جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2019.

Archive for آوریل, 2019

تلاش برخی برای عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی

کسانی که دغدغه عادی‌سازی رابطه با آمریکا و رژیم صهیونیستی را دارند در بهترین حالت کج‌اندیش هستند و یا اگر بخواهیم مقداری واقع‌بینانه نگاه کنیم بعید نیست که مامور به این کار باشند.
محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، درباره تلاش‌ها و زمینه‌سازی‌های برخی افراد برای ایجاد رابطه با رژیم صهیونیستی و با اشاره به بیان ادعا‌هایی مبنی بر اینکه آمریکا به خاطر رژیم صهیونیستی با ما مشکل دارد، گفت: متاسفانه ما در جهان عرب کشور‌هایی را داریم که سال‌هاست با رژیم صهیونیستی و آمریکا رابطه خوبی دارند، مثلا کشوری مانند مصر، هم ننگ سازش با رژیم صهیونیستی را پذیرفته و هم رابطه خیلی دوستانه و صمیمانه‌ای با آمریکایی‌ها دارد.

وی افزود: با این حال باید ببینیم وضعیت مصر آیا از لحاظ اقتصادی خیلی وضعیت به سامانی است؟ آیا مصر مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متعددی ندارد؟ و اینکه چرا با وجود صلح با رژیم صهیونیستی و رابطه صمیمی با آمریکا کار مردم مصر به انقلاب رسید و اینکه چرا این انقلاب بر علیه خودش تبدیل و به دیکتاتوری جدید رسید.

کوشکی ادامه داد: اردن هم کشور دیگری است که هم رابطه دوستانه‌ای با رژیم صهیونیستی دارد و هم با آ‌مریکا رابطه دارد، اما آیا وضعیت اردن وضعیت مطلوبی است؟ آیا آن‌ها وضعیت اقتصادی به سامانی دارند؟ در برخی کشور‌های دیگر منطقه هم شرایط مشابهی وجود دارد، یعنی کشوری مانند مراکش که رابطه خوبی با آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد، ولی آیا مردم این کشور در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند؟
ادامه مطلب »

پاکستان می‎تواند شریک مطمئن سیاسی و اقتصادی ایران شود

مهم‎ترین موضوعی که باید بین ۲ کشور مورد بحث قرار گیرد امنیت در مرز شرقی ایران است که بر اساس ایجاد روابط تجاری هرچه بهتر می‎توان امنیت را به آن منطقه بازگرداند تا شاهد اقدامات خوب در این زمینه باشیم

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با دفاع پرس با اشاره به سفر آتی نخست‎ وزیر پاکستان به تهران اظهار داشت: پاکستان یکی از همسایگان مهم و استراتژیک ایران است که در سال‎های اخیر طرف ایرانی نتوانسته است که رابطه خوبی با آن برقرار کند.

وی افزود: مهم‎ترین موضوعی که باید بین ۲ کشور مورد بحث قرار گیرد امنیت در مرز شرقی ایران است که بر اساس ایجاد روابط تجاری هرچه بهتر می‎توان امنیت را به آن منطقه بازگرداند تا شاهد اقدامات خوب در این زمینه باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: برخی گروه‌های تروریستی با سو‎استفاده از نبود روابط بسیار عمیق بین دو کشور سعی بر برهم زدن آرامش در شرق ایران را دارند که با این دیدار می‎توان از این مشکل به خوبی عبور کرد.

ادامه مطلب »

اعضای شورای شهر در شناخت الگوهای شاخص هنری فقیرند

واکنش به نامگذاری جدید میادین تهران| اعضای شورای شهر در شناخت الگوهای شاخص هنری، فقیرند

