جستجو
آرشیو

تحریم‌ها لغو نمی‌شود؛ گروسی مهره اروپا و آمریکاست

کارشناس مسائل بین الملل گفت: پیش بینی می‌کنم که تحریم‌های ایران لغو نخواهد شد، بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین الملل با اشاره بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: موضع آژانس در قبال برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، تخصصی و فنی نیست بلکه سیاسی است. باید توجه داشت که گروسی ساخته جناح اروپا و آمریکاست و توافق تهران با گروسی از اول غلط بود.

کارشناس سیاست بین الملل ادامه داد: اروپا و آمریکا همواره به دنبال این بودند که نظارت‌ها بر برنامه هسته ای کشورمان پابرجا بماند. آن‌ها می‌خواهند که حذف نظارت‌های پروتکل الحاقی را با خشونت زیاد جواب دهند، بنابراین با صدور قطعنامه‌های شدیدالحن می‌خواهند که ایران را مجبور به بازگشت به نظام بازرسی پروتکل الحاقی کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صحنه سیاست، توافقی که انجام می‌شود مهم است و فقط گفتارها اهمیتی ندارد، گفت: رفتار منطقی این است که به دنبال حق خودمان باشیم و به حرف‌ها اعتنا نکنیم و بدانیم که از طرف آمریکا و اروپا بحثی به نام وفای به عهد وجود ندارد. بر این اساس پیش بینی می‌کنم که تحریم‌ها لغو نخواهد شد پس بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

کوشکی: سریالی با فرم و ریتم «دادِستان» در تلویزیون نداشته‌ایم

کوشکی اعتقاد دارد “دادِستان” در قیاس با دیگر کارهای ده‌نمکی، گفت: به جرأت می‌توان گفت سریالی با فرم و ریتم “دادِستان” در تلویزیون نداشته‌ایم.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره سریال “دادِستان” و موضوعی که این سریال دنبال می‌کند گفت: سریال “دادِستان” در قیاس با دیگر کارهای سازنده اثر (مسعود ده‌نمکی) به عقیده من یک قدم روبه جلو به شمار می‌آید.

وی افزود: ده‌نمکی پیش‌تر کارهایی که ساخته بود در یک حال و هوا بود و عموما ضعف فیلمنامه داشت؛ این کار با وجود گروه نویسندگان حرفه‌ای که کنار ایشان قرار گرفتند نقص‌ها برطرف شده و یک سریال قابل قبول است و برای سازنده گام رو به جلو است.

ادامه مطلب »

تکلیف روشن انتخابات ١۴٠٠

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی که در شبکه اجتماعی بازنشر فراوانی داشت ، نوشت: اصلاح‌طلبان برای انتخابات ١۴٠٠ روی «علی لاریجانی» اجماع کرده اند و به صورت گام به گام، به دنبال جا انداختن او در میان حامیانشان هستند. به نظر سران اصلاحات، بدنه اصلاح‌طلبان میان ریاست جمهوری لاریجانی یا پیروزی یک نامزد انقلابی، گزینه اول را انتخاب خواهند کرد.

سران اصلاحات، امثال حسن خمینی، محسن هاشمی و آذری جهرمی…. را برای اداره مدارس غیر انتفاعی شان هم منصوب نمی کنند! چه رسد به این که آنها را برای ریاست جمهوری نامزد کنند! وظیفه این افراد ایجاد حاشیه و داغ کردن تنور انتخابات است تا این که در موقع مناسب «نان لاریجانی» به «تنور ریاست جمهوری» بچسبد.

امثال پزشکیان و حسین دهقان هم در حالت حداکثری، نقش «جهانگیری» در سال ٩۶ را برای نامزد اصلی اصلاحات بازی خواهند کرد.

دوستان انقلابی در انتخابات های ٩٢ و ٩۶ نشان داده اند که با زبان خوش و با قوه عقل و منطق، به اجماع نمی رسند و باید کسی به عنوان بزرگ تر با الزام و اجبار آنها را وادار به رعایت مصالح نظام و انقلاب کند.

اما مقصود از بزرگتر، «پدرخوانده های اصولگرایی» نیست! چون برخی از این دوستان تمایلی به انقلابی بودن ندارند و برخی دیگر همانهایی اند که برای رعایت مصالح نظام و انقلاب به یک بزرگ تر نیاز دارند!!
به نظر می رسد تنها شخصیتی که بتواند مجموعه نیروهای انقلاب را به اجماع وادار کند «حاج آقا رئیسی» باشد. البته نه به عنوان نامزد بلکه به عنوان «بزرگ تر»!

