جستجو
آرشیو

کاهش بودجه دفاعی در وضعیت ملتهب منطقه غیرعقلانی است

اگر قرار است صرفه‌جویی در بودجه صورت بگیرد بهتر است دولت هزینه‌های نهادهایی را کاهش دهد که هنوز فلسفه وجودی و فایده آن‌ها مشخص نیست. مثلاً مرکز بررسی‌های استراتژیک باید توضیح دهد که بودجه‌های میلیاردی را در کجا هزینه می‌کند و تا به امروز چه کمکی به حل مشکلات کشور داشته

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره کاهش بودجه دفاعی در سال ۹۸ از سوی دولت، گفت: در شرایطی که در همسایگی ما یک نظام نامتعادل و خشن به‌نام نظام سعودی را داریم که در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تسلیحاتی انجام داده است و حتی سایر کشورهای کوچک عربی مانند کویت و امارات چهار برابر بیشتر از ایران هزینه‌های دفاعی دارند و نیز هزینه دفاعی کشوری مانند بحرین به تناسب از هزینه‌های دفاعی جمهوری اسلامی بسیار بیشتر است، ادامه این روند به معنی خودکشی است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نهادهایی مانند سپاه زیر ۴۰ درصد بودجه دفاعی خود را دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: در وضعیت ناامن منطقه اگر دولت یک تحلیل عوامانه هم داشته باشد، باید بودجه دفاعی را تقویت کند، زیرا در منطقه خلیج فارس با این مسئله مواجه هستیم که دشمنان ما راهبردهای خود را به‌طور جدی تغییر می‌دهند و ما هم متناسب با آن‌ها باید سامانه‌های دفاعی را نوسازی و تقویت کنیم و آرایش دفاعی را تغییر دهیم.

کوشکی افزود: امیدوارم مجلس شورای اسلامی مقابل این حرکت نامعقول دولت بایستد و بودجه سال آینده را اصلاح کند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: اگر قرار است صرفه‌جویی در بودجه صورت بگیرد بهتر است دولت هزینه‌های نهادهایی را کاهش دهد که هنوز فلسفه وجودی و فایده آن‌ها مشخص نیست. مثلاً مرکز بررسی‌های استراتژیک باید توضیح دهد که بودجه‌های میلیاردی را در کجا هزینه می‌کند و تا به امروز چه کمکی به حل مشکلات کشور داشته و یا مؤسسات متفاوتی که نزدیکان به دولت برای خودشان ایجاد کرده‌اند و از دولت ردیف بودجه‌ دریافت می‌کنند و به هیچ‌کس هم پاسخگو نیستند، باید درباره عملکرد خود توضیح دهند و یا اینکه دولت به کنسرت‌ها و برگزاری تئاترها نباید کمک کند، زیرا این‌ها باید خودگردان فعالیت کنند، لذا بهتر است در این حوزه‌ها صرفه‌جویی صورت بگیرد نه در بخش دفاعی.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: در هیچ کشوری از بودجه دفاعی کاسته نمی‌شود و این اقدامی که دولت انجام داده است، کاملاً غیرعقلانی است.

یک نظر بگذارید