جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژوئن, 2017.

Archive for ژوئن, 2017

اولویت معیشت و پرهیز از حاشیه‌سازی

امروز طبق فرموده مقام معظم رهبری تنها نسخه عملیاتی برای رسیدن به وضعیت مطلوب رفاهی و معیشتی در کشور پیگیری و اجرای اقتصاد مقاومتی است و همه مسئولین و همه مردم باید در این مسیر حرکت کنند و هر شخص یا دستگاهی که تلاش کند مردم را از مسائل اصلی منحرف نماید – چه بخواهد و چه نخواهد – در امتداد خطوط دشمن حرکت کرده است

نام‌گذاری دو سال پی‌درپی توسط مقام معظم رهبری با موضوع «اقتصاد مقاومتی»، بر اهمیت مسئله اقتصاد و معیشت به عنوان اولویت اصلی کشور تأکید دارد و بر همین مبنا، موضوعی که تقریباً همه طبقات جامعه را درگیر خود کرده است، یقیناً بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی است. با این حال، از اولویت‌هایی که برخی از مسئولین تعریف کرده و سعی در مهم جلوه دادن آن می‌کنند، این‌چنین استنباط می‌شود که «حاشیه‌ها» مهم‌تر از «متن» شده و سرفصل‌هایی که اصولاً جایگاهی در معاش مردم ندارند، در صدر برنامه‌ها قرار گرفته‌اند!

حاشیه‌سازی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد ولی مهم‌ترین اتفاقی که هم‌زمان با پرداختن به حاشیه‌ها رخ می‌دهد، انحراف افکار عمومی و مطالبات آن‌ها از موضوعات اصلی است تا به این وسیله، مسائل غیر مرتبط و غیرضروری، نیاز و فوریت کشور نشان داده شوند. کارشناسان معتقدند که حاشیه‌سازی «هدفمند» و «ناخواسته»، دو نوع شایع از حاشیه‌سازی‌هایی هستند که این روزها در کشور شاهد آن‌ها هستیم و رابطه معناداری با ضعف‌ها و کاستی‌ها در حوزه‌های رفاهی – معیشتی دارند.

ادامه مطلب »

صهیونیستها و حاکمان سعودی، پیام عملیات موشکی سپاه را درک می کنند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش اظهار کرد: این عملیات، نخستین اقدام عملیاتی موشکی میان‌برد جمهوری اسلامی بود. ما در زمان جنگ با صدام، برخی مناطق عراق را با موشک هدف قرار داده بودیم و بعد از خاتمه جنگ هم چند عملیات موشکی از جمله ضد پادگان اشرف داشتیم.

وی افزود: با این وجود، هیچ‌گاه جمهوری اسلامی عملیات موشکی با بُرد میانی یعنی بالای ۷۰۰ کیلومتر نداشته است. از این نظر، اولین نمونه اقدام عملیاتی محسوب می‌شود و قابل تأمل است.

کوشکی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی بیشتر از داعش از این حملات ترسیده است گفت: برخی کشورهای منطقه نظیر ترکیه و عراق می‌دانند که این عملیات برایشان خطری ندارد و به همین خاطر هیچ واکنش منفی نسبت به این عملیات نداشته اند. دیگر کشورها نیز از این عملیات خوشحال شده‌اند چرا که می‌ترسیدند داعش به آن ها صدمه‌ای وارد کند.

ادامه مطلب »

مفهوم «آتش به‌اختیار» را باید در بستر جنگ نرم کنونی فهمید

کوشکیاخیراً مفهومی نظامی توسط مقام معظم رهبری خطاب به جوانان مؤمن انقلابی مطرح شد مبنی بر اینکه باید در شرایط حاد کنونیِ جنگ نرم، چشم امیدی به دستگاه‌های متولی فرهنگی نداشته و آتش به‌اختیار عمل نمایند. معنا و جایگاه این واژه با توجه به منظومه فکری رهبر انقلاب کاملاً مشخص است اما اخیراً برخی از معاندین خارج‌نشین و داخلی سعی در تفسیر غلط از این مفهوم دارند تا اصل حرکت نیروهای انقلابی را خنثی‌سازی نمایند، از این جهت و برای مشخص شدن معنا و جایگاه بهتر این مفهوم مهم و کلیدی گفت‌وگوی کوتاهی با محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران انجام دادیم.

