جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2018.

Archive for نوامبر, 2018

قتل خاشقجی فرصتی برای آمریکاست تا چک‌های آل سعود را نقد کند

اصل ماجرای قتل خاشقجی هیچ موضوعیتی برای هیچ‌‌ یک از طرف‌ها ندارد، بلکه این موضوع تنها یک پنجره‌ باز می‌کند تا جناح‌های موجود در آمریکا درباره نحوه رابطه و رفتار با آل‌ سعود زورآزمایی کنند یا اینکه طرف‌های ترک با استفاده از این فرصت و فضای بحرانی بتوانند از آب گل‌آلود ماهی بیشتری بگیرند. البته اروپایی‌ها نیز در درون خود رقابت دارند و می‌خواهند نوع رابطه خود را با آل سعود تبیین کنند

قتل جمال خاشقجی را می‌توان پرونده جنایی مبهم قرن نامید ولی خاندان آل‌سعود اشتباهات فراوانی مرتکب شدند و پس‌ از دو هفته از قتل روزنامه‌نگار  واشنگتن پست نتوانستند خود را زیر سایه ابهامات مخفی کنند و در نهایت با افشای بخشی‌ از اسناد کشف‌شده از سوی دولت ترکیه لب به اعتراف گشودند. آنها به قتلی اعتراف کردند که مسبب اصلی آن محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان است، ولی آمریکا و شخص ترامپ برای اینکه حامی اصلی خود را در منطقه از دست ندهد، وارد جریان حمایت از بن‌سلمان شد و هر روز ساز حمایت از وی و پادشاهی سعودی را کوک کرد.

دولت ترکیه نیز با وجود همه تلاش‌های موجود و اسنادی که ظاهراً بخش عمده‌‌ای از آن را فایل‌های صوتی تشکیل می‌دهد نتوانست همکاری کامل عربستان را در پرونده جلب کند و این پرونده را با این اظهارنظر که «جسد خاشقجی در اسید حل شده است» تا حد زیادی مختومه اعلام کرد.

ادامه مطلب »

مبارزه با سیاست‌های آمریکا در جهان مختص ایران نیست

اینکه گفته شود مرگ بر آمریکا فقط در ایران گفته می‌شود حرفی خلاف واقع است، کشور‌های مختلف از جنوب شرق آسیا تا آمریکای لاتین همواره به مبارزه با امپریالیسم آمریکا پرداخته است، علل و ماجرای سقوط دولت مصدق را اندیشمندان خارجی بهتر از ما درک می‌کنند، امروزه در آمریکای لاتین کمتر هنرمندی پیدا می‌شود که طرفدار آمریکا باشد

محمد صادق کوشکی  در اختتامیه جشنواره تایپوگرافی “مرگ بر آمریکا” در تبریز اظهار داشت: شعار مرگ بر آمریکا، قالب شعار‌های انقلاب اسلامی است، به مفهوم واضحتر، مرگ بر آمریکا از عمق جان ایرانیان نشات می‌گیرد، زیرا جنایات آمریکا در ایران به مراتب بیشتر و دردناک‌تر است

وی افزود: وقتی سؤال می‌شود که چرا مرگ بر آمریکا گفته می‌شود، باید به مردم پاسخ دهیم، چرایی مرگ بر آمریکا را به مردم و به خصوص نسل جوان تبیین کنیم، هنرمند از مرگ بر آمریکا حرف می‌زند، چون این شعار در زندگی بشر نهفته است، برای اینکه ملت‌ها بتوانند سرنوشت و آینده خود را خودشان تعیین کنند، باید شر سیاست‌های کثیف آمریکا در جهان کم شود.

ادامه مطلب »

جماعتی خود را پدرخوانده و لیدر ادبیات می‌دانند؛ چه توقعی از اینها دارید!

ادبیات ما سراغ مباحث ضدآمریکایی نمی‌رود؛ این هم دلیل دارد از طرفی شاید برخی اعتقاد دارند که مثلا آمریکا از قضا خوب است و ماییم که اشتباه می‌کنیم یا اینکه این جماعت خودشان را پدرخوانده ادبیات می‌دانند.

