جستجو
آرشیو

انقلاب اسلامی و تغییر مسیر اندیشه بشری در سطح جهانی

شهید فتحی شقاقی یکی از نمونه های بارزی از تاثیری است که انقلاب اسلامی ایران بر روی جنبش های رهایی بخش ضد صهیونیستی و ضد اشغالگری در منطقه گذاشته است، در فضای بین المللی نیز به تعبیری که بسیاری از اندیشمندان غربی گفته اند انقلاب اسلامی ایران راه جدیدی را باز کرد. راه انقلاب اسلامی، باز کردن نگرش دینی در برابر نگرش سکولار بوده است

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با قدسنا در خصوص نقش انقلاب اسلامی ایران بر روی جنبش های رهایی بخش در سطح منطقه ای و جهانی گفت: «ریچارد نیکسون» رئیس جمهور اسبق ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۸۴ کتابی را تحت عنوان «فرصت ها را دریابیم» به رشته تحریر در می آورد و در این کتاب صراحتا در مورد انقلاب اسلامی ایران می نویسد انقلاب ایران اندیشه های دینی و مارکسیستی را که خواستگاه حرکت های رهایی بخش بود تغییر داد. یعنی بعد از انقلاب اسلامی حرکت های رهایی بخش دیگر عقیده شان مارکسیستی نیست اندیشه شان دینی شده است و این تغییر باعث طوفانی شده در کشورهایی که مستعمره بودند ‌شود.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: نیکسون  می‌گوید که طوفان انقلاب اسلامی به قدری قدرتمند است که ما توان مهارش را نداریم. شاید مهمترین مثال این قضیه  مسئله فلسطین باشد. مقابله با اشغالگری رژیم صهیونیستی در جهان عرب، تا قبل از انقلاب اسلامی براساس اندیشه مارکسیسم، ملی گرایی و ناسیونالیسم بود که گروه های مقاومت آن را پذیرفته بودند و نتیجه آن بن بست گروه‌های مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی شد. اما به تعبیر نیکسون بعد از انقلاب اسلامی ایران این تفکر که دین می‌تواند اندیشه رهایی بخش باشد و اندیشه مقابله با نژاد پرستی و صهیونیسم باشد، تقویت شد و شاید مثال بارز آن رویدادی است که برای شهید فتحی شقاقی بوقوع پیوست.

فتحی شقاقی در آذر سال ۱۳۵۷ حدود سه ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مصر کتابش تحت عنوان «خمینی یگانه راه حل بحران فلسطین» را منتشر می کند. این کتاب به سرعت به چاپ پنجم میرسد و باعث دستگیری و اخراجش از مصر می شود. این مسئله سر آغاز تشکیل جنبش جهاد اسلامی می شود. شهید فتحی شقاقی یکی از نمونه های بارزی از تاثیری است که انقلاب اسلامی ایران بر روی جنبش های رهایی بخش ضد صهیونیستی و ضد اشغالگری در منطقه گذاشته است، در فضای بین المللی نیز به تعبیری که بسیاری از اندیشمندان غربی گفته اند انقلاب اسلامی ایران راه جدیدی را باز کرد. راه انقلاب اسلامی، باز کردن نگرش دینی در برابر نگرش سکولار بوده است.

وی در ادامه افزود: «آنتونی گیدنز» از جمله شاخص ترین چهره های جامعه شناسی جهان معاصر است. گیدنز در کتاب شاخصش که با نام جامعه شناسی مشهور است، می نویسد تا قبل از انقلاب اسلامی جهان روی مدار سکولاریسم حرکت می کرد. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جهان مسیرش را به سوی اندیشه های دینی تغییر داده است. این پیش‌بینی و روایتی است که آنتونی گیدنز از انقلاب اسلامی در دهه ۹۰ میلادی داشته است. این در حالی است که امروز وضعیت خیلی متفاوت تر و پیش تر رفته است. این تغییر مسیر اندیشه بشری در سطح جهانی، علیرغم آنکه خیلی‌ها باور ندارند و یا نمیخواهند اقرار کنند،  در دنیا آغاز شده و گرایش انسان معاصر به سمت دینی شدن و تمایل به معنویت بعد از انقلاب اسلامی ایران بوقوع پیوسته است. حضرت امام (ره) صراحتایکی از نتایج دفاع مقدس را رشد اسلام خواهی در اروپا و آمریکا می دانستند.

یک نظر بگذارید