ــ مفهوم عبارت آتش به‌اختیار در عرصه فرهنگ به چه معناست؟

برای درک این مفهوم باید چند مثال بزنیم تا مشخص شود این مفهوم در عرصه فرهنگ به‌معنای خودسری و عملکرد سلیقه‌ای نیست. در ابتدای جنگ تحمیلی مقطعی را داشتیم که خرمشهر محاصره بود و نیروهای بعثی در صددد اشغال آن بودند و حضرت امام به‌عنوان فرمانده جنگ و رهبر انقلاب نظرشان این بود که باید دفاع صورت بگیرد و اجازه تجاوز به دشمن بعثی داده نشود، رزمنده‌هایی هم که در خرمشهر حضور داشتند همچنین نظری داشتند اما بخش فرماندهی میانی و کسانی که باید عملیات را مدیریت کنند یا خائن بودند یا تعطیل بودند یا جاهل بودند یا  مشغول دل‌مشغولیهای خودشان بودند در نتیجه کسانی که در خرمشهر ۳۶ روز ماندند و مانع بعثیها شدند، آتش به‌اختیار عمل کردند زیرا تکلیف‌شان را که دفاع بود و امام به آنها ابلاغ کرده بود، می‌دانستند اما فرماندهی عالی که باید مدیریت کند درست عمل نمی‌کرد و امام بحث‌شان این بود که رزمنده‌ها نباید در این شرایط معطل سازوکار فرماندهی میانی باشند.

ادامه مطلب »

کار داعش در مقابل جنایات مجاهدین خلق در دهه ۶۰ هیچ است

گفتگو با آقای کوشکی : علوم انسانی باید اسلامی شود.

شصت و سومین قسمت از مجموعه برنامه تلویزیونی گفت‌وگو محور «جهان‌‌آرا» دوشنبه ۲۲ خرداد روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

برنامه با حضور محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و مجری و کارشناس وحید یامین‌پور با موضوع «بررسی بیانات رهبر انقلاب در باره دهه ۶۰ و جلاد یا شهید» از شبکه افق سیما پخش شد.

کوشکی در آغاز گفت‌وگو به این نکته اشاره کرد تا پیش از ترورهای اخیر تهران وقتی از ترورهای دهه ۶۰ صحبت می‌کردیم، نسل سوم و چهارم انقلاب که آن ترورها را ندیده و فقط گهگاه شنیده بودند هیچ ذهنیتی از آنها نداشتند، ولی با وقوع دو حادثه ۱۷ خرداد سال جاری ترور را با تمام وجود لمس و حس کردند و طعم تلخ آن را چشیدند. از این‌رو این حادثه مثل هر حادثه تلخ دیگری عبرتی برای ما داشت. در ۳۰ خرداد سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۶۲، بیش از دو سال تقریباً هر روز حوادثی مشابه آنچه در دوازدهم رمضان رخ داد به وقوع می‌پیوست.

ادامه مطلب »

احتمال وقوع یک کودتای درون خانوادگی در قطر وجود دارد

قطر و مردم و حاکمیت آن به هیچ عنوان به شرایط سخت خو نگرفته‌اند، حتی آنها آمادگی یک روز فضای تحریم را ندارند. این فشارها باعث می‌شود حکومت کنونی قطر تسلیم شود و رویکرد عربستان را بپذیرد یا شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر آن در قالب یک کودتای آرام درون خانوادگی کنار گذاشته شود و فرد دیگری از همان خانواده آل ثانی به جای او به قدرت برسد
«محمد صادق کوشکی»، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص مواضع بحرین در قبال قطر مبنی بر اینکه همه گزینه‌ها را در برخورد با این کشور روی میز دارد، با اشاره به اینکه احتمال وقوع یک کودتای آرام درون خانوادگی در قطر وجود دارد، بیان داشت: تهدید نظامی قطر از سوی بحرین یک طنز است. حتی دولت و ارتش بحرین قدرت سرکوب قیام مردم بی‌سلاح کشور خود را نیز ندارد. آل خلیفه طی چند مرحله چند هزار نفر از نیروهای سعودی را برای سرکوب قیام مسالمت‌ آمیز مردم بحرین به کمک گرفت.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد مشکل برای قطر از سوی ارتش ۲۶ هزار نفری بحرین بیشتر یک خودشیرینی برای عربستان است، افزود: حکومت بحرین با این ادعا به دنبال این است که نشان دهد همان­طور که عربستان برای سرکوب قیام مسالمت‌آمیز مردم بحرین، به این کشور کمک کرد، بحرین نیز در این مسأله حاضر است به سعودی‌ها کمک کند.

