جستجو
آرشیو

استیضاح روحانی کمک به مردم و دولت بعدی است

ما از کشور ۸۰ میلیونی صحبت می‌کنیم. اصلاح‌طلبان خودشان هم به روحانی فحش می‌دهند. بزرگان اصلاحات از روحانی اعلام‌ برائت می‌کنند، روحانی اگر به فرض محال مظلوم‌نمایی کند کسی توجه هم نمی‌کند.  ما از ملتی صحبت می‌کنیم که جان آنها به لب‌شان رسیده است. شما می‌گویید مظلوم‌نمایی روحانی ولی من از این صحبت می‌کنم که اگر دلار ۵۰هزار تومان شود چه کار می‌کنید؟

محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی از موافقان استیضاح روحانی است. وی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به بیان استدلال‌های جریان همفکرش برای استیضاح روحانی در بازه زمانی فعلی پرداخت که در ادامه از نگاه‌تان می‌گذرد.

سئوال: با توجه به اینکه چند ماهی بیشتر تا انتخابات ریاست‌جمهوری نمانده است و رهبری هم از همه دولت‌ها حمایت کرده‌اند، استدلال شما برای استیضاح روحانی در حال حاضر چیست؟

اینکه رهبری حمایت کردند را با سند برای من عنوان کنید.

مشی ایشان این است که از همه دولت‌ها به‌عنوان منتخب مردم حمایت می‌کنند.

بله. درست است، امام هم از دولت بنی‌صدر حمایت می‌کردند.

روحانی و دولتش نشان دادند که متخصص تخریب‌های بزرگ در زمان‌های کوتاه هستند

استدلال شما درحال حاضر که چند ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری مانده است، برای این کار چیست؟

تا مقطعی که دولت از طرف روحانی به رئیس‌جمهور آینده تحویل داده شود، حدود ۱۰ ماه زمان داریم. این ۱۰ ماه زمان کمی نیست. روحانی و دولتش نشان دادند متخصص تخریب‌های بزرگ در زمان‌های کوتاه هستند. در طول دو ماه اخیر یعنی از مرداد تاکنون ارزش پول ملی ما یک‌سوم شده است. در دو ماه ارزش پول ملی ما یک‌سوم شد. رقم تورم چندین برابر افزایش یافته است.  دولت روحانی نشان داده این تخصص و توانمندی را دارد که در طول ۱۰ ماه آینده یعنی حدود مرداد سال ۱۴۰۰ که باید قدرت را تحویل دهد، کشور را به اندازه ۱۰ سال به عقب برگرداند. همین روند فعلی اگر ادامه یابد به نظر شما یک ماه دیگر قیمت ارز چه میزان خواهد شد؟

بحث این است که چرا مجلس پیش از استیضاح وزرای اقتصادی دولت و دعوت از رئیس‌کل بانک مرکزی می‌خواهد به سراغ گزینه استیضاح روحانی برود؟

مشکل این است که مجلس نمی‌تواند رئیس بانک مرکزی را به مجلس بکشد. چنین چیزی در قانون وجود ندارد، مجلس تنها می‌تواند رئیس بانک مرکزی را دوستانه دعوت کند، اما هیچ اهرم نظارتی روی رئیس بانک مرکزی ندارد.  درخصوص وزیر اقتصاد نیز مشکل این است که در دولت روحانی، وزرا کاره‌ای نیستند. خود وزرا به صراحت می‌گویند رئیس‌جمهور ۱۰ دقیقه به ما وقت نمی‌دهد که با ایشان صحبت کنیم و از سوی دیگر تصمیمات کلیدی و مهم را شخص روحانی می‌گیرد.  در قضیه ارز جهانگیری هم سیف رئیس وقت بانک مرکزی و هم وزیر اقتصاد هر دو مخالف بودند و خود روحانی ارز ۴۲۰۰ را پیشنهاد داد.  این صحبتی است که سیف و وزیر اقتصاد وقت گفته‌اند، از این‌رو مشکل اصلی دولت روحانی خود ایشان است؛ مشکل وزیر اقتصاد یا افراد دیگر نیستند.

