جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2018.

Archive for دسامبر, 2018

جنگ روانی آخرین سلاح رژیم صهیونیستی است

مدتهاست که اسرائیل در طی یک برنامه چند ساله در تلاش برای حمله به مواضع سوریه به عنوان دشمن دیرین خود بوده است و در این سال‌ها به طور مداوم مواضع ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده است. امروز هم در تلاش است تا ناآرامی‌های اخیر منطقه را دست آویزی برای رسیدن به اهداف خود تبدیل کرده و پیوسته به این حملات ادامه دهد

روز سه شنبه خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که اسرائیل حملاتی را از طریق حریم هوایی لبنان به مناطقی از خاک سوریه انجام داده است. همچنین سران رژیم صهیونیستی اعلام کردند که هدفشان از این درگیری تعرض به مواضع جمهوری اسلامی ایران بوده است.

در همین راستا گفت‌وگویی با محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی و عضو هیات علمی دانشگاه انجام شده که در ادامه آمده است.

وی درباره حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به ریف دمشق و آن‌ها مبنی بر اینکه هدفشان از این حملات مورد اصابت قرار دادن مواضع ایران بوده است، اظهارکرد: باتوجه به اتفاقات چندماه اخیر این امر که اسرائیل قصد حمله به مواضع ایران در سوریه را داشته باشد بسیار ضعیف ارزیابی می‌شود.

ادامه مطلب »

حل سیاسی مسئله تروریسم تکفیری؛ هدف آخرین نشست مشترک ایران، ترکیه و روسیه

همان طور که دولت سوریه اعلام کرده است موضوع ادلب، آخرین پناهگاه تروریست‌ها از طریق گفت‌وگو حل شود تا تروریست‌های خارجی به کشور خود برگردند و با تروریست‌های سوری هم برابر قانون رفتار شود
محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به «نشست مشترک ایران، ترکیه و روسیه» درباره سوریه و با حضور «استفان دمیستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت: هدف از انجام این گفت‌وگو‌ها این است که مسئله تروریسم تکفیری در سوریه از طریق گفت‌وگوی سیاسی به یک نتیجه‌ای برسد.
وی ادامه داد: همان طور که دولت سوریه اعلام کرده است موضوع ادلب، آخرین پناهگاه تروریست‌ها از طریق گفت‌وگو حل شود تا تروریست‌های خارجی به کشور خود برگردند و با تروریست‌های سوری هم برابر قانون رفتار شود.
کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: بحث دوم در این مذاکرات، اینکه قانون اساسی جدید سوریه چگونه تدوین شود؟ بحث آینده سیاسی سوریه مطرح است. البته در حاشیه جلسات حتما در خصوص حضور آمریکا در شمال شرقی سوریه و ساماندهی نیروهای کرد در این مناطق،نیز صحبت خواهد شد.

بعد از مظلومین نوبت کیست؟

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی توییتی درباره اعدام سلطان سکه، نوشت:

ادامه مطلب »

سعودی‌ها هیچ علاقه‌ای به پایان یافتن بحران یمن از طریق شرایط سیاسی ندارند

کوشکی در گفت: وگو با میزان:محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به برگزاری نشست صلح گروه‌های یمنی در استکهلم سوئد بیان کرد: مذاکرات صلح یمنی در دورههای مختلفی برگزار شده  چنانچه در کویت، مسقط، عمان و ژنو شاهد برگزاری آن بوده‌ایم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سعودی‌ها خواهان خاتمه بحران یمن، با جنگ هستند، گفت‌وگو‌های صلح یمنی تاکنون به‌نتیجه نرسیده‌ است.
کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: از سوی دیگر، جناح حامی منصور هادی در مذاکرات، هیچ آزادی و استقلالی ازخود ندارد و تابع سعودی‌ها هستند. علیرغم اینکه انصارالله تلاش داشتند که با گفت‌وگو بحران یمن حل شود ولی مذاکرات در هیچ کدام از دوره‌های سابق نتیجه‌ای نداشته و خیلی اوقات طرفداران (منصور هادی) عملا جلسه را بی نتیجه ترک کرده‌اند.

