جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2018.

Archive for فوریه, 2018

رفتارهای استبدادی، دانشگاهیان را سرخورده می کند

افرادی با نگاه ها و نگرش های استبدادی به دنبال محدود کردن آزادی دانشگاهیان هستند و رای استادان دانشگاه را بی اعتبار می شمارند، به این آرا اهانت می کنند و عملا با این حرکتشان نشان می دهند که هنوز متوجه جایگاه و نقش دانشگاه و دانشگاهیان نشده اند

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با ایرنا در خصوص اظهارات  رئیس جمهوری در جشنواره خوارزمی مبنی بر این که نباید به اساتید، پژوهشگران و جوانان همیشه مشکوک باشیم و سخت گیری های بی جا باید کنار برود اظهار داشت: این که هر کدام از افراد فارغ از نقش اجتماعی و کارکردی شان باید از کرامت و احترامی که ریشه در مبانی اعتقادی و قانونی ایران دارد، برخوردار باشند، امری بدیهی است. یکی از مبانی تشکیل نظام سیاسی در هر جامعه ای این است که افراد بتوانند بر اساس باورها و قوانین به احترام و کرامت دست پیدا کنند.
این استاد دانشگاه گفت: دانشگاه با توجه به نقش و جایگاهی که دارد طبیعتا باید نماد احترام و کرامت باشد، البته این حق همه شهروندان است اما تجلی و نماد و محل تبلور این احترام و کرامت بر اساس باورها و قانون، دانشگاه است و دانشگاهیان می توانند مصداق و ویترین این رویدادباشند.
ادامه مطلب »

سه دلیل رخوت در دانشگاه‌ها

کوشکی دزفول
عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تهران تشکل‌ها را تابع فضای کلی دانشگاه و دانشجو دانست و گفت: اگر دانشگاه دچار رخوت و رکود شود، تشکل‌ها نمی‌توانند به خوبی فعالیت کنند.

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دوره تشکیلاتی فرهنگی و سیاسی اعضای فعال تشکل های دانشجویی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا ادامه داد: «دانشگاه های ما به چند دلیل دچار رخوت هستند؛ ابتدا بحث بی انگیزگی در دانشگاه است. اگر دانشجو انگیزه کافی برای انجام تحقیقات نداشته باشد، نمی توان از وی انتظار داشت که به فعالیت های جانبی در کنار درس و تحصیل بپردازد، وقتی بدنه دانشگاه که دانشجویان هستند، انگیزه خود را از دست بدهند، دانشگاه دچار رخوت می شود.»

متخصص علوم سیاسی در شاخه مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقا خاطرنشان کرد: «دوم؛ بحث اشتغال و آینده نامعلوم دانشجویان است. دانشجو نمی داند پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار می شود یا خیر؟ و در ذهن خود آینده ای نامشخص و نامطمئن را می پروراند. سوم اینکه؛ بی ثباتی دانشجوها در تحصیل و فعالیت می تواند دانشگاه را دچار رخوت کند.»

ادامه مطلب »

حلقه مفقوده عدالت

خبرگزاری فارس: حلقه مفقوده عدالت

جمهوری اسلامی ایران در دوران حیات خود توانسته به کشوری شاخص در عرصه‌های مختلف دفاعی، سیاسی، علمی، صنعتی و… تبدیل شود که مهم‌ترین زمینه و دلیل این موضوع، به کارگیری ظرفیت و توان مردم بوده است.

این در حالی است که در فضای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حاکمیت پهلوی تمام توان خود را بر حمایت از غرب گذاشته بود. تلقی و تصور مقامات رژیم پهلوی این بود که می‌توانند با تکیه بر کشورهای اروپایی و آمریکایی به کشوری پیشرفته و به تمدن بزرگ تبدیل شوند، در حالی که اروپاییان بصراحت حتی با درخواست‌های ساده محمدرضا پهلوی از جمله تاسیس کارخانه ذوب‌آهن مخالفت می‌کردند.

بعد از پیروزی انقلاب و تاکید بر شعار استقلال و خودکفایی؛ به واسطه رهنمودهای امام(ره) و رهبری کنونی نظام، بخشی از حل مشکلات جامعه به مردم سپرده شد و مردم هم که نظام را از خودشان می‌دیدند عملا برای حل مشکلات مجال ورود به عرصه‌های مختلف را پیدا کردند.

ادامه مطلب »

خط شکنی‌ها

خبرگزاری فارس: خط شکنی‌ها

۱٫ جمهوری اسلامی ایران از بدو تشکیل تاکنون، همواره زیر ذره‌بین تحلیلگران، اتاق‌های فکر، مقامات و دولتمردان غربی بوده و ارزیابی مواضع آنان حاکی از این واقعیت است که اساساً نظام سلطه به رهبری آمریکا، پدیده‌ای به نام «ایران اسلامی قدرتمند» را با گذشت ۳۹ سال از بالندگی اش، هنوز هم برنتافته و نتوانسته‌اند با چنین قدرتی کنار بیایند.