درست است همه به نوع عملکرد دولت روحانی انتقاد داریم ولی با توجه به اینکه اخیرا روحانی بحثی را درباره صلح مطرح کرده است…

این بحث انحرافی است.

اما طرح استیضاح در زمان فعلی و هجمه به روحانی سبب می‌شود او در موضع مظلوم‌نمایی قرار بگیرد.

هیچ اشکالی ندارد. اگر موضع مظلوم‌نمایی بردارند در ایران یک نفر برای او متاسف نمی‌شود. در ایران اگر او مظلوم‌نمایی کند چند نفر حامی‌اش می‌شوند؟

برخی همفکران روحانی ازجمله اصلاح‌طلبان هنوز به نوعی حامی روحانی و دولت او هستند.

ما از کشور ۸۰ میلیونی صحبت می‌کنیم. اصلاح‌طلبان خودشان هم به روحانی فحش می‌دهند. بزرگان اصلاحات از روحانی اعلام‌ برائت می‌کنند، روحانی اگر به فرض محال مظلوم‌نمایی کند کسی توجه هم نمی‌کند.  ما از ملتی صحبت می‌کنیم که جان آنها به لب‌شان رسیده است. شما می‌گویید مظلوم‌نمایی روحانی ولی من از این صحبت می‌کنم که اگر دلار ۵۰هزار تومان شود چه کار می‌کنید؟

سیاست‌های کشور را زندگی مردم تعیین می‌کند نه مظلوم‌نمایی روحانی

به فرض روحانی مظلوم‌نمایی کند، مهم این است که اقتصاد کشور به ورشکستگی و نابودی کامل نرسد. سیاست‌های کشور را باید مظلوم‌نمایی روحانی تعیین کند یا زندگی مردم؟

اگر بر فرض روحانی هم استیضاح شود چه کسی قرار است بیاید؟ راه‌حل جایگزین برای عبور از این شرایط چیست؟

ما در کشور قانون اساسی داریم و از این‌رو بن‌بستی وجود نخواهد داشت. بعد از عزل رئیس‌جمهور بلافاصله انتخابات برگزار می‌شود و رئیس‌جمهور جدید می‌آید و کار خود را آغاز می‌کند. بنابراین ما طبق قانون اساسی رفتار می‌کنیم. شما فکر می‌کنید قانون اساسی ما پیش‌بینی این حالت را نکرده است؟

استیضاح روحانی کمک به مردم و دولت بعدی است

این کمک (پاس گل) به ضعیف‌ترین رئیس دولت در جمهوری اسلامی نیست؟روحانی کسی نیست که در این ۱۰ ماه به خود تکانی بدهد و کار مثبتی کند بلکه در این ۱۰ ماه ایشان زمین سوخته به دولت بعدی تحویل خواهد داد. این کار ما کمک به مردم و دولت بعدی است، چراکه اصلا بعید نیست دولت روحانی قیمت دلار را به ۵۰ تا ۷۰هزار تومان برساند و دلار ۷۰هزار تومانی را تحویل رئیس‌جمهور آینده بدهد لذا باید جلوی خرابکاری بیشتر او را باید بگیریم. روحانی هفت سال و دو ماه فرصت داشت. در این مدت او دلار ۳۸۰۰ تومانی تحویل گرفته و دلار ۳۰ هزار تومانی تحویل داده است.  به نظر شما در این ۱۰ ماه آینده شق‌القمر می‌کند؟ کار مثبتی در این مدت نمی‌تواند انجام دهد اما کار منفی می‌تواند. او نشان داده است در عرض دو ماه قیمت ارز را می‌تواند از ۱۲هزار تومان به ۳۲هزار تومان برساند. اگر در دو ماه آینده کاری کرد که قیمت ارز به ۶۰هزار تومان رسید چه کسی جوابگو است؟

رهبری اخیرا فرمودند من عقیده ندارم که مسئولان در زمینه مسائل اقتصادی تلاش نمی‌کنند اما در بخش‌هایی از اقتصاد، توان مدیریتی ضعیف است، به نظر شما استیضاح رئیس‌جمهور با مشی رهبری همخوانی دارد؟

