفری که بیشترشان مردم عادی بوده‌اند؛ مردم عادی‌ای که اغلب بدون داشتن هیچ گناهی کشته شده‌اند. این فیلم به کشته‌شدن مرکزیت سازمان در داخل کشور در بهمن ۱۳۶۰ می‌پردازد و به صورت بسیار هنرمندانه‌ای این وقایع را به نمایش می‌گذارد.

برای شناخت دقیق‌تر جریان منافقین و اطلاع از جزییات این حادثه به سراغ دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، رفتیم. دکتر کوشکی کتابی با نام «تبار ترور» نوشته‌اند که به سوابق و کارنامه تروریستی این سازمان پرداخته است.

ادامه مطلب »

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد!

مهندسی دیپلماسی منهای آمریکا
موضوع اقتصاد سال‌هاست در نشانه‌گذاری مقام معظم رهبری برای هر سال مورد توجه و عنایت ویژه معظم له بوده و نام‌گذاری سال‌های اخیر به مضامین پر محتوایی همچون «وجدان کاری، اصلاح الگوی مصرف»، «حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» و «اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال»، نمونه‌هایی از توجه ویژه ایشان به موضوع اقتصاد است؛ به نحوی که در شرایط فعلی، حل مشکلات معیشتی مردم و رفع مشکلات اقتصادی را «مسئله‌ اول کشور» معرفی می‌کنند.

یقیناً یکی از کلیدی‌‌ترین عوامل رفع مسئله اقتصاد و باز کردن گره‌های معیشتی، در گروی توجه به ظرفیت‌های داخلی و توان درونی است، چراکه دوام و قوام یک اقتصاد مقاوم، راهی جز اتکا به توانمندی‌ها و بکارگیری آن‌ها در راستای شکوفا کردن استعدادهای داخلی ندارد. از سوی دیگر، نگاه به خارج از مرزها برای گشایش اقتصادی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و از این جهت که دشمنان نظام اسلامی، به هر میزان که بتوانند در بالندگی اقتصادی کشور کارشکنی می‌کنند، نمی‌توان و نباید برای دستیابی به چشم‌انداز رونق اقتصادی به آنان امید بست.

ادامه مطلب »

انتقادات صریح درباره نسبت ادبیات و انقلاب

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، به بهانه برگزاری سومین هفته هنر انقلاب در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با اشاره به اینکه ادبیات داستانی با فقدان آرمان‌گرایانه روبه‌رو است، گفت: «ادبیات انقلاب اسلامی، تنها ادبیاتی نیست که زمان انقلاب و یا در فضای انقلاب نوشته و منتشر شده باشد. ادبیات داستانی انقلاب اسلامی، داستانی است که هم‌فکر و هم‌سو با جهت‌گیری‌های انقلاب اسلامی باشد.»

او افزود: «بیشتر فضای عمومی ادبیات داستانی ما بی‌ارتباط با جامعه و دغدغه‌های آن است و فضایی به شدت وام گرفته و تقلیدی از قالب‌های داستانی مغرب زمین است. زیرا قالبی ایرانی، اسلامی و انقلابی ندارد و هیچ نسبتی با جامعه ما برقرار نمی‌کند.»

کوشکی ادامه داد: «یعنی دغدغه و خلاقیت نویسنده باید در جهت هم‌نوایی، هم‌دلی و هم‌سویی با انقلاب اسلامی قرار گیرد و البته از لحاظ ادبی و هنری قالب قابل قبولی را هم ارائه داده باشد. لذا، ما اگر هم‌نوایی و هم‌فکری با انقلاب اسلامی را در داستان ببینیم اما از لحاظ داستانی و پرداخت فاقد ارزش ادبی باشد، این اثر در حوزه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی نمی‌تواند قرار بگیرد زیرا از جنبه ادبی ضعیف است و با این تعاریف در حوزه ادبیات داستانی قرار نخواهد گرفت.»