محمدصادق کوشکی، نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» در برنامه تلویزیونی «شب روایت» پیرامون ادبیات ضدآمریکایی و وجود آن در ادبیات نویسندگان ایرانی عنوان کرد: این نوع آثار وجود ندارد چنانکه ما حتی در این ۴۰ سال حتی یک تله‌فیلم قابل قبول و نه به قول برخی یک مجموعه فاخر، که ضدآمریکایی باشد نداریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در سینما نیز وضعیت بهتری ندارد. شاید دو فیلم را بتوان اشاره داشت که یکی «فرشتگان قصاب» است که بیشتر به یک بیانیه تند سیاسی می‌ماند و دیگری «خاک و مرجان» که قابل تأمل‌تر است و اثری ضد آمریکایی که حتی در جشنواره فجر هم مغضوب و مهجور واقع شد.

نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» با بیان اینکه نوجوان و جوان امروز ما باید بداند که چرا باید مرگ بر آمریکا بگوید، توضیح داد: این سوال قطعا برای نسل الان باید تفهیم شود و به جوابی هم نسبت به این شعار برسد آنهم آمریکایی که به ظاهر رتبه‌های بالایی در خیلی عرصه‌ها دارد.

ادامه مطلب »

واشنگتن در یمن دست به قماری بی نتیجه زد

کوشکیمحمدصادق کوشکی کارشناس سیاست خارجی در گفت وگوبا باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: جنگ یمن از ابتدا بدون محاسبه منطقی شروع شد و حمله ائتلاف سعودی به این کشور بر اساس توهم و تصورات تخیلی و نه بر اساس محاسبه منطقی انجام شد.

کوشکی بیان کرد: در واقع آمریکایی ها بسیار هوشمندانه وارد این جنگ نشدند و همیاری آنها  با ائتلاف سعودی به جای اینکه بر مبنای اسناد واقعی و اطلاعات دقیق باشد بر آرزو هایشان استوار بود یعنی آمریکایی ها و سعودی ها در جنگ یمن به دنبال تحقق روهایشان  بودند.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال به خصوص پس از شکست ائتلاف سعودی در تصرف بندر الحدیده، آمریکایی ها و اروپایی ها به یقین رسیدند که این جنگ برنده ای نخواهد داشت و ادامه آن به شکل فرسایشی هزینه های جدی را برای سعودی ها، اماراتی ها و حتی اروپا و آمریکا به دنبال خواهد داشت.

ادامه مطلب »

آمریکا در ماجرای مک‌فارلین هم به دنبال فریبکاری بود

از سال ۶۴ در ایران عده‌ای از افراد و دولت‌مردان ما مانند شخص آقای هاشمی و کسانی‌که تابع ایشان بودند مانند آقای روحانی به دنبال ارتباط با آمریکا بودند. باتوجه به بن‌بستی که در جنگ پدید آمده بود، این افراد به نتیجه رسیدند که ارتباطی با آمریکا داشته باشیم تا ببینند که آیا می‌توان جنگ را خاتمه داد و یا خیر.

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت و گو با جام جم آنلاین به موضوع مذاکره و اعتماد به آمریکا با استناد به ماجرای مک‌فارلین پرداخت و گفت: از سال ۶۴ در ایران عده‌ای از افراد و دولت‌مردان ما مانند شخص آقای هاشمی و کسانی‌که تابع ایشان بودند مانند آقای روحانی به دنبال ارتباط با آمریکا بودند. باتوجه به بن‌بستی که در جنگ پدید آمده بود، این افراد به نتیجه رسیدند که ارتباطی با آمریکا داشته باشیم تا ببینند که آیا می‌توان جنگ را خاتمه داد و یا خیر. البته آمریکا هم به طرق مختلف به ایران علامت داده بود و مثلاً از طریق یکی از وابستگان آقای هاشمی که در خارج بود این موضوع مدنظر قرار گرفت.

در این فضا طرف ایرانی درخواست نمود که اسلحه و برخی قطعات مورد نیاز تکنینکی مانند رادارها و یا برخی موشک‌ها به ایران داده شود که از طریق واسطه و دلال‌هایی مانند منوچهر قربانی‌فر درقبال دریافت پول انجام شد. جالب اینجاست که آمریکا در ارسال آن محموله‌ها هم که درقبال دریافت پول بود، اعتمادسازی نکرد و برخی قطعات معیوب و یا ازکارافتاده را ارسال کرد و درهمان‌جا هم در اندیشه کلاهبرداری بودند. پول کلانی هم ازطریق دلال‌هایی مانند منوچهر قربانی‌فر نصیب آمریکا شد که ارتباط با آمریکا در این رابطه کاملاً غیرمستقیم بود و ایران اصلاً با آمریکا مستقیم رودررو نشد.