دولت و سیاسیون نمی‌توانند کمکی به «جریان تواصی» کنند

استاد دانشگاه تهران گفت: تجربه نشان داده که دولت گوش شنوایی برای هیچ توصیه‌ای ندارد و بطور کلی در شرایط فعلی نمی‌تواند در جایگاه توصیه کردن به صبر و حق باشد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی، در تحلیل بیانات مقام معظم رهبری درباره تواصی به حق و صبر، دولت را مخاطب این تذکر دانست و گفت: دولت در مسیر تواصی به حق و صبر و پیشبرد این جریان، باید بیشتر شنونده باشد تا اینکه بخواهد کمکی کند یا اینکه خودش توصیه به صبر و حق را انجام دهد. توصیه به صبر بر اساس منطق قرآنی بین مومنین است، این نکته کنایه از این است که هرکس می‌خواهد تواصی به صبر کند خودش باید جایگاه، مقبولیت و پایگاه اجتماعی درخوری داشته باشد.

ادامه مطلب »

روحانی و شکست مجلس یازدهم

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، نوشت:
روزنامه دولتی«ایران» ۵/ ١٢/ ٩٩:
سیاستمداران حاذق در تهران دریافته‌اند که ایران قادر نیست ایالات‌متحده را به‌زانو در بیاورد و ما در دشمنی با آمریکا به بن‌بست رسیده‌ایم.

دولت روحانی با انعقاد موافقتنامه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هم قانون اساسی را زیر پا گذاشت و هم قانون مصوب مجلس را به دلخواه خود و به گونه ای خنثی و بی اثر اجرا کرد.

روحانی و همراهانش ( همان سیاستمداران حاذق) با اعتقاد کامل به اقتدار آمریکا و ضعف و ناتوانی ج. ا. ا تا آخرین روزهای مردادماه ١۴٠٠ برای تسلیم ذلیلانه کشور به آمریکا از هیچ حرکت تخریبی خودداری نخواهند کرد و مجلس یازدهم هم نشان داده که جرات و اراده مقابله با روحانی را ندارد.
آن روز که با اصرار خواستار استیضاح «روحانی» بودیم، چنین روزهایی را می دیدیم!

و حال «پدر خوانده های اصولگرایی» ، که مانع انجام وظیفه مجلس یازدهم و « استیضاح» روحانی شدند را در تمام خیانت‌های روحانی به انقلاب و نظام شریک می دانیم و این آقایان باید در محضر خدا و امت حزب الله پاسخگوی وضعیت پیش آمده باشند.

نتیجه انقلاب چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی؛ دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی نوشت: حدود دو سال پیش یک پزشک فوق تخصص (و فارغ‌التحصیل ایران) تصمیم گرفت یک مرکز فوق تخصصی icu جهت معالجه کودکان را در یکی از بیمارستان‌های دولتی در منطقه‌ای فقیرنشین، راه‌اندازی کند و به همین منظور، صفر تا صد امکانات و ملزومات این مرکز را با پیگیری شبانه‌روزی و کمک خیرین و حتی با تلاش شخصی خود فراهم کرد و پس از افتتاح این مرکز هم به شکل ٢۴ ساعته در این مرکز مشغول کار و خدمت‌رسانی است. (آن هم به صورت داوطلبانه، جهادی و بدون دریافت مالی اضافی و پاداش و …)

ایشان می‌توانست سراغ چنین کاری نرود و به عنوان یک هیات علمی در دانشگاه مشغول بکار باشد و مثل خیلی‌های دیگر به فکر درآمد و خانه و زندگی خود باشد اما چنین نکرد و پا به عرصه‌ای گذاشت که ثمره آن جز خستگی و مسئولیت و کار تمام وقت و دوری از خانواده نبود!

وقتی از ایشان پرسیدم چرا چنین مسیری را انتخاب کرده در یک جمله پاسخ داد: چمران الگوی من است!

مهم‌ترین نتیجه انقلاب اسلامی پرورش چنین انسان‌هایی است! انسان‌هایی که در جای جای مملکت و در کمال گمنامی به جهاد در راه خدا و خدمت بی‌ادعا مشغولند و جز رضایت خالق پاداشی نمی‌خواهند!

دیکتاتوری که ‌‌”وجود” ندارد!

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی که در شبکه اجتماعی ایشات در “ایتا” منتشر شد؛ نوشت: رئیس‌جمهور: کسی حق ندارد وزیر من را احضار کند!
یک روز بعد از اعلام حکم “مهدی جهانگیری” توسط قوه قضائیه، روحانی به بهانه احضار چند روز پیش آذری جهرمی به دادستانی، به دستگاه قضایی حمله کرد و گفت: کسی نباید وزرای من را احضار کند، اگر قرار به محاکمه است باید من را محاکمه کنند.

در علوم سیاسی به کسی که مانع اجرای قانون می‌شود و خود و اطرافیانش را بالاتر از قانون می‌داند، “دیکتاتور” یا “توتالیتر “ می‌گویند.