ادامه مطلب »

تحرکات سه‌گانه آمریکا در منطقه

از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، بیش از ۳ ماه می‌گذرد و آرام‌آرام پرده از سیاست‌های مرموزش در مواجهه با بحران‌های غرب آسیا کنار می‌رود. وعده‌های او در رقابت‌های انتخاباتی، این گمانه را به اذهان متبادر می‌کرد که وی فردی مخالف جنگ است و ترجیح می‌دهد به‌جای نقش‌آفرینی در قامت «پلیس جهان»، به رتق‌وفتق معضلات کشورش بپردازد. دیدگاه غالب در رابطه با چرخش سیاست‌های ترامپ به‌سوی مداخله‌های منطقه‌ای حاکی از این است که تغییرات در سیاست‌های کلی وی در منطقه تا به امروز به‌ویژه در رابطه با سوریه و به‌تازگی در افغانستان و کره شمالی نشان می‌دهد، او برخلاف شعارهای انتخاباتی‌اش در مورد تمرکز بر مشکلات اقتصادی، واژه به واژه استراتژی تیم سیاستمداران تازه‌کارش را برای نشان دادن چهره‌ای جدید از آمریکا در بحبوحه بحران اقتصادی اجرا می‌کند.
وی در روزهای آغازین ورودش به کاخ سفید، طرحی را در دستور کار وزارت خارجه و دفاع قرار داد که ظرف ۹۰ روز یک منطقه امن در سوریه را ایجاد کنند. طبق برآوردهای پنتاگون، برای ایجاد چنین منطقه‌ای به ۳۰ هزار سرباز پیاده‌نظام در خطرناک‌ترین منطقه جهان نیاز بود و معنای این سخن، ورود واشنگتن به یک جنگ دیگر در منطقه بود و این مسئله با رویکرد ترامپ در قبال رقیب دموکراتش در جریان مبارزات انتخاباتی‌ که وی را بارها به دلیل مداخله در جنگ عراق، سرزنش کرده بود، مغایرت داشت. هم‌زمان با صدور فرمان مهاجرتی ترامپ به‌منظور ممنوعیت ورود اتباع ۷ کشور اسلامی به آمریکا، مشخص شد که وی، این گزینه را از روی میز برداشته و طرح دیگری را در سر می‌پروراند، زیرا بخش مربوط به «ایجاد مناطق امن در سوریه» در این فرمان نیامده بود. تجربه جنگ عراق و طرح شکست‌خورده منطقه امن سوریه در کنار اقتصاد فرسوده و رو به اضمحلال آمریکا، سیاستمداران این کشور را وادار کرد که برای قدرت‌نمایی، به گزینه‌هایی بیندیشند که نه آن‌ها را وارد یک جنگ تمام‌عیار و فرسایشی کند و نه برداشت شود که آمریکای دوران ترامپ، همان آمریکای دوران اوباماست. حمله موشکی اخیر آمریکا به پایگاه «الشعیرات»، اعزام ناوگروه جنگی به شبه‌جزیره کره و بکارگیری بمب غیرهسته‌ای در افغانستان، اقداماتی در همین راستا به شمار می‌روند.

ادامه مطلب »

شتابان به سوی سکولاریسم !

صادق کوشکی در کنفرانس خبری کارشناسان پیرامون واقعیت توافق وین

۱- سکولاریسم در معنای دقیق و روان عبارت است از : ” حاکمیت ارزشها و قواعد غیر دینی بر جامعه ای که دین در آن محترم اما محدود به حوزه شخصی است ! ” به بیان دیگر اگر در جامعه ای  دین محدود به مناسک و باورهای شخصی شود و در سطح جامعه و امور اجتماعی ، سیاسی و …. تمایلات و رای و نظر افراد ( به جای نظر شرع و دین ) حاکمیت یابد آن جامعه سکولار شده است هر چند دین در آن جامعه محترم شمرده شود و حتی جامعه از دین بهره های معنوی و روحی ببرد. بهترین مثال برای چنین جامعه ای آمریکاست ! اکثریت مردم آمریکا در کلیسایی عضویت دارند و عمومأ یکشنبه ها به کلیسا می روند و آرامش روحی را در پناه معنویت کلیسا و کمک به امور خیریه و …. جستجو می کنند اما در آن دیار دین محدود به همین حدود است . و آنچه بر جامعه آمریکا حکم می راند خواست انسانهاست ( ونه احکام خداوند ! ) و البته در این جامعه دین مقدس و محترم است اما در محدوده شخصی و کسی توقع ندارد که جامعه بر اساس کتاب مقدس اداره شود .

۲- یگانگی دین و سیاست و اولویت و تقدم دین بر سایر مدعیان اداره جامعه، از اصول انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است و به تعبیر حضرت امام (س) فلسفه انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی اداره جامعه بر اساس احکام الهی است . و این دقیقأ نقطه مقابل سکولاریسم است و دقیقأ به همین دلیل است که بسیاری از اندیشمندان مغرب زمین از جمله آنتونی گیدنز ( از چهره های شاخص جامعه شناسی معاصر ) و الوین تافلر ( نظریه پرداز رسانه ) انقلاب اسلامی را نقطه آغاز شکست سکولاریسم در جهان امروز توصیف کرده اند .