ادامه مطلب »

حوزه مسکن نقطه سیاه کارنامه آخوندی

با این نگرش و کارنامه‌ای که آقای آخوندی در حوزه مسکن دارند اگر به عنوان شهردار تهران انتخاب شود، شهرداری تهران هم مانند حوزه وزارت راه و شهرسازی یک عقب‌گرد وحشتناک خواهد داشت

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در خصوص تصمیمات شورای شهر تهران انتخاب شهردار این کلان‌شهر اظهار کرد: عملکرد شورای شهر تهران در طول بیش از یک سال گذشته نشان می‌دهد که به نظر تنها مساله‌ای که برای دوستانی عضو شورا اصلا اهمیت ندارد مسائل شهری است.

کوشکی با بیان اینکه اولویت تصمیم‌گیری‌ دوستان شورای‌شهر هر چیزی جز مسائل شهری و حل مشکلات شهروندان است اظهار کرد: به همین دلیل است که در طول این مدت حدود یک سال شاهد بودیم، شهر تهران با دو شهردار و یک سرپرست اداره شده است و جالب اینجاست هیچکدام از این افراد هم در حوزه شهری تخصصی نداشته‌اند.
ادامه مطلب »

تسخیر لانه جاسوسی زمینه استقلال کشور از آمریکا را فراهم کرد

هزینه‌ای که ما از تسخیر لانه جاسوسی متحمل شدیم این  بود که آمریکا به ما بگوید یاغی، دستاورد این حرکت نیز این است که آمریکا دیگر نمی‌تواند به ما به چشم گاو شیرده نگاه کند. بنابراین استقلال یکی از دستاوردهای گرانبهایی بود که ما پس از تسخیر لانه جاسوسی به دست آوردیم

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به دستاوردها و هزینه‌های  تسخیر سفارت آمریکا ،در سیزدهم آبان ماه  سال ۵۸ توسط  دانشجویان پیرو خط امام(ره) گفت:‌ اینکه  انتظار داشته باشیم حرکت و اقدامی تنها حاوی دستاورد باشد، انتظار نابه‌جایی است، زیرا هر اقدامی هر چه قدر هم مثبت باشد، هزینه‌هایی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نکته مهم مدیریت پیشامد‌های بعدی اقدامات و رفتارهای ماست، تصریح کرد: به حداقل رساندن هزینه‌های دستاوردها  ماموریتی است که به هوشمندی مسئولان ذیربط باز می‌‌گردد. بنابراین اگر کسی بگوید “تسخیر سفارت آمریکا” هیچ هزینه‌ای برای جمهوری اسلامی نداشته، سنتی که جهان بر آن حاکم است  نادیده گرفته است.

ادامه مطلب »

دامپزشکی که مسئول سلامت شهرداری شده است

اگر آخوندی شهردار تهران شود حداقل فایده آن این است که اوج ناکارآمدی اصلاح‌طلبان برای مردم تهران ثابت خواهد شد و شاید با این کار اصلاح طلبان برای انتخابات آینده گور خودشان را بکنند
به گزارش خبرگزاری دانشجو، محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با اشاره به مطرح شدن نام آخوندی به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران گفت: اندیشه حاکم بر شورای شهر تهران را ما قبلا در انتصاب‌های این شورا دیده‌ایم.

وی ادامه داد: مدتی پیش یک دامپزشک را به عنوان رئیس اداره بهداشت و درمان شهرداری تهران با حمایت رسمی شورای شهر منصوب کردند، این اداره تقریبا ۲۰ تا ۲۲ درمانگاه دارد که در آن ده‌ها پزشک متخصص فعالیت دارند با این حال یک دامپزشک را به عنوان رئیس این اداره منصوب کردند، و در همین راستا خانم ناهید خداکرمی به صراحت گفت: مهم این است که این فرد اصلاح‌طلب است ولو اینکه دامپزشک باشد.