دلایل سکوت مدعیان دیپلماسی در برابر سرکوب جلیقه زردها

محمدصادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در خصوص سرکوب اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه با بیان اینکه چند دلیل موجه در خصوص لزوم واکنش وزارت امورخارجه و مقامات سیاسی کشور در مورد تحولات فرانسه وجود دارد خاطرنشان کرد: یکی از این دلایل‌ این است که ما در جایگاه جمهوری اسلامی و به‌عنوان تنها حکومت دینی جهان موظف هستیم لااقل نسبت به تحولات جهان اعلام موضع کنیم.

کوشکی با تاکید بر اینکه سرکوب‌ معترضین فرانسوی یک حرکت ضد انسانی و خلاف عدالت است که با باورهای دینی ما سازگار ندارد خاطرنشان کرد: از این نظر وزارت امورخارجه و مقامات جمهوری اسلامی مانند رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و دیگر مقامات وظیفه دارند این حرکت ظالمانه را محکوم کنند و حداقل با این معترضین فرانسوی که اعتراض مسالمت‌آمیز آن‌ها در حال سرکوبی است ابراز همدردی کنند.

ادامه مطلب »

جمهوری اسلامی و حرمت شعائر

هر چند که این روند هم به تعبیر قرآن کریم به ” معیشتأ ضنکا ” ختم می شود و این دسته از مسئولان با نگرشی غلط و تقلید غلط تر خود، نه تنها دینی بودن نظام را نابود می کنند بلکه در تأمین دنیای مردم ( که تمام وقت مدعی آنند ! ) نیز ناکام خواهند ماند و به گرد نظامهای دنیا مدار و سکولار غرب هم نخواهند رسید  و این یعنی شکل معکوس فی الدنیا حسنه و فی الاخرة حسنه! وخدا نکند که سرانجام تنها نظام دینی در جهان امروز چنین باشد

دکتر محمد صادق کوشکی در ماهنامه پاسدار اسلام نوشت: ۱- از جمله اولیات و بدیهیات هر نظام سیاسی شعائر و نمادهای آن است که بر اساس فرهنگ و باورها و خطوط قرمز ان نظام تعیین می شود و عدول و تخطی از آن شعائر به هر نحو و به هر دلیل به منزله زیر پا گذاردن خطوط قرمز آن جامعه تلقی می شود و نظام سیاسی حاکم بر آن جامعه می کوشد تا با همه ابزارهای ممکن و با حداکثر قدرت از این نمادها و شعائر دفاع کرده و با حداکثر امکانات مانع خدشه دار شدن این خطوط قرمز شود و همین حساسیت به جامعه نیز منتقل می شود به صورتی که اکثریت جامعه نیز به تبعیت از حاکمیت به مدافع سرسخت و جدی این شعائر تبدیل می شود و طبیعی است که پی آمدهاو عواقب زیر پا گذاردن این خطوط قرمز آن چنان سنگین و جدی وضع می شود که کمتر به خود جرآت نادیده گرفتن احترام و قداست این نمادها را می دهد .

از این جمله است مقوله ” مالکیت خصوصی ” در آمریکا که حرمت و جایگاه آن در این جامعه تا حدی است که در بسیاری از قوانین و رویه های قضایی این کشور ، در تغابل جان انسان و حرمت مالکیت خصوصی ، تقدم با حفظ حرمت ” مالکیت خصوصی ” است و یا ” لیبرالیسم فرهنگی ” در کشوری مانند فرانسه که نادیده گرفتن آن تقریبآ غیرممکن می نماید و حاکمیت همانند مرزهای کشور در پاسداری و حراست از آن تلاش می کند .

