جستجو
آرشیو

الگوی هویتی انقلاب اسلامی الگوی جدیدی است

گروه سیاسی: محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه، با بیان تازگی و جدید بودن الگوی هویتی برخاسته از انقلاب اسلامی گفت: الگوی هویتی انقلاب اسلامی صرفا در تقابل با الگوی قبلی نبوده است بلکه گفتمان و الگوی جدیدی است. این الگوی هویتی الگویی کلان است که انسان را خرد تعریف نمی‌کند.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در پاسخ به این سؤال که آیا الگوی هویتی برخاسته از انقلاب اسلامی صرفاً در تقابل با الگوی هویتی ریشه‌دار ایرانی از دوره صفویه به بعد بوده یا خودساخته‌ است، گفت: الگوی هویتی انقلاب اسلامی صرفاً در تقابل با الگوی قبلی نبوده است، بلکه گفتمان و الگوی جدیدی است. این الگوی هویتی الگویی کلان است که انسان را خرد تعریف نمی‌کند.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل از آنجا که در این الگو یک ویژگی کلان مانند عقلانیت متکی بر دین تعریف شده‌‌است، بنابراین حقوق شهروندی، تولید ثروت، توجه به معیشت مردم، تکالیف متقابل مردم و حکومت در ذیل این مفهوم مطرح می‌شوند.

این استاد دانشگاه در توضیح این مطلب گفت: این امر بدین دلیل است که اولویت‌های انسان طراز انقلاب اسلامی کاملا از الگوی مذهب تشیع برگرفته شده‌ است که البته منطبق با شرایط و نیاز جامعه امروزی است.

وی در پاسخ به این سؤال که دوری از الگوی انسان طراز انقلاب اسلامی پس از پایان دفاع مقدس چقدر نتیجه برخی افراط‌گری‌ها در دوره یازده ساله ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۸ است، گفت: بخش غالب جامعه که به صورت احساسی و کمتر عمیق و عقلانی از انسان‌های طراز انقلاب اسلامی تاثیر پذیرفته ‌بودند با پایان جنگ تحمیلی به آنها عدم احساس نیاز پیدا می‌کنند و این تاثیرپذیری کم‌رنگ می‌گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: ذات انقلاب اسلامی و انسان‌های طراز آن مانند امام‌خمینی(ره)، شهید بهشتی، شهید مطهری و شهدایی مانند شهید همت و شهید آوینی و … جدا از افراطی‌گری بودند. امثال این انسان‌ها اتفاقا با رفتار خود امکان خودسازی و بازیابی هویتی بسیاری از افراد را که در دوران پیش از انقلاب اسلامی منحرف بودند فراهم آوردند.

کوشکی در توضیح این افراطی‌گری‌ها گفت: اتفاقا این رفتارهای افراطی از سوی کسانی رخ می‌داد که به شکل احساسی و سطحی جذب این اسطوره‌ها و انسان‌های طراز انقلاب اسلامی شده‌ بودند و با گذر از این دوران این افراد نیز دچار تحول هویتی شدند و ویژگی‌های انسان طراز انقلاب اسلامی پس از پایان این دوره در این افراد به مرور کمرنگ شد.

یک نظر بگذارید