شورای شهر تهران اعلام کرده که قرار است به‌زودی از نام ۲۶ شخصیت جدید برای نامگذاری میادین و معابر شهر استفاده کند که قدری این انتخاب نام‌ها تأمل‌برانگیز است.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در واکنش به این مصوبه جدید شورای شهر در گفتگویی با تسنیم، تصریح کرد: اتفاقی که در شورای شهر رخ داده نشان‌دهنده عدم اشراف این اعضا بر قانون اساسی است، چرا که نامگذاری میادین و معابر شهری یک نوع میثاق ملی محسوب می‌شود که پیوند آن با قانون اساسی است. رهبری نظام هم قانون اساسی را سیاستگذار کلان کشور در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می‌داند. اولویت‌ها و سیاست‌های فرهنگی را ایشان ابلاغ کرده‌اند و بایستی سازمان‌ها و نهادها در آن چارچوب به وظایف خود عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه خط‌مشی اسطوره‌سازی و الگوسازی در جامعه را رهبری مشخص کرده‌اند، تأکید کرد: مقام معظم رهبری در جریان ابلاغ اولویت‌ها و راهبردهای فرهنگی فرموده‌اند اسطوره‌سازی و الگوسازی در جامعه باید بر مدار چه شخصیت‌ها و چهره‌هایی حرکت کنند و همواره تأکید ایشان انتخاب شخصیت‌ها و الگوهایی برای جامعه و افراد بوده که مولد آموزه‌های دینی، منافع و امنیت ملی باشند. اما نامگذاری معابر و میادین شهری توسط شورای شهر تهران خلاف این موازین و مبانی بوده و انگار قانون اساسی را نمی‌شناسند.

ادامه مطلب »

کوهی که موش می‌زاید!

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره کمک اتحادیه اروپا به سیل زدگان ایران در توئیتر نوشت:

اقدام آمریکا علیه سپاه تأثیری بر قدرت دفاعی کشورمان ندارد

آمریکایی‌ها دشمنی‌شان با سپاه را بارها نشان داده‌اند، اما مطمئناً آمریکایی‌ها در عملی‌ساختن و همراه ساختن دنیا با خود ناکام خواهد ماند؛ زیرا این اقدام عواقب ناخوشایندی برایشان در پی دارد

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی از سوی آمریکا، اظهار کرد: این اتفاق طبیعی است و باید منتظر آن می‌بودیم؛ چون نشان‌دهنده این است که آمریکایی‌ها به شدت از عملکرد سپاه خشمگین هستند و در اوج دشمنی چنین رفتاری را با سپاه انجام دادند، لذا سپاه باید به خاطر این اقدام آمریکا به خود ببالد و بداند که در انجام وظایف خود به‌ خوبی عمل کرده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها دشمنی‌شان با سپاه را بارها نشان داده‌اند، اما مطمئناً آمریکایی‌ها در عملی‌ساختن و همراه ساختن دنیا با خود ناکام خواهد ماند؛ زیرا این اقدام عواقب ناخوشایندی برایشان در پی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: عمده نظامیان آمریکایی، دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان با تحریم سپاه مخالفند و به خوبی می‌دانند چنین تصمیمی آمریکا را با پیامدهای امنیتی ناگواری در منطقه روبه‌رو می‌سازد.

ادامه مطلب »

وارد کردن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی مانور تبلیغاتی برای انتخابات است

دو اقدام اخیر دونالد ترامپ یعنی به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر منطقه جولان و تلاش برای وارد کردن نام سپاه در کنار گروه‌های تروریستی، بیشتر یک مانور تبلیغاتی برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است و ربطی به پیروزی نتانیاهو ندارد

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برگزاری انتخابات در سرزمین‌ها اشغالی و احتمال پیروزی نتانیاهو با توجه به اقدامات ترامپ در خصوص جولان و موضع گیری تند او علیه سپاه پاسداران، اظهار کرد:دو اقدام اخیر دونالد ترامپ یعنی به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر منطقه جولان و تلاش برای وارد کردن نام سپاه در کنار گروه‌های تروریستی، بیشتر یک مانور تبلیغاتی برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است و ربطی به پیروزی نتانیاهو ندارد.

کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: افکار عمومی رژیم صهیونیستی به خوبی می دانند که هرکس در آمریکا به قدرت برسد مواضع ضد ایرانی دارد و  در نتیجه اقدامات اخیر ترامپ امتیازی برای نتانیاهو و همفکرانش محسوب نمی شود.

ادامه مطلب »