مشی رهبری این است که مزاحم قانون نمی‌شوند. هیچ‌گاه رهبری نگفته است من جلوی اجرای قانون را می‌گیرم. تنها اختیاری که مجلس برای مهار دولت دارد چیست؟

هیچ راهی غیر از استیضاح وجود ندارد

هیچ راهی غیر از استیضاح وجود ندارد، اگر مجلس از زمان فعلی تا ۱۰ ماه آینده سکوت کند و دولت روحانی به خاطر این سکوت قیمت ارز را به ۶۰هزار تومان برساند از اقتصاد ایران چیزی باقی می‌ماند؟

قطعا خیر ولی مجلس راه‌های دیگر را هم داشته باشد.

راه دیگری نیست. وزیر اقتصاد جزء دولت روحانی است. مشکل در دولت روحانی این است که وزیر اقتصاد را باید استیضاح کرد، وزیر کشور را باید استیضاح کرد، وزیر بازرگانی را باید استیضاح کرد. تک‌تک وزرا را باید استیضاح کرد. یک مورد نیست. مگر فقط اقتصاد ما مشکل دارد؟ بحث افزایش قیمت خوراک دام و ورشکسته شدن دامداری‌ها و درعین‌حال ورشکسته شدن مرغداری‌ها هم مطرح است. اگر بخواهیم یکباره ۶ وزیر را استیضاح کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

دولت از حیزانتفاع می‌افتد و دیگر مشروعیت ندارد اما این مسیر طی نشده.

دولت خود سرنگون می‌شود. لذا به جای اینکه وقت تلف کنیم و تک‌تک وزرا را استیضاح کنیم باید یک‌باره شر اصلی را بخوابانیم.

اگر بگوییم حسن روحانی را کار نداریم و وزرای او را استیضاح می‌کنیم به ما می‌خندند

به ما می‌خندند اگر بگوییم حسن روحانی را کار نداریم و وزرای او را استیضاح می‌کنیم. خیلی از وزرای روحانی ۱۰ دقیقه وقت ملاقات ندارند که مسائل وزارتخانه خود را مطرح کنند. اصلا اختیار و گناهی ندارند.

چون روند افسارگسیخته قیمت‌ها از سال ۹۷ شروع شد، این اقدام چرا از آن زمان در دستورکار قرار نگرفت؟

به‌خاطر اینکه مجلس دهم مجلس شخص روحانی بود و نمایندگان دست روحانی را می‌بوسیدند. بنده از سال ۹۶ بارها این را بیان کرده‌ام اما مجلس دهم آخوندی را نتوانست استیضاح کند.

همین مجلس از شروع امر چرا این کار را نکرد و حالا کمتر از ۱۰ ماه به پایان دولت روحانی صحبت از استیضاح می‌کند؟

بنده چیزی که سهم خودم بود از قبل انتخابات بیان کردم که مهم‌ترین وظیفه مجلس باید کنار گذاشتن حسن روحانی باشد. لذا مواضع من مشخص است. من از بهمن سال گذشته گفته‌ام دولت حسن روحانی هرچه جلوتر برود بیشتر به کشور آسیب می‌زند.

جواب مردم را جمهوری اسلامی باید بدهد

نظر شما درباره استدلال‌های جریان فکری افرادی همچون تاجزاده چیست که مدعی هستند یک دولت پنهان باعث شده وضع به اینجا برسد.

جواب مردم را جمهوری اسلامی باید بدهد، جمهوری اسلامی اگر بخواهد به ساز تاجزاده باشد باید کشور را تحویل آمریکا بدهد و برود. ما هم امنیت منافع ملی خود را با تاجزاده به دست نیاوردیم. تاجزاده هیچ‌کسی نیست. تاجزاده یک قطره آب هم در این اقیانوس نیست. ما مردم را رها کردیم و به یک قطره ناچیز چسبیده‌ایم؟ مگر کشور را باید با تاجزاده اداره کرد؟

یک نظر بگذارید