ایران اسلامی با برخورداری از موقعیت ویژه ژئوپولتیک، معادن و ذخایر غنی و گسترده، قرار گرفتن در لیست کشورهای بزرگ نفتی و گازی، بهره‌مندی از مرزهای طولانی با خلیج‌فارس، حلقه واسط اتصال کشورهای شرق آسیا به غرب آسیا و … فارغ از هر ایدئولوژی و مکتبی، همیشه مورد طمع بیگانگان بوده و نگران‌اند که مبادا پتانسیل‌های فراوان کشورمان، بالفعل شده و تمام طرح‌های قدرت‌های صنعتی برای آینده دنیا و کنترل جهان را دچار دگرگونی و تحول کند.

منظومه استکباری غرب به‌صراحت و بارها با قدرتمندی ایران مخالفت کرده است، به همین دلیل، کشورهای معاند غربی به هیچ قیمتی حاضر نیستند که ایران در مقابل چشمان آن‌ها، در همه ابعاد رشد و پیشرفت داشته باشد و از این منظر، تفاوتی ندارد که تحت حاکمیت جمهوری اسلامی باشد یا نه.

ادامه مطلب »

آقای آخوندی یا جناب مصیبت ؟

معلوم نیست در قاموس لغات جناب آخوندی واژه ای به نام استعفا یافت شود چرا که هر کدام از فجایعی که در دوران صدارت ایشان رخ داده در حد یک استعفا بوده است: آتش سوزی قطار تبریز- مشهد، سقوط هواپیمای تهران-طبس، تصادف اتوبوس حامل سربازان، تصادف اتوبوس دانش آموزان، غیب شدن آقای وزیر در ایام زلزله کرمانشاه، بی خیالی محض ایشان در برابر زلزله زدگان کرمان و…..

۱- بعید است بتوان در تمام دنیا وزیری به خوش یمنی و مسئولیت پذیری جناب آخوندی پیدا کرد. بدون تردید ایران در دوران درخشان مدیریت ایشان بیشترین حجم حوادث جاده ای، ریلی، هوایی را شاهد بوده و البته خیال جناب وزیر هم راحت بوده چرا که کلیه قربانیان بیمه بوده اند.

۲- معلوم نیست در قاموس لغات جناب آخوندی واژه ای به نام استعفا یافت شود چرا که هر کدام از فجایعی که در دوران صدارت ایشان رخ داده در حد یک استعفا بوده است: آتش سوزی قطار تبریز- مشهد، سقوط هواپیمای تهران-طبس، تصادف اتوبوس حامل سربازان، تصادف اتوبوس دانش آموزان، غیب شدن آقای وزیر در ایام زلزله کرمانشاه، بی خیالی محض ایشان در برابر زلزله زدگان کرمان و…..

ادامه مطلب »

واشنگتن به دنبال آماده کردن بستر تجزیه ­طلبی کردها در منطقه است

آنچه آمریکایی‌ها در خصوص مناطق کردنشین عراق و سوریه و حتی مناطق کردنشین ترکیه و ایران دنبال می‌کنند، عملاً تجزیه این مناطق از کشورهای خود و تشکیل یک اسرائیل دوم به نام کردستان آزاد است

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص استراتژی آمریکا در قبال کردهای منطقه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال آماده شدن بستر تجزیه­ طلبی کردها در منطقه است، بیان داشت: آمریکا مخالف قدرتمند شدن کشورها در منطقه است.

وی با توجه به مداخله­ جویی­‌های واشنگتن در شمال سوریه گفت: آمریکا در شمال سوریه از نیروهای موسوم به حزب اتحاد دموکراتیک و یگان­های مدافع خلق به‌ عنوان شاخه نظامی آن حمایت می‌کند و بحث اشغال این منطقه را در دستور کار قرار داده است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر اقدامات تجزیه‌طلبانه آمریکا در عراق نیز اشاره داشت: آمریکایی­‌ها تلاش دارند اقلیم کردستان را در برابر دولت مرکزی عراق تقویت کنند و یک جنگ داخلی بین اقلیم و حکومت عراق به راه بیندازند.

ادامه مطلب »

از حیله دشمن غفلت نشود

آمریکا مقوله اسلام تکفیری یا مسلمان‌های تکفیرنما را به جای درگیری مستقیم با انقلاب اسلامی، بخصوص بعد از حکم سلمان رشدی برای مقابله با موج انقلاب اسلامی در پیش گرفت. آن‌ها در جهت تحقق این موضوع گروه‌های عرب افغان را در قالب طالبان، القاعده و سپس داعش تشکیل دادند

آمریکا برای خود در منطقه غرب آسیا منافع گسترده‌ای تعریف کرده است و به منظور دستیابی به این هدف، توطئه‌های جدیدی را در این منطقه طراحی و اجرا می‌کند.