در بسیاری از کشورهای دنیا، گوینده چنین عبارتی را با لگد از ساختمان ریاست جمهوری اخراج می‌کنند.

احمدی‌نژاد هم چنین جمله‌ای را بکار برد و عاقبتش را دید.

جناب روحانی! مطمئن باش که نوبت محاکمه تو هم فرا خواهد رسید.

روحانی اولین دیکتاتور قبیله اصلاحات نیست، این قبیله اصولا دیکتاتورپرور است.

استقلال علمی؛ دستاورد انقلاب اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی؛ محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‎وگو با سراج۲۴ اظهار کرد: یکی از تأثیرات مهم انقلاب اسلامی تغییر نگاه به علم در جامعه ایرانی بود، قبل از پیروزی انقلاب در یک بحران ۴۰۰ ساله تمدنی قرار داشتیم؛ بحران تمدنی بیشتر ساحت علم را درگیر کرده بود و در نتیجه تولید علم در کشور اتفاق نمی‌افتاد و بیشتر آنچه که در فضای دانشگاه‌ها رخ می‌داد ترجمه بود و تولید علم جدی گرفته نمی‌شد.

وی ادامه داد: ایرانیان تا پیش از انقلاب سد بلندی را در مقابل خود می‌دیدند و آن این بود که جامعه علمی فکر می‌کردند باید ترجمه‌کننده متون غربی باشند و امکان تولید علم را ندارند ولی انقلاب اسلامی این سد و دیوار بلند را شکست و توانست دانشمندانی را تربیت کند.

ادامه مطلب »

تخاصم لندن با تهران در سایه رقابت انگلستان با آمریکا است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی؛ محمد صادق کوشکی در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی پیرامون تأثیرات اقدام جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی بر این باور است: اگر چه اقدام تهران در کاهش تعهدات برجامی سبب شده است که رفتار ایران قابل پیش بینی باشد، اما برای پر کردن این خلاء ما باید اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

دیپلماسی ایرانی – با وجود آنکه گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی تکاپو و تحرکات دیپلماتیک اروپا را هم دو چندان کرده اما برخی بر این باورند که این اقدامات تنها باعث شده است که رفتار ایران قابل پیش بینی باشد و به تبع آن تهران برنامه های متعددی در تقابل با تحریم‌های آمریکا بر بدعهدی های اروپا نداشته باشد. آیا به واقع اقدام تهران در کاهش تعهدات هسته ای سبب آن شده است که رفتار ایران از قبل پیش‌بینی باشد و دست ایران برای دیگر کشورها رو شده باشد؟ دیپلماسی ایرانی بررسی این مسئله را در گفت وگویی با محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل پی گرفته است که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

اگرچه جمهوری اسلامی ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری با تغییر رویکرد خود اقدام به کاهش تعهدات برجامی، ذیل ماده ۲۶ و ۳۶ توافق هسته ای کرده، اما برخی بر این باورند که این اقدام در عین حساس کردن سه کشور اروپایی در خصوص برجام و فعالیت های هسته ای باعث شده که رفتار و اقدامات ایران از قبل قابل پیش بینی باشد و این نکته به یکی از پاشنه آشیل های ایران برای تقابل با طرف های برجامی و ایالات متحده آمریکا بدل شده است. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

ادامه مطلب »

پیش بینی دقیق امام خمینی درباره سرنوشت حکام عرب، به واقعیت پیوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی، نشست  «انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر معادلات منطقه ای»  عصر امروز سه شنبه  بهمن ماه  به صورت آنلاین در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر کوشکی استاد دانشگاه تهران ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: الوین تافلر از نویسندگان غربی قابل تامل، عبارتی درباره انقلاب اسلامی دارد که می گوید «انقلاب اسلامی نه تنها مرزهای اندیشه بشری را تغییر داده، بلکه مرزهای جغرافیای سیاسی را هم تحت تاثیر قرار داده و آن را دگرگون ساخته است». وی می گوید که ما تغییراتی را شاهد هستیم که نمی توان جلوی آنها را گرفت» این سخن تافلر تقریبا به ۲۰ سال پیش باز می گردد.
وقتی تافلر می گوید انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیای سیاسی را تغییر داده به معنای ترسیم مرز یا ایجاد یک کشور جدید نیست بلکه به معنای تغییر در بافت قدرت در جهان است. چون وی زمانی که این سخن را می گوید از فعل ماضی استفاده می کند و می گوید «تغییر داده است»، نه تغییری که انجام خواهد شد یا قرار است رخ بدهد. وی ۲۰ سال پیش در ابتدای قرن بیست و یکم این سخن مهم را می گوید.

ادامه مطلب »