ادامه مطلب »

امام معتقد بود به این زودی از دست تربیت یافتگان غرب خلاص نمی شویم

مصاحبه با دکتر حسین کوشکی اندیشه های معمار کبیر انقلاب اسلامی همچنان زنده و راهنمایی برای نسل های بعدی انقلاب است تا با این چراغ هدایت در مسیر اسلام و انقلاب اهداف متعالی آن را به ثمر برسانند. در این مجال و به مناسبت رحلت بنیان گذار انقلاب اسلامی گفتگویی با محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد دغدغه ها و اندیشه های امام خمینی انجام دادیم که در ادامه می خوانید؛

*مهم ترین دغدغه حضرت امام (ره) که در شرایط کنونی باید مورد توجه ما باشد چیست؟

برای فهم دغدغه های حضرت امام در خصوص روزگار فعلی ما از چند زاویه می توانیم به این بحث راه پیدا کنیم. یکی این که امام چه نکاتی را و چه عرصه هایی را برای انقلاب، نظام و استقلال کشور خطر می دانستند و زاویه دیگر این است که از زاویه دشمن شناسی از منظر امام (ره) وارد بشویم و ببینیم که امام چه کسانی را و چه جریاناتی را و چه طرز فکری را به عنوان دشمنان و آفات انقلاب معرفی کردند.

ادامه مطلب »

نسبت عقلانیت و انقلابی‌گری

خبرگزاری فارس: نسبت عقلانیت و انقلابی‌گری

یکی از دغدغه‌های همیشگی رهبر معظم انقلاب، حفظ اصول اساسی مکتب امام راحل و آرمان‌های شهدا و انقلاب است که موجب شده به‌منظور تداوم انقلاب و صیانت از سربلندی و عزت ملت ایران به مناسبت‌های مختلف نسبت به انحراف و اعوجاج از این مسیر هشدارها و تذکرهای لازم را بدهند، چراکه تا راه امام(ره) ادامه دارد و التزام به آن، دغدغه همه مسئولین باشد، کشور از گزند توطئه‌ها مصون بوده و از گردنه تهدیدها به سلامت عبور خواهد کرد.

ازجمله اصول لایتغیر نظام اسلامی که حقیقتاً باید آن را خمیرمایه و قوام‌دهنده حرکت کلی کشور به سمت فلاح و رستگاری در دنیا و آخرت بدانیم، پافشاری و اصرار بر روحیه «انقلابی گری» است اما این روزها شاهد روندی مشکوک هستیم که سعی می‌کند مفاهیم انقلابی را به نفع جریان و تفکری خاص، مصادره و معنای دیگری برای اصول انقلاب ازجمله انقلابی گری بتراشند.

مقام معظم رهبری در بیانات خود در سالروز رحلت بنیان‌گذار کبیر انقلاب به این جریان مشکوک اشاره و تصریح کردند: «گاهی اوقات بعضی در مقابل شعارهای انقلاب عنوان و مفهوم عقلانیت را مطرح می‌کنند؛ کانه عقلانیت نقطه مقابل انقلابیگری است؛ نه، این خطاست. عقلانیت واقعی هم در انقلابیگری است.» اساساً مفاهیم حوزه سیاست از دو منظر قابل ارزیابی هستند؛ تعابیر و مفاهیمی مانند «انقلابی‌گری» و «عقلانیت» از دیدگاه قدرت‌های برتر جهانی یک معنا دارد و از دیدگاه ملت‌هایی که مظلوم‌اند و می‌خواهند که از زیر یوغ ظلم و استکبار رها شوند، مفهوم کاملاً متفاوتی دارد.

ادامه مطلب »

آیا مرگ فقط برای تروریست‌های هفدهم خردادماه خوب است؟!