ادامه مطلب »

صدا و سیما در دوراهی انقلاب اسلامی و غرب

۱- در اوایل نهضت ( سال ۱۳۴۵ ) حضرت امام در یکی از بیانات خود به این نکته اشاره کرده بودند که اگر رادیو حتی به مقدار محدود در اختیار روحانیت انقلابی قرار بگیرد مردم با حقایق دینی و سیاسی آشنا خواهند شد و تحولی عمیق در جامعه ایران شکل خواهد گرفت ! این فرمایش ایشان قبل از هر نکته ای این امر را ثابت می کند که معمار انقلاب اسلامی به خوبی با قدرت رسانه و اهمیت آن آشنا بوده و امید داشتند پس از پیروزی نهضت اسلامی، بتوان صدا و سیما را به دانشگاهی عظیم و فراگیر برای تربیت اسلامی و انقلابی جامعه ایران تبدیل کرد .

۲- امروز و با گذشت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، مرور برنامه ها و تولیدات رسانه ملی این حقیقت را آشکار می کند که علیرغم تلاشها و زحمات برخی نیروهای مومن و متعهد موجود در صداو سیما این رسانه در تحقق اهداف حضرت امام ناکام مانده و آنچه از آن پخش می شود بیشتر محصول روزمرگی و امتداد آن است نه مروج تفکر انقلاب اسلامی و نشأت گرفته از آن ! در نتیجه اکثریت برنامه های صدا و سیما با کیفیت و محتوایی تولید و پخش می شود که ( در بهترین حالت ) بیننده را به یک انسان معمولی با دین حداقلی و نگرش ناسیونالیستی تبدیل می کند . برای اثبات این مدعا کافی است حجم برنامه های آشپزی را با میزان برنامه های ارزشی و انقلابی موجود در سیما بسنجیم تا مشخص شود که رسانه ملی به کدام سو در حال حرکت است ! !

ادامه مطلب »

دستاوردهای دیپلماسی مرعوب

صق

۱- برخلاف آن چه که در این ایام رایج شده است ، دیپلماسی در معنای دقیق و فنی آن به معنای حفاظت از منافع و رسیدن به اهداف در حوزه سیاست خارجی با هر وسیله ممکن ( از جمله جنگ ) است ! در حقیقت دیپلماسی “مدیریت وصول به اهداف در سیاست خارجی از طریق قدرت است !” خواه قدرت نظامی و خواه دیگر اشکال قدرت ( از جمله اقتصادی ، علمی و فرهنگی ، عقیدتی و … ) و این که برخی دیپلماسی را نقطه مقابل جنگ می دانند یا ناشی از عدم اطلاع این عده از حقیقت دیپلماسی است و یا به دلیل این که منافع این جماعت در این است که دیپلماسی را بدیل جنگ معرفی کنند .

۲ – این جمله ناپلئون بسیار معروف است که ” برد دیپلماسی من به اندازه برد توپخانه من است ” و این عبارت تعبیر ساده ای از این واقعیت معاصر است که جنگ نیز ابزاری است در دست دیپلماتها و اگر دیپلماسی اقتضا کند که یک واحد سیاسی( مثلأ یک کشور ، یک اتحادیه یا پیمان بین المللی مثلأ  ناتو ) بوسیله قدرت نظامی به همه یا بخشی از اهدافش برسد آنگاه نظامیان جنگ را آغاز می کنند و طبیعی است خاتمه جنگ نیز بدست طراحان آن ، معین و مشخص شود همان گونه که در جنگ تحمیلی پس از موفقیتهای اولیه صدام در سال ۵۹ هیأتهای بسیاری با هدف خاتمه جنگ به سوی ایران گسیل شدند آن هم زمانی که چند هزار کیلومتر مربع از خاک کشور در اشغال صدامیان بود (چون طراحان جنگ تحمیلی چنین پایانی برای آن طراحی کرده بودند) و اگرنبود مقاومت بی نظیر حضرت امام و ملت مسلمان ایران  قطعأ جنگ تحمیلی آن گونه که طراحان آن می خواستند خاتمه می یافت. بر اساس این نگرش است که سرنوشت جنگ هایی مانند جنگ جهانی اول ، جنگ جهانی دوم یا جنگ های شبه جزیره بالکان ( در بقایای یوگوسلاوی سابق ) و جنگ دراکراین به دست دیپلماتها رقم  خورد و نظامیان صرفأ مجری منویات دیپلماتها بودند . ادامه مطلب »