جستجو
آرشیو

جنگ آمریکا با ایران اقدامی تخیلی است

اعزام ناوگروه آمریکایی پدیده‌ای روزمره و معمولی است و ارتباطی به اوضاع کنونی منطقه ندارد. از ۱۹۸۶ میلادی تا امروز شاهد آن هستیم که نظامیان و ناوگان آمریکا و مشخصاً ناوگان پنجم در خلیج فارس حضور دارند و در واقع این ترددها یک پدیده عادی است

آمریکا با ادعای اینکه ایران قصد دارد فعالیت‌های تحریک‌آمیزی در منطقه انجام دهد، ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و چندین بمب‌افکن را به خلیج فارس اعزام کرد. این ادعا از سویی و گزارش رسانه‌های آمریکایی ازجمله وال استریت ژورنال که مدعی هستند جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با استفاده از پهپاد به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کند و حملات برنامه‌ریزی‌شده در تنگه باب‌المندب واقع در جنوب غربی یمن انجام دهد، از سوی دیگر باعث شد تا مسئولان آمریکایی از رصد تحرکات ایران در منطقه خبر دهند.

در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش با توجه به احتمال افزایش تنش در منطقه، فعالیت‌های ایران را رصد می‌کند. وی افزود: «این موضوع باعث می‌شود که واشنگتن تدابیر لازم را در سطوح امنیتی اتخاذ یا از گزینه‌های خود که بارها دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آن را در واکنش به تحولات آینده اعلام کرده بود، استفاده کند».

پایگاه خبری «اکسیوس» آمریکا نیز گزارش کرد که رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را در اختیار واشنگتن گذاشته است که نشان می‌دهند ایران احتمالاً قصد دارد به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کند.

در این گزارش به‌نقل از منابع آگاه آمده است: «پیش از تهدید جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا علیه ایران، تل‌آویو اطلاعاتی را درباره طرح ایران برای حمله به منافع آمریکا در خلیج (فارس) به واشنگتن منتقل کرده بود. پس از این اطلاعات بود که آمریکا تصمیم گرفت ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و چندین بمب‌افکن را به منطقه عملیاتی خود در خاورمیانه و شمال آفریقا ارسال کند».

تحولاتی که آمریکا مدعی انجام آن است، سال‌هاست که رخ می‌دهد و اینک رسانه‌های غربی و عربی تلاش می‌کنند تا با پوشش آن، فضایی ملتهب را در منطقه القا کنند. این فضای روانی درحالی است که چندی پیش آمریکا به معافیت‌ هشت کشور جهان از خرید نفت ایران خاتمه داد و با این اقدام تلاش می‌کند با ادعای مقابله با نفوذ ایران، تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان را افزایش دهد.

«محمدصادق کوشکی»، کارشناس امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار آنا پیرامون تحولات اخیر منطقه گفت: «اعزام ناوگروه آمریکایی پدیده‌ای روزمره و معمولی است و ارتباطی به اوضاع کنونی منطقه ندارد. از ۱۹۸۶ میلادی تا امروز شاهد آن هستیم که نظامیان و ناوگان آمریکا و مشخصاً ناوگان پنجم در خلیج فارس حضور دارند و در واقع این ترددها یک پدیده عادی است».

اعزام ناوگروه آمریکا به منطقه اقدامی معمولی است

وی با بیان اینکه هیچ استنباطی وجود ندارد که دال بر اعزام تروریست‌های آمریکایی به منطقه با هدف عملیات نظامی و اقدامات تهاجمی باشد، تصریح کرد: «این اقدام کاملاً معمولی است و از ۳۵ سال پیش تاکنون آنها به‌طور روزانه تجهیزات و ناوهای خود را به منطقه ارسال می‌کنند».

کوشکی گفت: «آمریکایی‌ها نیازی به جنگ نمی‌بینند و دلیلی برای ورود به جنگ ندارند و نمی‌خواهند چنین جنگی اتفاق بیفتد، زیرا به صراحت اعلام کرده‌اند که اگر احتمالاً با ایران وارد جنگ شوند، هزینه‌ آن برای آمریکایی‌ها زیاد خواهد بود. به همین دلیل آنها برنامه‌ای برای جنگ نداشته‌اند و ندارند».

ایران هیچ‌گاه تهاجمی رفتار نکرده است

این کارشناس امور بین‌الملل با تأکید بر اینکه ممکن است فرد یا افرادی در داخل کشور برای جلب توجه بخواهند بر طبل جنگ با آمریکا بکوبند، تصریح کرد: «ولی آمریکایی‌ها به‌دنبال برپایی چنین جنگی نیستند و جمهوری اسلامی ایران نیز هیچ‌‌گاه با سیاست تهاجم رفتار نکرده است. با وجود این، ایران اعلام کرده است که اگر طرفی بخواهد به جمهوری اسلامی حمله کند، از حمله‌اش پشیمان خواهد شد، اما کشورمان آغاز کننده هیچ جنگی نخواهد بود».

وی افزود: «وقتی از این زاویه نگاه کنیم که جمهوری اسلامی آغازکننده جنگ نیست و آمریکایی‌ها نیز تمایلی به راه انداختن جنگ ندارند و اهدافشان را با تهاجم فرهنگی، سیاسی و فشار اقتصادی دنبال می‌کنند، اقدام به اجرای گزینه جنگ یک اقدام تخیلی به نظر می‌آید».

آمریکا به‌ دنبال تضعیف جمهوری اسلامی است

محمدصادق کوشکی درباره فضاسازی غرب و ادعای منابع صهیونیستی درباره ارائه اطلاعاتی که ادعای تمایل ایران برای هدف قرار دادن منافع آمریکا را در منطقه اثبات می‌کند، گفت: «فشار صهیونیست‌ها موضوعی نخ‌نماست و ارتباطی به دیروز و امروز ندارد. صهیونیست‌ها در ۵۰ سال اخیر بر دولت‌های آمریکا نفوذ داشته‌اند، اما به این معنی نیست که با فشار آنها، آمریکایی‌ها بخواهند وارد جنگ با ایران شوند».

وی افزود: «آمریکایی‌ها برای تأمین منافع مشترکشان با رژیم صهیونیستی به‌طور جدی به دنبال تضعیف جمهوری اسلامی هستند، اما اینکه این تضعیف با جنگ رخ دهد، بعید است».

یک نظر بگذارید