دکتر کوشکی

۱- صبح هفدهم خردادماه سال ۹۶ هنگامی که علی مطهری در صحن مجلس نشسته  و نامه تند جدید دیگری برای رفع حصر تنظیم می کرد، محمود صادقی با دستانی زیر چانه نطق آتشین دیگری علیه یکی دیگر از ارکان نظام را طراحی می‌کرد و فاطمه حسینی مثل همیشه به فکر سهم پدر جان از سفره انقلاب بود، صدای رگبار گلوله همه را متوجه چند سوال کرد: آیا نیروهای حفاظت سپاه جلوی گلوله ها خواهند ایستاد تا جان ما حفظ شود؟ آیا نیروهای ویژه سپاه موفق خواهند شد دفاتر ما را از چنگ تروریستها در بیاورند؟

۲-نمی دانم چرا در روزهایی مثل هفدهم خرداد هیچ کس به فکر دیپلماسی و گفتگو نمی افتد و همه نگاهها به سمت دستان گره گشای پاسداران انقلاب اسلامی معطوف می شود؟ چرا به جای این که مثل چند روز گذشته خواستار توقف شعارهای “مرگ بر” شوند با ترس و احتیاط از “سرهنگهای” سپاه می خواهند که تروریستها را “لوله” کنند؟ نکند مرگ فقط برای تروریستهای هفدهم خردادماه خوب است و تروریستهای سالهای دهه شصت و آشوب طلبان هشتاد و هشت را باید روی سر گذاشت و حلوا حلوا کرد؟

ادامه مطلب »

قطر چگونه هژمونی عربی سعودی‌ها را به چالش کشید؟

برخی از کارشناسان معتقدند که این فشاری که از سوی سعودی‌ها وارد شده به نوعی مقدمه چینی است برای کودتای خانوادگی در قطر؛ یعنی شیخ تمیم که حاکم فعلی قطر است کنار گذاشته بشود و نیروهای دیگری که درون خانواده حکام قطر و نزدیک‌تر به عربستان هستند و سودای رقابت با عربستان را ندارند به قدرت برسند و چنین به نظر می‌رسد که حتی احتمال چنین کودتای خانوادگی با حمایت سعودی‌ها وجود داشته باشد

محمد صادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل در گفتگو با مشرق درباره نزاع ایجاد شده میان دو کشور عربستان سعودی و قطر گفت: در این یکی دو هفته اخیر شاهد تحولات خاصی در سطح خلیج فارس بودیم و آن بحث این است که دوباره شاهد به هم خوردن روابط میان قطر و عربستان هستیم. اولین نکته‌ای که در مورد این موضوع باید بدانیم این است که چرا این رابطه بهم خورد؟ کما اینکه در گذشته هم ما شاهد چنین مسئله‌ای بودیم یعنی چنین ماجرایی قبلاً‌ هم اتفاق افتاده بود که بعد دوباره روابط بهبود پیدا کرد و عادی شد

وی افزود: اولین نکته این است که از حدود بیست سال پیش قطر تلاش کرد که خودش را از زیر چتر عربستان خارج کند، مخصوصاً زمانی که شبکه الجزیره قطر قدرت گرفت این تمایز خودش را نشان داد. در واقع سعودی‌ها – که خودشان را حاکم بلامنازع و رهبر شورای همکاری و پدرخوانده جهان عرب می‌دانند- عملاً مواجه شدند با حرکت قطر که بوی استقلال از آنها می‌دهد.

ادامه مطلب »

آقای روحانی! این گاز مجانی همانی است که وقتی فقرا پولش را نمی‌دهند قطع می‌شود

محمد صادق کوشکی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین، در خصوص اخبار منتشر شده مبنی‌بر فروش مجانی گاز ایران به ترکیه خاطر نشان کرد: هفته‌ها مردم در مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی این عبارت را از آقای روحانی و حامیان وی مکررا شنیده‌اند که دولت، دولت شفافیت است و اطلاع رسانی در این دولت به حداکثر آن رسیده است.

کوشکی با بیان اینکه مردم حق دارند همه چیز را بدانند اظهار داشت: نکته این است که آقای روحانی اگر هنوز هم به آن حرف‌ها اعتقاد دارند و مردم را دارای حافظه فرض می‌کنند وظیفه دارند دقیقا توضیح دهند که ماجرای ارسال گاز رایگان به ترکیه چیست.

وی افزود: مردم حق دارند بدانند که چرا دولت آقای روحانی از طرفی گاز رایگان به ترکیه می‌فرستد و از طرف دیگر لایحه به مجلس می‌دهد که اگر انسان فقیری در گوشه‌ای از مملکت پول پرداخت قبض گاز، آب یا برق نداشت باید گاز، آب یا برقوی قطع شود.

ادامه مطلب »