ادامه مطلب »

طول و عرض اصلاحات یک مدیر پیدا نمی‌شود؟

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی توییتی درباره انتخاب حناچی به عنوان شهردار تهران، نوشت:

ادامه مطلب »

راه معالجه پروانه سلحشوری

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی توییتی درباره اظهارات اخیر پروانه سلحشوری نماینده مجلس در خصوص پوشش چادر و حجاب، نوشت:

ادامه مطلب »

از محرمانه ها تا خوش به حال ارمنی ها

اصولا بهتر است آدم معتدل و غیر افراطی به جای دانستن این معلومات مضر و خانمان سوز  برود و دانسته های خود را درباره مسائل مهم و عقلانی مانند روند درمان سلطان آواز ایران، علت علاقه باران کوثری به بنیاد باران ،تناسب رنگ لباس و محاسن مقامات عالیه اصلاحات ، دیدگاههای تاج زاده درباره لزوم آزادی بی حجابی در ایران و بیوگرافی نوه های وندی شرمن و عراقچی افزایش بدهد

ماهنامه پاسدار اسلام در ستون سیاست تا دیانت نوشت: محرمانه ها

مهم نیست که “قرار دادهای نفتی با بیگانگان” و “متن توافق هسته ای ژنو” و “ماجرای تقدیم چند هزار میلیارد تومان گاز رایگان به ترکیه” و “عاقبت قرارداد کرسنت” و “میزان حقوق و اموال اعضای کابینه” و “حقیقت مدرک دکترای رئیس جمهور” و “فهرست افراد ذینفع در تخفیفهای چند هزار میلیارد تومانی فروش نفت در دولت یازدهم” و “هویت مقصر اصلی در اختلاس دوازده هزار میلیاردی از صندوق ذخیره فرهنگیان” و ” دلایل اصرار وزیر نفت به واگذاری میادین نفتی به شرکتهای غربی برای مدتهای طولانی” و ” آمار حقیقی بیکاران کشور” و ” نرخ حقیقی تورم و رکود” و صدها مطلب مشابه محرمانه است و مردم حق اطلاع از آن را ندارند ، بلکه مهم این است که ریاست محترم جمهور در سند حقوق شهروندی ، حق برخورداری شهروندان از اطلاعات را به رسمیت شناخته و تاکید کرده اند ” دانستن حق قطعی مردم است”!

ادامه مطلب »

عادت به بی حجابی

اشکال شما افراطی ها اینه که می خواهید مردم رو به زور به بهشت ببرید! خوب شاید مردم بخوان بهشت رو تو همین دنیا تجربه کنن! به شما چه ربطی داره! شمایی که تو این دنیا ظرفیت و تحمل دیدن چند تا خانم خوشگل رو ندارید چه جوری می خواید تو بهشت با حوریها سرو کله بزنید؟ اصلا مشکل شما اینه که با زیبایی مشکل دارید!…

ماهنامه پاسدار اسلام در ستون سیاست تا دیانت نوشت: با توجه به عادی شدن بی حجابی در جامعه در سالهای اخیر و رونق جدی بازار برهنگی و بدن نمایی در میان بسیاری از زنان و دختران مملکت ،هنوز افرادی یافت می شوند که نتوانسته اند با این واقعیت اجتماعی کنار بیایند و آن را به رسمیت بشناسند و به آن عادت کنند. این جماعت خیال می کنند چون اسم مملکت جمهوری اسلامی است لذا باید احکام اسلامی مانند حجاب در آن لازم الاجرا و ساری و جاری باشد فلذا بابت عادی شدن بی حجابی در مملکت مدام در حال غر زدن و گلایه از مسئولین امر هستند و نه تنها اوقات مسئولان عزیز که زندگی را به کام خود و اطرافیانشان تلخ و زهر می کنند. برای حل این معضل ،روشهای مختلف عادت کردن به بی حجابی ، به صورت رایگان خدمت عزیزان حساس به این پدیده تقدیم می شود:

الف)عادت به بی حجابی به شیوه ناجا:اگر از چشم فرماندهان عالیه ناجا و پرسنل زحمت کش اداره امنیت اخلاقی نیروی انتظامی به این پدیده  نگاه کنید وضع حجاب و رعایت آن در کشور را خوب خواهید دید و مشکلی بی حجابی به چشمتان نخواهد آمد که لازم باشد به آن عادت کنید.

ادامه مطلب »