رهبر معظم انقلاب نیز چندی پیش در زمان نابودی داعش در سوریه و عراق اعلام کرده بودند (که تأکید می‌کنم از کید دشمن غفلت نشود. آن‌هایی که با سرمایه گذاری سنگین، این توطئه شوم را تدارک دیده‌اند آرام نخواهند نشست، سعی خواهند کرد آن را در بخشی دیگر از این منطقه و یا به شکلی دیگر دوباره به جریان افکنند.)

از طرفی، افزایش بحران در افغانستان موجب می‌شود که افزایش نیرو‌های آمریکا در این کشور توسط دونالد ترامپ و هزینه کردن میلیارد‌ها دلار که برخلاف وعده‌های انتخاباتی او که از باراک اوباما انتقاد شدیدی مبنی بر نگه داشتن نیرو‌های امنیتی آمریکا در افغانستان کرده بود را قابل توضیح نماید.

ادامه مطلب »

تلاش واشنگتن برای بازطراحی غرب آسیا متوقف نشده است

برخی مقامات آمریکا مانند وزیر جنگ اسبق این کشور صراحتاً اعلام کرده­‌اند که یک جنگ سی‌ساله داخلی در منطقه غرب آسیا بین کشورها و اقوام موجود در این منطقه انتظار دارند

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تصمیم آمریکا برای ارسال کمک ۳۶۵ میلیون دلاری به نیروهای پیشمرگه به دنبال پشتیبانی­‌های پیشین از این نیروها، با اشاره به اینکه تلاش واشنگتن برای بازطراحی غرب آسیا متوقف نشده، بیان داشت: واشنگتن به دنبال تشکیل اسرائیل دوم در منطقه است.

وی با توجه به پروژه­‌ای که واشنگتن برای غرب آسیا پیش­بینی کرده­ است، گفت: طرح آمریکایی‌ها برای تجزیه منطقه غرب آسیا یک طرح دیرینه و روشن‌ شده‌ای است که آن را مخفی نکرده‌اند. آن­ها این موضوع را به صراحت بیان کرده‌اند که می‌خواهند این منطقه را بازطراحی کنند و از یک خاورمیانه جدید سخن گفته‌اند.

ادامه مطلب »

شأن کرسی های نظریه پردازی تولید علم است نه مناظره و تریبون آزاد

اصولگرا و اصلاح طلب کردن نظریه پردازی ها، تقلیل مسئله است. واژگان سیاسی را که ناظر به جریانات مختلف است اگر بر عرصه نظریه و اندیشه گره بزنیم، ان هم دیگر اندیشه نیست و صرفاً بحث های ژورنالیستی است

نشست علمی «آزاداندیشی؛ ضرورت، راهبردها و آسیب‌شناسی»  در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و به مناسبت گرامیداشت صدور نامه رهبر انقلاب برگزار شد.

رهبر انقلاب مورخه ۸۱/۱۱/۱۶ در منشوری مهم در پاسخ به نامه جمعی از دانش‌آموختگان و پژوهشگران حوزه علمیه در مورد کرسی‌های آزاد علمی، مباحث بسیار مهمی پیرامون تولید نظریه و فکر، نظریه‌پردازی روشمند، مناظرات علمی در بستر آزاداندیشی و شرایط لازم برای تحقق آن مطرح نموده‌اند. هم اکنون بعد از گذشت حدود ۱۵ سال از صدور نامه مزبور، مسیر آزاداندیشی با موانع و چالش‌های نظری و عملی مختلفی مواجه است؛ از این رو در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی گرامیداشت صدور نامه رهبر حکیم انقلاب، طی نشستی با نگاهی علمی و آسیب‌شناسانه به تبیین ضرورت‌ها و راهبردهای این حوزه پرداخته شد.

ادامه مطلب »

شرط ورود به مرحله بلوغ نظام

اگر امروز ما استقلال سیاسی داریم به واسطه این است که انقلابی فکر و عمل کردیم. اگر تحریم ها در حوزه صنایع دفاع و نظامی مان اثری ندارد و ما به صراحت می توانیم از حوزه خودکفایی در حوزه دفاعی سخن بگوییم و اینکه در تامین امنیت کشور به هیچ قدرتی نیاز نداریم به این خاطر است که در این عرصه‌ها انقلابی فکر و عمل کردیم

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی شاید مهمترین آورده و پیام انقلاب اسلامی این باشد که در طول این سالها به طور جدی مشاهده کردیم که هر گاه انقلابی فکر، انقلابی درک و مفاهمه و انقلابی عمل کردیم هیچ مانعی نتوانسته است ملت، نظام و انقلاب ما را متوقف کند.

از سویی دیگر هر گاه دست از عملکرد و تفکر انقلابی برداشتیم به انواع و اقسام مشکلاتی گرفتار شدیم که جهان استکبار برای پیشگیری و ممانعت از انقلاب ما طراحی و اجرا کرده است.

ادامه مطلب »